Jak najkorzystniej skonfigurować wtyczkę SEO Smart Links
W jednym z moich poprzednich wpisów na blogu napisałam o moich 4 ulubionych i jednocześnie wartościowych wtyczkach z punktu widzenia optymalizacji strony internetowej.
Wśród tych wtyczek wymieniłam SEO Smart Links. Wtyczka ta umożliwia automatyczne ustawienie linkowania wewnętrznego na danej stronie internetowej. Prawidłowo wykonane linkowanie wewnętrzne jest jednym z ważnych elementów dobrej i skutecznej optymalizacji strony w odniesieniu do jej wysokiego pozycjonowania się w wyszukiwarkach internetowych. Służy to również czytelnikom danej strony, mogą oni bowiem w łatwy i szybki sposób znaleźć inne powiązane z daną treścią cenne dla nich informacje.
Dzisiaj prezentuję więc (również w odpowiedzi na prośbę jednego z czytelników mojego bloga) instrukcję, dobrego moim zdaniem, skonfigurowania wtyczki SEO Smart Links tak, aby z jak najlepszym pożytkiem służyła ona wybranej przez Ciebie stronie internetowej.
1. Po zainstalowaniu i aktywowaniu tej wtyczki (a jest ona nieodpłatnie dostępna w repozytorium wtyczek WordPress) otrzymujesz do dyspozycji panel administracyjny tej wtyczki, gdzie dokonasz wszystkich niezbędnych ustawień z nią związanych.
Na powyższym zdjęciu poza ogólnymi opisami w zakresie działania tej wtyczki, znajdziesz pierwsze opcje w zakresie ustawień wewnętrznego linkowania.
Masz do wyboru: czy chcesz, aby linki wstawiane były tylko do wpisów, tylko do podstron, czy tylko w treści komentarzy albo w kombinacji wymienionych. W przypadku bloga, z którego ustawień prezentuje zdjęcia, ja wybrałam linkowanie tylko w treści wpisów i podstron. Uważam, że automatyczne linkowanie w treści komentarzy ma charakter spamu.
Dodatkową opcją do wyboru w tym zakresie jest zdecydowanie czy chcesz, aby na danej stronie czy wpisie, tworzone linki prowadziły do tej samej strony, na której zostały wstawione. Temu służy opcja „allow links to self”. Ja celowo nie korzystam z tej opcji, bo uważam, że tego typu linkowanie ma charakter spamu i w żadnym stopniu nie służy czytelnikom strony, a wręcz denerwuje.
2. Na kolejnym zdjęciu poniżej znajdziesz dalsze opcje, tym razem w zakresie tego, jaki rodzaj stron ma stanowić cel linku.
Czyli jakie bezpośrednie odnośniki mają być zawarte w treści linku.
Moim wyborem są wpisy i podstrony, jako najlepiej oddające sens wewnętrznego linkowania z korzyścia dla czytelników.
Wykluczam również linkowanie do tytułów, bądź części tekstów otagowanych atrybutami h1, h2, h3, h4, h5, h6.
3. Dalsze ustawienia na zdjęciu poniżej dotyczą:
- wyboru jedynie pojedynczych wpisów i podstron, (taka jest moja preferencja)
- wyboru wyświetlania linków również w treści RSS Leeds (tak ja wybieram)
- wyboru zwracania uwagi przez wtyczkę na duże i małe litery i rozróżniania takich fraz (co ja preferuję)
- wymienienia tych nazw wpisów i podstron w zakresie, których nie chcesz, aby miało miejsce automatyczne linkowanie (ja wybrałam strony: Kontakt i Polityka Prywatności)
- wyboru i z góry określenia słów kluczowych, w zakresie których nie chcesz, aby zostało wykonane jakiekolwiek linkowanie.
4. Na kolejnym zdjęciu w dużej rubryce masz możliwość określenia jakie wybrane przez ciebie słowa kluczowe mają być linkowane z jakimi konkretnymi adresami URL.
Możesz zarówno określić adresy URL pochodzące z Twojej własnej strony, jak i innych stron zewnętrznych. Na górze rubryki podany jest również format, w jakim należy wpisywać kombinacje słów kluczowych i linków.
Formuła brzmi następująco (podane przeze mnie frazy kluczowe i adres URL są jedynie przykładowe):
- Rpg gry komputerowe, http://www.nazwadomeny.pl albo
- Rpg gry komputerowe, gry komputerowe dla dzieci, gry komputerowe, http://www.nazwadomeny.pl.
Po sprecyzowaniu kombinacji linków możesz następnie:
- ograniczyć ilość linków, które zostaną stworzone w danym wpisie (ja wybrałam maksymalnie 2 linki)
- ograniczyć ilość słów kluczowych, które zostaną powiązane z linkami w danym wpisie (ja wybrałam maksymalnie jedno takie same słowo)
- ograniczyć ilość takich samych adresów URL, które zostaną powiązane z danymi słowami kluczowymi w danym wpisie (ja wybrałam maksymalnie jeden taki sam adres).
Moje wybory są podyktowane względami unikania tworzenia spamu, zwiększenia użyteczności i wygody dla czytelników bloga.
5. Wreszcie na koniec możesz zdecydować czy, gdy linkujesz do stron zewnętrznych to:
- czy te linki mają uzyskać atrybut nofollow (tutaj wybieram opcję nofollow – więcej o różnicy pomiędzy atrybutami linków dofollow czy nofollow przeczytasz w tym artykule na moim blogu )
- czy te linki mają się otwierać w nowym oknie (co uważam, za najlepszą opcję w tym przypadku).
Wtyczki SEO Smart Links używam na różnych prowadzonych przeze mnie niszowych blogach. Na moim blogu Marketing Internetowy Ujarzmiony stosuję jedynie ręczne linkowanie wewnętrzne.
Czy stosujesz tą wtyczki? Jakie masz doświadczenia w tym zakresie?
Zielinsky
30 grudnia 2011, 4:43 pmNaprawdę fajnie opisana wtyczka i moim zdaniem również jedna z najlepszych jeżeli chodzi o optymalizacje 😉 Miałem zamiar właśnie zainstalować ją w najbliższym czasie i teraz będę miał pewność, że nic nie zepsuję, wielkie dzięki 😉
pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku 🙂
Zielinsky recently posted..iStockPhoto – jak z nim wygrać?
Justyna Bizdra
30 grudnia 2011, 4:51 pm@Zieliński,
dziękuję za feedback i za życzenia!!
Również życzę samych sukcesów w 2012:)
Jacek
31 grudnia 2011, 1:01 pmA nie ma wersji polskiej tej wtyczki?
Może ktoś przetłumaczył i podzieliłby się 🙂
Jacek recently posted..Jak produktywnie, bez rozpraszaczy czytać strony internetowe, podobnie jak książkę?
homoklikus
6 stycznia 2012, 10:26 amWtyczka nie posiada plików językowych, więc trzeba by było tłumaczyć bezpośrednio w pliku. Co powoduje pewne komplikacje przy aktualizacji wtyczki.
homoklikus recently posted..Jak założyć domenę i subdomenę
Paweł Mąka
2 stycznia 2012, 12:44 pmBardzo fajnie opisana wtyczka. Linkowanie wewnętrzne jest bardzo ważne dlatego warto je tworzyć, jednak mimo wszystko nic nie zastąpi ręcznego linkowania według mnie. Czasochłonne ale warte zachodu 🙂
Pozdrawiam
Paweł Mąka recently posted..Jak przygotować tekst pod seo?
Piotr Skrzypczak
4 stycznia 2012, 7:38 pmZ moich półrocznych doświadczeń z korzystania tej wtyczki muszę się z jedną rzeczą niezgodzić 🙂 Zauważyłem, że lepiej zezwolić na umieszczenie linków do kategorii i tagów, o ile są one odpowiednio stworzone, tzn. są frazami kluczowymi. Dzięki temu oprócz bezpośrednich wpisów również strony tagów czy kategorii są w stanie ściągnąć ruch z Google na bloga. Wprowadziłem jednak modyfikację i ustawiłem linki nofollow dla kategorii i tagów, żeby nie przejmowały mocy pozycjonerskiej z wpisów.
PS. Wtyczka jest wręcz genialna i świetnie sprawdza się w podlinkowywaniu pod słowa linków partnerskich 🙂
Piotr Skrzypczak recently posted..Nisza rynkowa – Od zera do Master Blogera
Justyna Bizdra
9 stycznia 2012, 9:54 pmDziękuję Piotrze za Twój feedback!
Rwónież Twój PS. zawiera bardzo cenną wskazówkę dla stosujących tą wtyczkę 🙂
Łukasz Więcek
16 stycznia 2012, 2:26 amZgadzam się w 100% – linkowanie do mądrze tworzonych tagów jak najbardziej wpływa pozytywnie na ruch od wuja Google 🙂 Stosuję to u siebie, tylko jakoś nie pomyślałem o tym, żeby rzeczywiście do tagów/kategorii linkować z nofollow. Zaraz będzie trzeba to poprawić 😉
Łukasz Więcek recently posted..Mysz komputerowa jako dzwonek do drzwi
matrus
5 stycznia 2012, 1:09 amDzięki za napisanie tego posta, jaki odpowiedniego podejścia do tematu.
Mam jednak pytanie: czy istnieje możliwość zmiany np. słów kluczowych po jakimś czasie? Czy można dodawać na bierząco nowe linki?
Justyna Bizdra
9 stycznia 2012, 9:46 pmWitaj Matrus,
Tak możesz zmieniać słowa kluczowe i dodawać nowe linki.
Adrian
6 stycznia 2012, 4:19 pmCiekawa wtyczka. Nie znałem jej. Szkoda że po Polsku jej nie ma 🙂 Dzięki bardzo i pozdrawiam.
Adrian recently posted..Najlepsza inwestycja.
Denis
13 stycznia 2012, 12:56 amPamiętam jak jeszcze przed korzystaniem z tej wtyczki myślałem, że ona automatycznie wszystko dodaje. Moje zdziwienie było wielkie gdy się dowiedziałem, że muszę sam dodać słowa kluczowe 😉 Rzeczywiście tłumaczenie się przyda.
Denis recently posted..Quo vadis Google?
Marianpower
24 stycznia 2012, 2:31 pmWszystkie narzędzia które chociaż w minimalnym stopniu są w stanie zaoszczędzić mój czas bardzo mile widziane 🙂 Sprawdzę czy dobrze porozmieszczałem (niestety jeszcze) ręcznie na mojej stronie
E-kreacja
8 lutego 2012, 12:41 pmFajnie konkretnie opisane, aż dziw bierze, że autorce chce się tworzyć takie bardzo przydatne toturiale.
Joanna
15 lutego 2012, 5:42 pmJa dopiero zaczynam przygodę z Wordpressem, dlatego fajnie że jest tyle osób, które chcą podzielić się swoją wiedzą. Dzięki za przydany wpis, zaczynam testować wtyczkę Smart Links!
Joanna recently posted..Portugalska cebolada
Tirek
23 lutego 2012, 10:14 amPrzydalaby sie wersja mobilna Twojego bloga. 🙂
Lubie czesto cos sobie poczytac na moim smartfonie, i zawsze boli mnie to jak jest niewiele mobilnych wersji stron. 🙂
Justyna Bizdra
26 lutego 2012, 9:16 pmWitaj Tirek,
dziękuję za Twój komentarz! Już wkrótce 🙂
Michał Kalinowski
23 lutego 2012, 9:59 pmOpisałaś tą wtyczkę w bardzo przystępny dla każdego sposób.
Porównałem moje ustawienia tej wtyczki to Twoich i znacząco się nie różnią.
Ja od razu odhaczam linkowanie do stron, bo u mnie strony przeważnie służą celom administracyjnym, lub mają zachęcić odwiedzających do wykonania konkretnej czynności, a ja nie chcę nikogo rozpraszać zbędnymi odnośnikami do innych podstron. Oprócz tego ja umożliwiam generowanie 3 linków na stronie w odróżnieniu do Twoich dwóch.
Michał Kalinowski recently posted..Nisza Rynkowa – Darmowy Kurs
Justyna Bizdra
26 lutego 2012, 9:17 pmWitaj Michał,
dziękuję za Twój komentarz i dodatkowe informacje co do Twoich ustawień wtyczki.
Michał Krawczykowski
1 marca 2012, 11:03 amZrobiłem ostatnio taki mini-test na szybko: wyłączyłem seo smart links i powstawiałem linki ręcznie. Miała bowiem jedną wadę (albo ja nie wiem jak to ustawić): nie respektowała linków wstawionych przeze mnie ręcznie, tylko je „nadpisywała” jeśli jej się tak zachciało.
Od razu po wyłączeniu wiedziałem, że trzeba będzie ją włączyć, bo nie widzi mi się ręczne wstawianie linków do powiększającej się z czasem liczby wpisów. Poza tym, mam takie coś, że nie chcę przesadzić ze spamowaniem linkami i w rezultacie zwykle wstawiam ich za mało 🙂 podczas gdy seo smart links nie miała takich oporów.
Dzięki za opis (czytałem już dawno, ale to właśnie od Ciebie się o tym dowiedziałem).
Michał Krawczykowski recently posted..Głupie praktyki wielu “guru” marketingu internetowego! Już mi się znudziły
Jakub Jakubowski
31 marca 2012, 12:15 pmWitam,
Mam problem, dodałem te wtyczkę na bloga, skonfigurowałem jak napisałaś i niestety żadne linki się nie wyświetlają na wpisach, może coś przeoczyłem?
Mój blog:
Jakub Jakubowski recently posted..Zmiany na Facebooku – Oś czasu
Adrian Sosnowski
26 maja 2012, 1:47 pmWtyczka jest po prostu świetna. Jeśli by kogoś interesowała ta wtyczka w wersji polskiej, to nie dawno ją przetłumaczyłem i jest do pobrania na moim blogu.
Pozdrawiam.
Adrian Sosnowski recently posted..Seo Smart Links (PL) – Przetłumaczona.
Grzesiek
8 marca 2013, 11:24 amWitam
Czy ta wtyczka umożliwia samoczynne tworzenie odnośników wewątrz serwisu (np. na podstawie tagów) czy też trzeba obowiązkowo podawać linki oraz frazy w części 4 opisanej instrukcji?
paweł
27 marca 2013, 12:04 pmProszę mi powiedzieć, czy ta wtyczka obsługuje polskie znaki w anchorach? Niestety nie mogę sobie poradzić z tym ustawieniach. Wycina mi link, który zawiera polskie znaki diaktryczne. Przykład można zobaczyć tutaj miedzynami.edu.pl/czytanie-dzieciom/. „Ć” i „ą” wtyczka nie bierze mi pod uwagę.
paweł recently posted..Reklama – nie pozwól sobą manipulować
Marcin
25 maja 2013, 12:07 amPodziękowania za bardzo dobry opis konfiguracji wtyczki. Zaraz biorę się za testowanie 🙂
Marcin recently posted..Fotodermatoza u dziecka
marti
30 stycznia 2014, 7:25 pmWtyczka doczekała się komercyjnej odsłony, warto zapoznać się z nowościami wtyczki, bo robi się całkiem przyjemnie jak chcemy zautomatyzować nasza pracę, szczególnie na kilku Wordpressach.
marti recently posted..SEO Smart Links konfiguracja i optymalizacja wtyczki
Przeprowadzamy.com.pl
24 kwietnia 2014, 11:33 amWitam serdecznie. Dziękuję za poradnik oraz zapytam czy jest spolszczenie do SEOSL? Pozdrawiam.
Przeprowadzamy.com.pl recently posted..Kompleksowe przeprowadzki w mieście Gdynia
Jacek
29 sierpnia 2016, 12:32 pmZdjęcie 4 i 5 nie wyświetla się ,a szkoda