Darmowe a odpłatne szablony na bloga z WordPress.org

Chcąc wybrać szablon (inaczej motyw) na własnego bloga dobrze jest zastanowić się, jak ma taki blog mniej więcej wyglądać. Dzięki temu zawęzisz wybór i czas poszukiwania właściwego rozwiązania. Szablonów są tysiące i praktycznie codziennie powstają nowe, stąd warto zaoszczędzić czas przeznaczony na przeglądanie motywów, od samego początku wiedząc czego się chce.
W pierwszej kolejności warto zdecydować czy chcesz zacząć blogowanie z wykorzystaniem motywu darmowego czy odpłatnego.
Darmowe szablony na bloga
Zalety
- Nic nie płacisz (inwestujesz jednak swój czas w zorientowanie się, o co chodzi w szablonie, z uwagi na przeważnie brak dokumentacji technicznej, bądź jej obecność w ograniczonym zakresie.)
- Dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz potestować blogowanie i chcesz się nauczyć obsługi WordPress. Jeżeli jesteś początkującym blogerem i nie wiesz jeszcze czy będziesz blogować na poważnie czy nie, to warto zacząć z szablonem darmowym. W takiej sytuacji nie ponosisz żadnych kosztów finansowych i nie tracisz w sytuacji, gdy po miesiącu blogowania stwierdzisz, że to nie jest dla ciebie.
Wady*
- Bardzo ograniczone opcje ustawień szablonu. Oznacza to, że jeżeli chcesz dokonać różnych mniejszych czy większych zmian w wyglądzie bloga, to musisz ich dokonać w kodzie. Szablon nie zawiera, bowiem takich opcji dostępnych albo są one w znacznym stopniu ograniczone. Szablon jest, zatem do wykorzystania przeważnie w takim zakresie, w jakim widzisz go na demo, czyli w zakresie układu poszczególnych elementów, użytej kolorystyki, czcionki, itp. Możesz jednak znaleźć motyw, który będzie miał więcej ustawień.
- Brak pomocy technicznej. Jeżeli chcesz dokonać zmian czy też jest problem z szablonem to nie masz zapewnionej nieodpłatnej pomocy technicznej w tym zakresie. Często nie ma albo w ogóle możliwości skontaktowania się z autorem szablonu, albo jest dostęp do ogólno-dostępnego forum i jesteś na łasce doświadczonych użytkowników forum w zakresie uzyskania od nich jakiejkolwiek pomocy.
- Brak dokumentacji technicznej, bądź jest ona bardzo skąpa.
- Jeżeli szukasz pięknego designu i określonego skomplikowania wyglądu to często nie znajdziesz nic takiego wśród szablonów darmowych. Jeżeli jednak uda ci się znaleźć coś zbliżonego to szablon darmowy nie pozwoli na zmianę ustawień wobec ich braku. Wprowadzenie zmian będzie się wiązało z dodatkową inwestycją finansową w przeprogramowanie szablonu.
*Wymienione wady są odzwierciedleniem moich własnych doświadczeń w kontakcie z darmowymi szablonami na bloga.
Odpłatne (profesjonalne) szablony na bloga
Zalety
- Duży wybór szablonów z możliwością dokonania zmian w ich wyglądzie poprzez dostępne w kokpicie opcje ustawień.
- Profesjonalna nieodpłatna pomoc techniczna autora szablonu: przez 6 miesięcy albo dłużej w zależności od sformułowanych zasad w tym zakresie.
- Rozbudowana dokumentacja techniczna, często zawierająca przewodniki video demonstrujące możliwości danego szablonu i jak dokonać zmian w ustawieniach.
Wady
- Kupując szablon, czasami kupujesz „przysłowiowego kota w worku”, bo nie wiadomo, jak bardzo są rozbudowane opcje szablonu. W jak zaawansowanym zakresie będziesz mógł dokonać zmian w wyglądzie swojego bloga. Warto zatem w tym zakresie zapytać autora szablonu o te kwestie, jeszcze przed zakupem szablonu.
- Niektórzy stwierdziliby, że cena jest wadą, ale moim zdaniem wydatek rzędu $30 czy $50 na zakup profesjonalnego szablonu, który ma reprezentować twojego bloga i twoją osobę, nie jest dużą inwestycją szczególnie, jeżeli się uwzględni wady skorzystania z szablonu nieodpłatnego.
Gdzie znaleźć nieodpłatne szablony na bloga
Największy zbiór darmowych szablonów na bloga zawiera WordPress.org.
To, co jest fajne w repozytorium WordPress, to to, że możesz sprecyzować, jakiego mniej więcej szablonu szukasz korzystając z dostępnego filtra. Wygląda on tak:

Możesz przeglądać szablony na stronie wordpress.org, ale możesz również zrobić to w kokpicie swojego bloga.
Wystarczy, że zalogujesz się do bloga i przejdziesz do sekcji Wygląd – Motywy. Tam klikniesz na opcję Dodaj nowy. Zobacz poniżej:

Po kliknięciu otworzy się podstrona serwisu pokazująca dostępne darmowe szablony do wyboru. Po najechaniu myszką na dany szablon pokażą się dodatkowe opcje: Zainstaluj oraz Podejrzyj. Przed instalacją szablonu możesz skorzystać z opcji Podejrzyj, dzięki czemu możesz zobaczyć, jak będzie wyglądał twój blog z wykorzystaniem danego szablonu. Jeżeli jesteś zadowolony z efektu, to wybierasz opcję Zainstaluj. Zobacz poniżej:

Darmowe szablony na bloga znajdziesz również w serwisie Mythemeshop.
Autor szablonów oferuje zarówno odpłatne, jak i darmowe szablony, gwarantując dostęp do dokumentacji oraz do profesjonalnej pomocy technicznej w obu przypadkach. Pomoc techniczna jest dostępna poprzez forum i dotyczy ona wszelkich problemów dotyczących funkcjonowania szablonu, jego instalacji czy nawet drobnych zmian w wyglądzie, wykraczających poza dostępne ustawienia szablonu.

Darmowe szablony na bloga oferuje również woothemes.
Jest ich zaledwie kilka i szablony te mają wbudowane opcje sklepów woocommerce, jednak nie musisz z tej fukcjonalności korzystać. Wystarczy, że wybierzesz podstronę Blog jako stronę główną i pominiesz instalację wtyczki Woocommerce.
Darmowe szablony są również dostępne w serwisie TemplateMonster
Jedną z zalet tego portalu jest to, że masz dostęp do live chat. Dzięki temu w razie problemów ze znalezieniem poszukiwanego rozwiązania, możesz skorzystać z pomocy konsultantów i uzyskać natychmiastową odpowiedź.
Inne źródło szablonów na bloga
Jeżeli nadal nie znalazłeś satysfakcjonującego cię rozwiązania na twojego bloga to warto przeglądnąć odpłatne profesjonalne szablony na bloga. Polecam je ze zbioru Themeforest (do wyboru masz, na dzień publikacji tego artykułu, ponad 1200 szablonów). Większość szablonów ma rozbudowane opcje w zakresie ustawień (tzw. Theme Options). Dodatkowo otrzymujesz dostęp do bardzo rozbudowanej dokumentacji technicznej szablonu, dostęp do odpłatnych wtyczek, wliczonych w cenę szablonu, jeżeli są one niezbędne do funkcjonowania danego motywu. Autorzy szablonu udzielają również nieodpłatnej pomocy technicznej przez okres 6 miesięcy od zakupienia szablonu. Okres ten możez wydłużyć do 1 roku ponosząc dodatkową opłatę.
A ty?
Czy ty masz jakieś ulubione witryny, skąd pobierasz darmowe szablony na bloga?
Które rozwiązanie uważasz za lepsze: odpłatny czy darmowy szablon na bloga i dlaczego?
Ja ostatnimi czasy często korzystam z motywów Themeforest. koszt 50 dolarów to rzeczywiście niezbyt wiele a robią całkiem dobrą robotę. Gdy masz z czymś problem, bez zwłoki robią łatkę lub wprowadzają zmiany po przyznaniu im admina na zaplecze.
@ Tomasz, dziękuję za komentarz.
Ja też mam dobre doświadczenia z Themeforest. To, co mi się podoba, to to, że w ramach oferowanej pomocy technicznej autorzy szablonów też pomagają w dokonaniu zmian w kodzie css szablonu. Pomoc jest praktycznie tego samego dnia czy następnego. Jedynie w przypadku jednego szablonu z Themeforest musiałam czekać dłużej (około tygodnia) na odpowiedź na moje zapytania techniczne.
Z tym jest różnie. Zależy, czy autor jeszcze działa i nie rozpłynął się w powietrzu. Druga sprawa to to, że dodatkowa pomoc techniczna jest płatna i to nie mało.
Ja uważam, że zarówno wybór darmowego szablonu jak i płatnego musi być uzasadnione. Chodzi mi o to, że często osoby chcą prowadzić bloga bardziej hobbystycznie i im nie zależy na mega wypasionym wyglądzie, wolą prosty szablon. Inni z kolei raz chcą pisać bloga za chwile już nie chcą, po chwili znowu chcą, więc lepiej im wybrać szablon darmowy. Inni chcą pisać bloga, ale sami nie wiedzą jak ma on wyglądać, więc spędzają x godzin na poszukiwaniu szablonu płatnego, po czym porzucają bloga, a powinni na początku skupić się na pisaniu artykułów.
Tak, więc jeśli zaczynamy dopiero pisać bloga i nie mamy doświadczenia najlepszym wyborem będzie zacząć od darmowego szablonu. Nim nasz blog zdobędzie popularność, zdążymy zmienić szablon na bardziej pro. Szablony w repozytorium są wyselekcjonowane, więc na pewno się znajdzie coś odpowiedniego i dobrze napisanego, jeśli chodzi o kod.
Osoby, które mają już doświadczenie w blogowaniu z reguły nie wybiorą darmowego szablonu, postawią na płatny, bo jak wiadomo trzeba się wyróżnić w tłumie.
Jeszcze jedna uwaga, co do szablonów Themeforest, często jest tak, że demo szablonu wygląda super. Kupujemy szablon, instalujemy robimy podgląd i wygląda on zupełnie inaczej niż w demo. Po trzeba wszystko poustawiać. Super jest, jeśli autor szablonu udostępnia kopie i możemy zaimportować demo, gorzej jest jak takiego pliku nie ma, a natknęłam się już na takie szablony.
Druga wada szablonów płatnych to taka, że autor, aby się wyróżnić na tle konkurencji tworzy bardzo, bardzo rozbudowany szablon w różne opcje. Waga takiego szablonu to x mb, a do tego szablon strasznie obciąża nasz hosting.
Dlatego wybór odpowiedniego szablonu jest bardzo trudne i należy poświęcić trochę czasu na przejrzenie, co oferuje, jak działa support itp.
Ja wybieram zarówno darmowe szablony (jednak przerabiam ich wygląd w css) jak i płatne z Themeforest.
Wszystko zależy od tego, co to będzie za blog.
Kamila Nitschka recently posted..Jak nie pisaÄ bloga? 4 BÅÄdy poczÄ tkujÄ cych blogerów.
Dziękuję Kamilo za twoje uwagi.
Ze wszystkim się zgadzam. Demo do importu na Themeforest to kwestia zasadnicza, ale nie spotkałam się jeszcze z szablonem, który tam takiej opcji nie miał. Warto zawsze przed zakupem sprawdzić informacj w tym zakresie na stronie opisu szablonu, plus również zapytać autora szablonu.
Serdecznie pozdrawiam
Ja właśnie miałam taki problem. Na stronie głównej szablonu było kilka propozycji wyglądu. Zdecydowałam się kupić szablon, zainstalowałam, a wersji dema tego konkretnego niestety nie było. Dopiero po przejrzeniu komentarzy okazało się, że trzeba napisać do autorów o plik demo, ponieważ był tak wielki, że nie umieścili go i przesyłali na maila.
Nie było też slidera, który był użyty, tylko jakiś zastępczy i bardzo okrojony, więc nie dało rady zrobić takiego wyglądu slidera jak w demo.
Niestety informacji, że nie ma jednej wersji wyglądu ani slidera, nie było nigdzie na stronie.
Kamila Nitschka recently posted..Kim jest chÅopak o polskich korzeniach, pracujÄ cy w TemplateMonster?
Dziękuję Kamilo za twoje przydatne uwagi i doświadczenia w zakresie szablonów.
„Kupujemy szablon, instalujemy robimy podgląd i wygląda on zupełnie inaczej niż w demo.” – jak słusznie zauważyłaś – trzeba to poustawiać. Jeśli ktoś kupuje szablon to w zdecydowanej większości przypadków może sobie jednym przyciskiem zaimportować materiały z wersji demo i juz wszystko jest widoczne w stosunku 1:1. Poza tym, jeśli zdarzy się, że nie ma do pobrania danych z wersji demo to przecież wszystko można ustawić samemu, co oczywiście wiąże się z dużo większym nakładem pracy. Oczywiście jeśli kupuję szablon to z nastawieniem „płacę i wymagam” i jeśli brakuje opcji pobrania przykładowych danych do szablonu to jest to trochę mało profesjonalne. Aczkolwiek jeśli kupisz fajny szablon i nie masz danych demonstracyjnych to możesz je uzupełnić we własnym zakresie – po pierwsze aby nie zmarnować wydanych pieniędzy a po drugie aby mieć szablon, który wpadł nam na tyle w oko aby go kupić 😉
Przepraszam, że nie zmieszczę się tym komentarzem w głównym temacie wpisu, ale muszę skomentować post Kamili, a dokładnie działanie krzaki od CommentLuv.
Kamilo, jeżeli nic z ustawień CommentLuv nie pomaga na Twoje krzaki to pogrzeb w kodzie wtyczki… Miałem przez długi czas podobną sytuację i sam ją sobie musiałem rozwiązać…
W pliku commentluv-class.php zakomentowałem wiersz:
$feed = utf8_encode($feed);
i od tej pory jest ok. Przekazałem swoje spostrzeżenia autorowi CommentLuv, mam nadzieję, że w końcu coś z tym zrobi…
sollyth recently posted..W jaki sposób łatwo zapisać na dysku komputera zdjęcie z Instagrama
Korzystam głównie z darmowych, chociaż mają jeden duży minus – wiele nie jest aktualizowanych, czego efektem są później hacki.
@ brano, dziękuję za komentarz i dodatkową uwagę.
Od siebie mogę polecić szablony Divi i Extra z Elegantthemes. Dają niemal nieograniczone możliwości budowy strony firmowej, bloga, czy rozbudowanego portalu.
Dziękuję birdmedia.pl
Darmowe czy płatne (?). Ciekawy artykuł. Osobiście miałem przyjemność używać zarówno jednego jak i drugiego rozwiązania. Wszystko zależy od tego jaki poziom ma reprezentować strona/blog.
Niektóre darmowe pozycje są na tyle ciekawe, że warto od strony kodowej wycisnąć z nich maksimum możliwości. Brak zaawansowanej funkcjonalności można zrekompensować pluginami.
Z płatnych rozwiązań korzystałem w ramach serwisu ThemeForest. Szablony są profesjonalnie przygotowane, większość jest przystosowana do obsługi urządzeń mobilnych (RWD). Atutem jest również to, że posiadają autorsko skomponowane shortcody.
Ostatecznie nie ważne czy strona/blog jest wykonany w oparciu o darmowe, czy też płatne rozwiązanie (ewentualnie autorskie). Szablon stanowi tylko otoczkę witryny, która narzuca w pewnym zakresie funkcjonalność i rozmieszczenie elementów składowych strony. Dopiero po skomponowaniu contentu i poszczególnych elementów graficznych można ocenić całość.
Dziękuję JB za cenne przemyślenia!
Najważniejszą rzeczą przy wyborze templatki na WP jest dobór odpowiedniego szablonu do tematyki. Po skatalogowaniu z 30 najlepszych według nas szablonów musimy wybrać parę sztuk które najlepiej przypadły nam do gustu. Następnie trzeba je dogłębnie przeanalizować pod względem wymaganej funkcjonalności oraz przetestować na iPadzie i komórce. Bo może się okazać, że na komputerze wygląda świetnie, ale na iPadzie kiepsko jak np. wspomniany wyżej Extra. Następnie proponował bym ściągnąć szablon i przetestować go na żywo, bo może się okazać, że chodzi jak krowa w Indiach. Musimy pamiętać, że nasza strona powinna się wgrać w 5 sekundach.
@George,
dziękuję za komentarz. Cenne uwagi i zgadzam się z nimi.
Nie zgadzam się na temat wyboru szablonu pod kątem tematyki. To zdjęcia i grafika wykorzystane w szablonie nadają konkretny tematycznie charakter.
Odnośnie ładowania – obecnie większość elementów graficznych (poza zdjęciami oczywiście) programowane są za pomocą CSS co znacznie skraca czas „zrzucania” grafiki na ekran. Wszystko odbywa się po stronie wyszukiwarki, czytaj komputera użytkownika, który przyjmijmy, że powinien chodzić bez zarzutu. To jest pierwszym warunkiem sprawnego załadowania strony. Drugi warunek to „waga” zdjęć. Należy również wziąść pod uwagę przepustowość łącza i czas reakcji serwera, na który to nie mamy wpływu.
Także te 5 sec. przyjmijmy jako teorię.
Zgodzę się, że nie należy wybierać szablonu pod tematykę.
Szablon wybieramy pod względem układu, zdjęcia i tak pozmieniamy.
Ostatnio klientce daliśmy do wyboru 5 szablonów czysto biznesowych bo miały najciekawsze elementy, układ. Po czym wstawiliśmy własne zdjęcia z tematyki zdrowia, kosmetyki – szablon nabrał innego charakteru, ale wyglądał bardzo fajnie.
Gdy szukaliśmy szablonu tematycznego to każdy niestety był beznadziejny.
Kamila Nitschka recently posted..5 rzeczy, które nauczysz siÄ od nastoletnich blogerów?
Dokładnie zgodzę się z przedmówcą. Moim zdaniem najważniejsza jest tematyka, a drugorzędną sprawą jest cena. Z kolei jeśli ktoś profesjonalnie podchodzi do blogowania to zazwyczaj zamawia własny indywidualny spersonalizowany szablon, a nie szuka ogólnie dostępnych szablonów. Ale temat ogólnie bardzo fajny.
Sławek recently posted..Zarabianie przez klikanie w reklamy w Traffic Monsoon
Osobiście jestem zdania, że w porównaniu do płatnych wersji te darmowe pozostawiają wiele do życzenia. Nie mniej jednak to od nas w głównej mierze zależy to, jaki wygląd będzie miał nasz blog. Możemy postawić na coś za free, co jednak pewnie znajdzie się na tysiącach innych stron, a możemy zainwestować w rozwiązania, które jednak podkreślą przynajmniej w jakimś sensie naszą indywidualność.
Również darmowe, jak i płatne szablony mogą stać potężnym instrumentom w rękach profesjonalisty 🙂 Im więcej modyfikacji szablonu należy wprowadzić , tym więcej trzeba wiedzieć o WP 🙂
Myślę, że dla początkujących dobre są darmowe szablony. Osoby zajmujące się blogowaniem na poważnie prędzej czy później wybiorą płatny szablon, który jest spersonalizowany i dostosowany pod konkretną stronę.
Daniel recently posted..PIT-6: Dział specjalnej produkcji rolnej – podatek dochodowy
Wydaje mi się, że szablony darmowe są lepsze. Ja nigdy nie miałam płatnego i nie narzekam. To żadna sztuka mieć wszystko na tacy podane, przy darmowych trzeba się trochę wysilić i podszkolić w języku HTML, co chyba w sumie wychodzi na dobre. Mówię o bloggerze, bo na wordpressie nie ma dostępu do kodu, co nieraz mnie trochę denerwuje…
Introwertyczka w sieci recently posted..Odnośnik mailto – jak go używać?
W obu przypadkach warto jeszcze przed zakupem/pobraniem zrobić dwie rzeczy: Pierwsza to szybki audyt SEO, zwłaszcza optymalizaja nagłówków, importy css itp. Po drugie, łatwo zachwycić sie stroną główną podrasowaną wypaśnymi demo grafikami w ogromnym sliderze. Dlatego trzeba też sprawdzić jak wyglądają podstrony bo może się okazać, że gdy brakuje slidera (albo sami stworzymy prostsze slajdy) to szablon jest, delikatnie mówiąc, ubogi…
@ Kulej,
świetne uwagi! W pełni się zgadzam z koniecznością sparwdzania wyglądu podstron danego szablonu w jego wersji demo.
Ok, są osoby które uważają „jak Cię widzą, tak Cię piszą” ale jeżeli blog nie ma treści przydatnych dla odbiorcy to nikt do niego (tego bloga 😉 nie będzie zaglądał i kasa wydana na super, hiper szablon pójdzie w błoto. Sam raczej używam darmowych szablonów, chociaż są wyjątki (np. Divi).
robert recently posted..Zmiany 2016 w zatrudnianiu pracowników – audiobook
Moim zdaniem jest wiele darmowych szablonów jak sama wspominasz i wiele z nich jest na prawdę bardzo funkcjonalne i wyglądają czasem o niebo lepiej od tych płatnych 🙂
Kamil Niedźwiecki recently posted..Koszty firmy w Anglii
Fakt, darmowe szablony mają dużo wad, ale są naprawdę spoko z wyglądu i sądzę, że nie trzeba wydawać nie wiadomo ile pieniędzy na płatne motywy. Oczywiście, że wygląd to coś co rzuca nam się od razu w oczy, ale najważniejsze jest to co zapisane jest w postach!
Wygląd to nie wszystko, przy darmowych szablonach bardzo bym uważał na „nieproszonych gości” którzy mogą sporo namieszać bez naszej wiedzy.
ja używam darmowego szablonu ale udalo sie idealnie zmodyfikowac go tak, aby odpowiadal moim potrzebom 😉
Ela recently posted..Pozycjonowanie marki – o czym powinieneś pamiętać?
Gdy darmowy motyw jest jakościowo stworzony, dlaczego go nie używać 🙂
Nie wszystkie darmówki są ubogie w opcje 🙂
Nie polecam ściągać płatnych szablonów z torrentów itp. bo tylko strone sobie zawirusujemy a ludzie cieszą sie ze zaoszczędzili pare groszy i zyja w nieswiadomości 😛
Polecam korzystać z szablonów które nie oferują slidera w swojej konstrukcji na stronie głównej ponieważ zastosowanie slidera nie jest do końca trafionym pomysłem ze względów SEO i czysto praktycznych – użytkownicy je pomijają, więcej jeszcze o tej tematyce napisałem u siebie na blogu na który serdecznie zapraszam.
Właśnie najgorsze przy płatnych szablonach jest to wspomniane przez Ciebie „kupowanie kota w worku”. Co prawda możesz przejrzeć go w wersji live, ale wiadomo – to nie jest pełna dostępność i ciężko ma tej podstawie podjąć decyzję na 100%. Trzeba więc ryzykować, nie oszukujmy się.
LuXon recently posted..Jak oszczędzać na jedzeniu, rachunkach i podróżach – 10 sposobów
Jak się chce coś porządnego, to zawsze trzeba zapłacić. Pozdrawiam.
Wiadomo, że płatne szablony są najlepsze, da się jednak znaleźć pośród tych darmowych coś wartościowego.
Szczerze powiedziawszy to nigdy nie korzystałem z płatnego szablonu, darmowe mi wystarczają tym bardziej że mogę je przerobić.
Czy użycie darmowego lub płatnego szablonu ma jakiś wpływ na pozycjonowanie ?
@Janek,
nie, nie ma to znaczenia, chyba że darmowy szablon ma błędy w kodzie, bądź powoduje wolne ładowanie się serwisu, wówczas ma to wpływ na pozycjonowanie się strony. Takie błędy mogą również mieć płatne szablony, niestety.
Co do jednego komentarza – jak zastosowanie slider’a wpływa na SEO? Duża waga, zwiększenie rozmiaru strony? Nie ukrywam, że slidery przestały mi się podobać i pewnie tą samą opinię ma większość osób odwiedzających moją stronę, dlatego zastanawiam się nad jego kasacją. Co w jego miejsce proponujecie?
Kamil recently posted..Podłoga 3D | Posadzka graficzna w przedszkolu
@Kamil,
są różne głosy w tym zakresie. Były przeprowadzone testy, z których wynikało, że slidery nie są zbyt pozytywnie odbierane przez internautów, dotyczyło to jednak sliderów, które szybko zmieniały obrazki i nie było możliwości przeczytania informacji zawartych na tych obrazkach.
Z jednej strony jeśli dopiero zaczynamy przygodę z wordpressem, nie ma co zastanawiam się na płatnym szablonem. Spokojnie można zainstalować darmowy i poświęcić czas aby zapełnić bloga treścią.
Oczywiście, warto wybrać ciekawy darmowy szablon, na pewno nie te standardowo zainstalowane.
Wiele osób rezygnuje z blogowania po kilku miesiącach, więc zakup szablonu może być tylko stratą pieniędzy.
Płatne szablony są fajne, pod warunkiem, że nie są przeładowane funkcjonalnością, z których i ta w większości nie skorzystamy.
Kamila Nitschka recently posted..CherryFramework WordPress – wiesz o nim wszystko? My wiemy
Warto poszukać darmowych szablonów ale minus jest taki, że może być już kilkanaście stron opartych na takim szablonie.
Bazarek recently posted..Wbijanie rur stalowych, wbijanie grodzic
Jeśli potrzebujecie dedykowanego szablonu z unikalnym projektem graficznym to niestety trzeba za to zapłacić. Tutaj innej możliwości nie ma. Koszty bloga w firmie interaktywnej nie muszą być, aż tak duże, a macie pewność, że jest to grafika dedykowana dla Was. Generalnie dzisiaj blogowanie już stało się zwykłą maszynką do zarabiania pieniędzy i coraz bardziej inwestowanie opłaca się blogerom.
Płatne z reguły jest lepsze, chociaż nie zawsze. Które bezpłatne szablony sa warte uwagi?
Adam,
szukaj tych, które są responsywne i najlepiej, gdyby miały rozbudowany panel ustawień oraz wsparcie techniczne.
Najlepsze są proste szablony, są przyjazne mobilnie i seo 🙂
Szybkielajki recently posted..Praca w domu – Dowiedz się jak zarabiać przez internet !
Bardzo dobre porównanie szablonów płatnych i darmowych. Fajne zestawienie wad i zalet.
Dobry i przydatny zbiór informacji. Od siebie dodam, że warto zapłacić za szablon i mieć wsparcie od developera w razie gdyby coś się stało.
Instabaza.pl recently posted..Jak skontaktować się z Instagramem?