10 porad, które pomogą przyspieszyć otwieranie się twojej strony na WordPress część 1
Czas ładowania strony internetowej jest jednym z czynników rankingowych Google. Według niego im chybciej ładuje się Twoja strony, tym lepsze pozycje będzie ona miała w wynikach wyszukiwania. Ale ten czynnik wpływa nie tylko na SEO. Według badań Google, które miały miejsce w 2016 r., strona ładująca się dłużej niż 5 sekund traci około 40% konwersji. Stąd musisz zadbać, aby Twoja witryna szybko się otwierała na różnych urządzeniach internautów, inaczej będziesz tracił potencjalnych klientów.
Czy kiedykolwiek sprawdzałeś swoją stronę pod kątem szybkości? W tym przypadku możesz skorzystać z 2 popularnych serwisów – Google PageSpeed i GTmetrix (rys. 1). Serwisy te nie tylko podają informacje o czasie ładowania witryny, lecz także zawierają wskazówki co do jej optymalizacji.
Jeśli po testach okazało się, że Twoja strona jest powolna, nie musisz od razu dzwonić do znajomego webdewelopera i zamawiać nową. Poniżej znajdziesz 10 porad, które pomogą Ci samodzielnie przyspieszyć witrynę opartą na WordPress.
Nie ma jednak gwarancji, że po wypełnieniu tych kroków strona zacznie działać dużo szybciej, bo wiele zależy od typu witryny i stosowanych rozszerzeń. Zostaw zatem wizytówkę webdewelopera przy komputerze. 🙂
1. Hosting SSD i lokalizacja serwerów
Przed rozpoczęciem optymalizacji strony warto zadbać o dobry hosting. Serwery zbudowane na dyskach SDD działają 20 razy szybciej od klasycznych magnetycznych (HDD). Dzięki temu czas otrzymania odpowiedzi od serwera przebiega szybciej, co ma pozytywny wpływ na ładowanie się witryny. Jednak takie serwery są znacznie droższe od zwykłych na HDD. Dlatego lepiej je zastosować dla e-sklepów oraz dużych stron firmowych. Jeżeli prowadzisz blog, (na którym nic nie zarabiasz), możesz śmiało wybierać serwery HDD i zadbać o optymalizację samego blogu.
Lokalizacja serwerów też odgrywa ważną role przy wyborze hostingu. Jeżelii Twoi klienci, czy czytelnicy bloga mieszkają w Polsce, a serwery hostingu zlokalizowane są w Australii, to czas oczekiwania na odpowiedź serwera będzie dłuższy niż dla serwerów z Niemiec. Więc dla lokalnego biznesu najlepiej wybierać hosting z serwerami w Twoim bądź w sąsiednich Państwach.
2. Optymalizacja obrazów
Elementy graficzne i skrypty to najczęstsza przyczyny wolnego ładowania strony. Warto uważać na rozmiary i formaty obrazów, które dodajesz podczas tworzenia wpisów i stron.
Optymalna rozdzielność dla grafiki wynosi do 1000 px, a rozmiar – do 300KB. Jeżeli chodzi o format, to zalecamy wybierać JPEG oraz WebP (staje się coraz popularniejszy w sieci). Mają one dobrą kompresję, stąd mały rozmiar. Przy tym gorsza jakość obrazów (w porównywaniu do PNG) nie będzie zauważalna podczas oglądania strony przez internautów.
Jeżeli do tego czasu dodawałeś obrazy większych rozmiarów, rekomendujemy je zmienić. Możesz to zrobić ręcznie albo wykorzystać narzędzie, np. wtyczkę Smush Image. Pomoże ona szybciej znaleźć „ciężkie” obrazy i skompresować je w kilka kliknięć myszką.
3. Ustawienie wp-config.php *
Podczas otwierania witryny system może załadowywać różne wersje językowe dla strony domowej. Zastosowana będzie tylko ta, która jest ustawiona domyślnie. Warto, zatem zmodyfikować plik wp-config.php, który znajduje się w katalogu głównym strony (na hostingu), aby zaoszczędzić czas podczas ładowania się trony.
Po otworzeniu pliku warto znaleźć linijkę define. Jeżeli wygląda ona tak define (’WPLANG’, ’ ’);, to w klamrach warto wstawić: pl_PL. A jeżeli w powyższym polu masz ustawiony inny język, to trzeba go zamienić na Polski.
Po wykonaniu wszystkich edycji linijka ma wyglądać następująco: (’WPLANG’, ’ pl_PL’)
- Od WordPress w wersji 4.0, wersję językową serwisu można zmienić w kokpicie strony. Więc porada w tym zakresie jest nieaktualna.
4. Ustawienie Robots.txt
Plik robots.txt zawiera różne instrukcje dla robotów wyszukiwarek internetowych, które regularnie wchodzą na Twoją stronę. Za jego pomocą można otworzyć/zablokować strony i foldery dla indeksacji, dodać mapę i zablokować dostęp do witryny dla niektórych robotów. Ostatnia opcja będzie dla nas przydatna.
Oprócz znanych robotów Google, Yahoo, Bing na Twoją stronę codziennie wchodzą setki innych „pająków”. Należą one do różnych wyszukiwarek, serwisów analizy stron, itd. Każdy robot, który „chodzi” po stronie, stwarza dodatkowe przeciążenie dla serwera.
Jeśli nie masz dobrego planu hostingowego, obecność takich „pająków” zwiększy czas ładowania strony. Dlatego najlepiej zablokować im dostęp do strony.
Poniżej przykład jak „wyprowadzić” robota ze strony na przykładzie wyszukiwarki Yandex. Do pliku robots.txt warto dodać taki tekst:
User-agent: Yandex
Disallow: /
W ten sposób można również zakazać dostęp do strony dla innych robotów.
Pełną listę „pająków” możesz łatwo znaleźć w Google. Tylko uważaj, aby nie zablokować robotów samego Google. 😉
5. Optymalizacja bazy danych
Przy każdej zmianie zawartości strony/wpisu WordPress zapisuje kopię tych zmian do bazy danych. Dzięki temu możesz łatwo przywrócić potrzebną wersję zmian w dowolnym czasie. Ale taki system rewizji (tak on się nazywa) zwiększa rozmiar bazy danych.
I chociaż deweloperzy WordPress zapewniają, że duża liczba wersji nie przeciąga załadowanie strony/wpisu (załadowuje się tylko ostatnia wersja), testy mówią inaczej. Dlatego od czasu do czasu warto usuwać dostępne wersje dla Twoich stron czy wpisów. Zrobić to można za pomocą różnych wtyczek, np. WP Optimize.
6. Podsumowanie
Mam nadzieję, że przedstawione tu sposoby na zwiększenie prędkości otwierania się twojej strony internetowej są dla ciebie przydatne. W drugiej części artykułu omówię 5 kolejnych porad.
Jeżeli masz jakieś uwagi czy pytania, zostaw je proszę w sekcji komentarzy.
Mateusz Dudek
20 maja 2019, 7:10 amPewnie będzie to w kolejnej części ale może warto również wspomnieć o
* cache jak np. varnish
* minifikacji plików CSS, JS
* zastosowanie chociażby gulpa do otrzymania jednego pliku, który można podlikowac (mniejsza liczba requestow do serwera)
Mateusz Dudek recently posted..Jak wyciągnąć/pobrać linki ze strony przy użyciu JavaScript?
wirtualne-biuro-nowogrodzka.pl
21 maja 2019, 9:51 amOptymalizacja obrazów jest bardzo ważna, nie można o tym zapominać 🙂 Wydaje się, że to ona daje najwięcej w przyśpieszaniu stron.
Marcin
21 maja 2019, 5:15 pmWPLANG nie jest używany od WP 4 https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php#Language_and_Language_Directory więc ta porada jest jakby bezsensu.
Marcin recently posted..WordCamp Poznań 2018 – moja prezentacja
Justyna Bizdra
12 czerwca 2019, 3:08 pmDziękuję Marcin,
cenna uwaga. Zostało to przeoczone.