10 porad, które pomogą przyspieszyć otwieranie się twojej strony na WordPress część 2
Poniżej przeczytasz o kolejnych pięciu metodach na zwiększenie szybkości otwierania się twojej strony internetowej. Pierwszych pięć sposobów zostało zaprezentowanych w moim poprzednim artykule, który znajdziesz tutaj.
1. Ustawienie pliku .htaccess
Za pomocą pliku .htaccess można ustawić dodatkowe komendy dla hostingu. Za pomocą specjalnych ustawień można usunąć
zbyt duże obciążenie serwera i przyspieszyć działanie witryny.
Ustawienie
#1. Można
wiele napisać o prawach autorskich w Internecie. Jest jednak faktem to, że
informacje z Twojej strony mogą być przekopiowane na inne witryny wraz z
obrazami bez zmiany adresu zdjęć. To będzie miało negatywny wpływ nie tylko na
SEO, lecz także na serwer hostingowy.
Każdy raz podczas ładowania cudzych stron z Twoimi obrazami generuje się zapytanie do Twojego serwera. Ale zapytania mogą być nadsyłane nie tylko ze stron zawierających Twoje obrazy. Popularne serwisy wyszukiwarek (np. Google Images) też działają w podobny sposób. Ich roboty indeksują zdjęcia na stronach, a potem wyświetlają je w zależności od zapytania użytkowników.
Za pomocą pliku .htaccess (znajduje się w folderze głównym plików twojej strony) możesz zakazać ładowania się twoich obrazów na cudzych stronach. Można także ustawić wyjątki.
Kod dla pliku wygląda następnie:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(.+\.)?google\.com/.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(.+\.)?yahoo\.com/.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(.+\.)?twoja_strona\.pl/.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$ [NC]
RewriteRule .*\.(jpe?g|gif|bmp|png)$ – [F]
, gdzie twoja_strona.pl – to adres Twojej witryny.
W tym kodzie zrobione są wyjątki dla dwóch wyszukiwarek i Twojej strony (nie zapomnij jej dodać). Na wszystkich innych stronach Twoje obrazy nie będą widoczne.
Ustawienie #2. W pliku .htaccess można i należy określić buforowanie dla niektórych obiektów witryny (obrazy, pliki css i js), aby przeglądarka buforowała je na swojej stronie i nie ładowała za każdym razem. Aby to zrobić warto wstawić taki kod:
FileETag MTime Size
<ifmodule mod_expires.c>
<filesmatch „.(jpg|gif|png|css|js)$”>
ExpiresActive on
ExpiresDefault „access plus 1 year”
</filesmatch>
</ifmodule>
Ustawienie #3. Włączyć kompresję stron gzip przed wysłaniem ich do użytkownika. Dlatego warto wstawić następny kod:
<ifModule mod_gzip.c>
mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
</ifModule>
Ustawienie #4. Kolejny sposób pozwoli zablokować komentarze od spamerów. Spamerzy korzystają ze specjalnych botów, które omijając formularz kontaktowy nadsyłają zapytanie z parametrami bezpośrednio do skryptu wp-comments-post.php. Aby ograniczyć botom taką możliwość warto skorzystać z następnego kodu:
RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_METHOD} POST
RewriteCond %{REQUEST_URI} .wp-comments-post\.php*
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !.*twoja_strona.pl.* [OR]
RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} ^$
RewriteRule (.*) http://%{REMOTE_ADDR}/$ [R=301,L]
, gdzie twoja_strona.pl to adres Twojej strony.
2. Optymalizacja motywu
Wybierając motyw WordPress do strony warto zwracać uwagę nie tylko na sam projekt i dostępne funkcje, lecz także na jego wyniki w testach Google PageSpeed i GTmetrix.
Dana templatka nie musi zawierać zbyt wielu skryptów oraz elementów graficznych, ponieważ ma to negatywny wpływ na czas ładowania się strony. Ale musi mieć poprawny kod, który został zbudowany w zgodności ze standardami W3C. Inaczej motyw nie będzie przyjazny w odniesieniu do SEO.
Jeśli nie jesteś pewien, że Twój motyw został optymalizowany, możesz skorzystać z poniższych porad. One dotyczą bazowych rzeczy, które możesz poprawić bezpośrednio z panelu administracyjnego WordPress:
Ustawienie 1. Znaleźć kod, który odpowiada za style w pliku szablonu header.php:
<link rel=”stylesheet” href=”<?php bloginfo(’stylesheet_url’); ?>” type=”text/css” media=”screen” />
I zamienić go na taki:
<link media=”screen” type=”text/css” href=”http://twoja_strona.pl/wp-content/themes/yourthemes/style.css” rel=”stylesheet”>,
gdzie twoja_strona.pl – adres Twojej strony, a yourthemes – nazwa motywu używanego domyślnie.
Ustawienie 2. Zmienić kod pingbacków w pliku header.php szablonu:
<link rel=”pingback” href=”<?php bloginfo(’pingback_url’); ?>” />
na taki:
<link href=”http://twoja_strona.pl/xmlrpc.php” rel=”pingback”/>,
gdzie twoja_strona.pl – adres Twojej strony
Ustawienie 3. Sprawdzić plik footer.php szablonu na obecność niepotrzebnych zapytań do bazy danych. Poniższy kod wczytuje nazwę strony z bazy danych:
<?php get_bloginfo(’name’) ?>
W tym przypadku można podać nazwę strony słownie zamiast ‘name’.
Należy jednak pamiętać, że w przyszłości przy zmianie nazwy witryny przez panel administracyjny w stopce zostanie ten poprzedni wariat i należy go zmienić w powyższym kodzie.
Jeszcze mam kilka drobnych porad, które pomogą optymalizować stronę:
- Nie używaj zbyt dużo różnych metryk na jednej stronie. Im więcej skryptów dodajesz do kodu, tym wolniej będzie ładować się witryna. Chodzi tutaj o np. Google Analytics, Bing Webmaster Tools, Yandex Metrics.
- Wszystkie serwisy zachęcają dodawać skrypty do sekcji <head></head>. Jednak niektóre skrypty lepiej dodawać na końcu strony (przed znacznikiem </body>). Wtedy najpierw będzie ładować się zawartość strony, a potem wszystkie skrypty.
- Dodawanie komentarzy do różnych sekcji przy tworzeniu kodu to dobre zasady programowania. Ale duża liczba komentarzy może spowalniać ładowanie strony. Dlatego dobrze jest usuwać niepotrzebne komentarze w kodzie i zostawiać tylko te kluczowe. One zazwyczaj mają taki wygląd <!- > oraz /*/.
3. Użycie wtyczek
Użycie zbyt dużej ilości wtyczek może mieć kilka negatywnych czynników dla strony. Po pierwsze, przez luki w kodach wtyczek odbywają się włamania na strony.
Dlatego warto podchodzić ostrożnie do wyboru potrzebnych rozszerzeń i nie instalować pierwszych lepszych darmowych wtyczek.
Po drugie, każda dodatkowa wtyczka spawalnia stronę. Dlatego warto zrobić audyt rozszerzeń. Jeśli jest możliwość zastąpić wtyczkę dodaniem funkcji do pliku functions.php motywu potomnego, warto skorzystać z takiej opcji.
Jeśli jakaś wtyczka nie jest potrzebna warto ją usunąć. Nawet nieaktywny dodatek może być wykorzystany przez hakerów do włamania się do serwisu internetowego.
4. Buforowanie treści
Najprostszą, a zarazem bardzo skuteczną metodą zwiększenia szybkości ładowania się strony zbudowanej na WordPress, jest buforowanie treści. Jeśli masz statyczną stronę, gdzie zawartość stron nie zmienia się regularnie, ten sposób będzie dla Ciebie idealny.
Za pomocą specjalnego narzędzia (niestety WordPress nie posiada takiej opcji automatycznie wbudowanej) można wykonać skompresowane wersje wszystkich stron. Będą się one otwierać dużo szybciej niż przy zwykłym ładowaniu witryny.
Na repozytorium WordPress można znaleźć sporo wtyczek, które buforują zawartość witryny. Na przykład WP Super Cache oraz Autoptimize.
5. Użycie CDN
CDN (skrót z angielskiego Content Delivery Network) jest to usługa polegająca na instalowaniu fragmentów strony internetowej na wielu komputerach na całym świecie. Dzięki temu Twoja strona będzie szybciej ładować się w różnych częściach świata.
Jednak usługa CDN nie jest dostępna dla tanich planów hostingowych. Stąd takie rozwiązanie będzie się opłacać, gdy Twoja strona przynosi zyski albo masz dodatkowe fundusze na rozwój twojego serwisu.
Podsumowanie
Czas ładowania się strony ogrywa bardzo ważną rolę dla każdej witryny internetowej. Wpływa to nie tylko na jej pozycję w wynikach wyszukiwania, lecz także na konwersję.
Mam nadzieję, że przedstawione 10 porad, pomogą Ci przyspieszyć otwieranie się twojej strony internetowej. Aby z nich skorzystać nie koniecznie musisz posiadać dobrą wiedzę techniczną. Wystarczy mieć trochę czasu i ochoty 😉
Pamiętaj, że przed wykonaniem zmian zawsze dobrze jest wykonać kopię zapasową plików strony i bazy danych. Wtedy będziesz mógł szybko przywrócić witrynę, jeśli coś pójdzie nie tak.
Marek
13 czerwca 2019, 7:59 amPotwierdzam, nie będąc programistą spokojnie można poradzić sobie z tymi zmianami. A nawet jeśli nie ze wszystkimi, to część z nich i tak robi robotę 🙂
Krzysztof
16 czerwca 2019, 11:03 amHey,
Fajny zestaw technicznych informacji na przyspieszenie ładowania się Wordpressa.
Wirtualne Biuro Jerozolimskie
18 czerwca 2019, 3:12 pmBardzo dobry artykuł, na pewno taki poradnik przyda się wielu osobom!
Adrian
21 czerwca 2019, 9:31 amTutaj wtyczki dużo pomagają. Warto znaleźć swój „zestaw”, czyli cache, minify i optymalizacja obrazków i można spokojnie wyciągać 98/100 w page speed.
Bartek
1 lipca 2019, 12:34 pmOgólnie uważam, że Wordpress jest dobrze zoptymalizowany, jeśli chodzi o szybkość wczytywania strony, aczkolwiek zawsze może być lepiej. Ostatnimi czasy pracowałem na innym CMS-ie, więc mam porównanie.
Łukasz
11 września 2020, 8:51 amFajnie że, nie będąc programistą spokojnie można poradzić sobie z tymi zmianami.
A nawet jeśli nie to większość z nich i tak robi robotę 🙂 Dzięki za poradę.
AgencyWiWi
5 listopada 2020, 5:04 pmBardzo przydatne porady. Ja zamierzam mieć swoją stronę na Wordpress, a dokładniej sklep internetowy. Na pewno skorzystam z tych porad, chcę aby moja strona była jak najlepsza.