Mały poradnik video: jak zrobić film Youtube z prezentacji PowerPoint
Dzisiaj pierwszy artykuł z mojej nowej serii wpisów na blogu: poradnik video.
Marketing video jest coraz bardziej popularny. Co tu się dziwić, gdy wielu użytkowników Internetu woli oglądać filmy zamiast czytać długie artykuły o tym samym. Również, gdy uświadomimy sobie fakt, że spora część populacji na świecie, spędza dużo godzin przed telewizorem w porównaniu z ilością czytanych książek, to daje to obraz preferencji wielu osób co do formy przekazu informacji.
Z drugiej strony o wiele szybciej i łatwiej można pokazać różne rzeczy w formie filmu video, w porównaniu z ich opisywaniem w artykule. Dotyczy to różnego rodzaju poradników, jak coś zrobić, jak używać danej aplikacji, itp.
Dzisiaj chcę pokazać jak w łatwy i przyjemny sposób możesz zamienić swoją prezentację przygotowaną za pomocą programu PowerPoint w film do oglądnięcia na Youtube.
Oglądnij mój krótki film video na ten temat:
Program, dzięki któremu przekonwertujesz prezentację PowerPoint w film video to AuthorStream. Możesz niedpłatnie założyć swoje konto w programie i korzystać z różnych praktycznych opcji.
A oto efekt końcowy, moja prezentacja z konferencji Wordcamp w Łodzi na temat optymalizacji bloga zbudowanego w oparciu o WordPress w formie filmu do oglądnięcia na Youtube:
A ty, jakie masz preferencje: wolisz czytać artykuły czy oglądać filmy video o podobnej treści?
Jaka forma przekazu informacji najbardziej ci odpowiada?
Bartłomiej Jakubowski
16 kwietnia 2011, 5:22 pmHej, ciekawy filmik o tworzeniu prezentacji.
Natomiast w prezentacji część slajdów za szybko się zmienia np. o różnych wtyczkach. Nie widziałem wcześniej tej prezentacji.
Ostatnio zacząłem częściej myśleć o tworzeniu własnych filmików, znalazłem też w necie specjalistę od Video Marketingu, który tworzy ciekawe darmowe treści.
Pozdrawiam,
Bartłomiej Jakubowski
Justyna
18 kwietnia 2011, 12:40 pm@ Jakub, moja prezentacja jest też dostępna na slideshare: http://www.slideshare.net/kantona/37-wanych-krokw-w-zakresie-optymalizacji-i-pozycjonowania-strony. Tutaj możesz oglądnąć slajd po slajdzie.
Konrad
16 kwietnia 2011, 11:03 pmDobra, to naprawdę mi się przyda. Dziękować.
A odpowiadając na Twoje pytanie – chyba nad prezentacją łatwiej zapanować, niż nad filmem 🙂
Justyna
18 kwietnia 2011, 12:42 pm@Konrad, zauważyłam, że zrobienie filmu z prezentacji to moment w porównaniu z czasem poświęconym nad zrobieniem samej prezentacji 🙂
Konrad
18 kwietnia 2011, 2:25 pma = czas poświęcony na stworzenie filmu z prezentacji
b = czas poświęcony na konwertowanie „prezentacja -> film”
c = czas poświęcony na stworzenie prezentacji
a = b + c
o, coś takiego 🙂
czyli – czy tego chcemy, czy nie – czas stworzenia filmu jest tak samo długi, jak stworzenie samej prezentacji 🙂
Justyna
20 kwietnia 2011, 12:57 pm@Konrad, analizując Twój wzór, jeżeli w czas tworzenia filmu wliczasz czas stworzenia prezenatcji, to w sumie jest to dłuższy przedział czasu niż samo stworzenie prezentacji 😉
W moim przypadku stworzenie samej prezentacji (dobrej i wartościowej) zabiera znacznie więcej czasu, aniżeli jej przetworzenie w film (uwzględniając zarówno fazę a i b).
Konrad
20 kwietnia 2011, 9:07 pmTak, racja. Ale filmu nie zrobisz bez prezentacji a prezentacji nie zrobisz bez poświęcenia czasu.
Mariusz Kołacz
17 kwietnia 2011, 10:24 amŁadną prezentację zrobiłaś 😉
Do tworzenia video-prezentacji niegdyś stosowałem oprogramowanie Wink + Wax.
Ja nie stosuje materiałów wideo, tutaj jest problem jeden duży – brak możliwości zagnieżdżania wielu słów kluczowych w tekście. Można wprawdzie w formie tekstowej zrobić wstęp do prezentacji i umieścić kilka ważniejszych fraz w tekście, natomiast nie jest to samo co normalnie, w poradniku tekstowym.
Widzę wyraźnie u siebie, że mam całkiem duży odsetek wejść na poradniki z fraz, które nie są głównymi, które występują w tekście, pisane normalną czcionką, nie wyróżnione.
Gdyby tak osadzone na stronie prezentacje multimedialne były przedstawiane Google zarówno w formie tekstowej, jak i multimedialnej, wtedy zmieniłbym zdanie na ten temat i częściej tworzył materiały video.
Justyna
18 kwietnia 2011, 12:50 pmDziękuję Mariusz!
Wielki Google, ale i też czytelnicy preferują strony z multimedialną treścią, ja też się do nich zaliczam 🙂
Choć w samym filmie, czy prezentacji słowa kluczowe nie są (na razie) wyłapywane przez wyszukiwarki, to przy odpowiedniej optymalizacji tytułów i opisów takich treści w zbiorach filmów, bądż prezentacji, tam są one odpowiednio rejestrowane i przyciagają użytkowników tych serwisów, którzy z kolei zaciekawieni przyjdą do twojego bloga po więcej informacji. Kolejna więc ścieżka zdobywania czytelników 🙂
Mariusz Kołacz
18 kwietnia 2011, 8:26 pmJa mam odmienne od Ciebie zdanie, efektywność treści multimedialnych wciąż pozostawia wiele do życzenia. Mam tutaj na myśli od strony słów kluczowych i Google czyli czystego pozycjonowania. Natomiast jeśli chodzi o atrakcyjność, to jest potwierdzone przez naukowców, że treści multimedialne bardziej są pożądane niż zwykłe.
Justyna
20 kwietnia 2011, 12:51 pm@ Mariusz czyste pozycjonowanie coraz bardziej traci w zderzeniu z mediami społecznymi i portalami wymiany informacji, takimi jak Youtube. Oczywiście punktem wyjścia jest tworzenie dobrej, wartościowej treści (wzbogacanej multimedialnie), po to również, aby jak największa ilość osób chciała się nią dzielić w różnych miejscach. Strony cieszące się popularnością wśród innych osób mają coraz większe znaczenie w Google i innych wyszukiwarkach, bo są to strony ciekawe dla innych.
To jest naturalna, rewelacyjnie oceniana przez roboty metoda pozycjonowania strony (jedna z .. oczywiście, ale rosnąca w siłę). Stąd moje zdanie o treściach multimedialnych. Im bardziej różnorodna strona, w znaczeniu jej wzbogacenia w treści multimedialne, tym ciekawsza dla innych, bo niektórzy lubią tylko tekst, inni wzbogacony o zdjęcia, jeszcze inni filmy video, itp.
Umieszczając filmy w różnych miejscach wraz z linkami prowadzącymi do naszej strony zyskujemy na wzroście zainteresowania naszą stroną i co dalej za tym idzie, wzroście osób chcących się podzielić naszą treścią. To jest jedna z ważnych metod pozycjonowania w najbliższej przyszłości i już teraz.
Mark
31 października 2011, 12:04 amZrobiłem prezentację, załadowałem i nie wiem jak mam teraz załadować na youtuba. Bardzo proszę o pomoc
Dziękuje i pozdrawiam
Kinga
28 listopada 2011, 6:24 pmWitam, mam taki sam problem jak 'Mark’ załadowałam prezentacje PowerPint i nie wiem co dalej. Jak mam ją wysłać na mój profil na Youtube? Proszę o pomoc.
Dziękuję.
Kinga recently posted..Nowy obiecujący magazyn na rynku e-commerce
Justyna Bizdra
3 grudnia 2011, 7:19 pm@Kinga,
niestety, ale Authorstream zmienił ostatnio swoje zasady. Nie można już nieodpłatnie konwertować prezentacji PowerPoint w filmy na Youtube. Taka opcja dostępna jest teraz tylko w pakiecie cenowm $2.50 na miesiąc, który daje możliwośćstworzenia 15 filmów w ciągu roku.
homoklikus
2 stycznia 2012, 8:33 pmNie lepiej zamiast tej aplikacji webowej skorzystać z Camtasia Studio? W tedy mamy pełną kontrolę nad przerzucaniem slajdów i dodatkowo możemy nagrać narracje do prezentacji.
homoklikus recently posted..mBank
Aneta
6 stycznia 2012, 12:04 pmWitam wgrałam prezentacje ale co z tego jak nie ma muzy a robiłam zgodnie ze wskazówkami ech
Marta
12 maja 2012, 1:31 amWitam, świetny filmik o prezentacjach! Z filmiku zrozumiałam, że dźwięk do filmu można dodać już po przekonwertowaniu prezentacji w film. JAk to dokładnie zrobić?
Z góry dziękuję za dopowiedź.
Pozdrawiam,
Marta
Justyna Bizdra
19 maja 2012, 10:31 pm@Marto,
dźwięk możesz dodać używając specjalnych programów do edycji filmów. W tej chwili nie pamiętam, czy Authorstream daje możliwość dodania dźwięku.
Sebastian Jakubiec
4 czerwca 2012, 7:31 pmInteresujący wpis, na pewno przydatna umiejętność tylko szczerze się zastanawiam czy jest sens tworzyć z prezentacji video skoro można wstawić na stronę prezentacje do oglądnięcia bezpośrednio z www i każdy sobie ją w swoim tempie włączy, przełączy slajd za slajdem i zakończy?
Sebastian Jakubiec recently posted..Szkolenia marketingu internetowego i SEO – czerwiec
Justyna Bizdra
4 czerwca 2012, 8:22 pm@ Sebastian, niektórzy lubią oglądać prezentacje, a inni filmy. Niektórzy szukają informacji na Youtube a inni w Slideshare (np.). Warto być obecnym w różnych wartościowych miejscach publikując dobrą treść w różnych formach przekazu.
Piotr
5 maja 2014, 12:13 amArtykuł bardzo pomocny, ponieważ poruszyłaś problem z którym za pewne większość miała kłopot – w tym i ja:-) Już jakiś czas temu zastanawiałem się jak przerzucić prezentację z PP na jakiś filmik, jednak zabierałem się do tego jak pies do jeża – dzięki za zaoszczędzony czas:-) Druga kwestia, czyli jak wolimy zyskiwać informacje: czytając czy oglądając. Wg mnie nie ma jednej właściwej odpowiedzi, bardziej zależy to od rodzaju problemu, a jak wiadomo jeden obraz wart jest tysiąca słów itd. Jeśli chodzi o mnie, to głównym kryterium jest czas. Jeśli mam go niewiele, a temat nie wymaga oglądania filmu, to szybciej zdecyduję się na przeczytanie tekstu.
Piotr recently posted..Inwestycje – nawyk, pasja, wybór.
Darek
1 sierpnia 2014, 2:42 pmCzy coś podobnego i darmowego jest dostępne w sieci?
Czy camtasia studio to desktopowa aplikacja?
Darek recently posted..Pierwsza grupa spadkobierców
Justyna Bizdra
7 sierpnia 2014, 10:59 pm@ Darek,
Camtasia jest oprogramowaniem desktopowym jest lepsza dla systemów opartych o Windows, niż iOS