Marketing Internetowy Ujarzmiony

Moja nowa mapa myśli: sztuka komentowania na blogach

przez Justyna Bizdra · 45 odpowiedzi

w Dla Początkujących, Narzędzia/Software, Pozycjonowanie stron, Strategie Marketingowe, Wordpress & Blogi

Jak zrobic mapę myśli z iMindMapKomentowanie na blogach to jedno z potężniejszych narzędzi w marketingu internetowym. To zupełnie naturalny i wartościowy sposób nawiązywania relacji z innymi bloggerami, zwiększania odwiedzin na własnej stronie, zdobywania wartościowych linków, a także poszerzania własnej wiedzy czytając ciekawe i wartościowe wpisy na innych blogach.

Aby jednak takie właśnie efekty osiągać potrzebne jest zamienienie zwykłego komentowania na innych blogach (pomijam komentarze spamerskie) w swoistą sztukę. Wymaga to poświęcenia dodatkowego czasu, ale rezultaty są bardzo dobre! Jest wiele aspektów komentowania i szczegółów, o które warto zadbać.

Zamiast dłuższego wpisu, postanowiłam tym razem zaprezentować jedną z moich map myśli, zbierających wiele cennych informacji i aspektów związanych właśnie z marketingiem w internecie. c

Ta poniższa dotyczy komentowania na blogach i po raz pierwszy widzi światło dzienne :)
Podzieliłam ją na dwie części, z uwagi na jej szerokość, tak, abyś bez zakłóceń mógł ją w pełni obejrzeć.

Jak zrobić mapę myśli - iMindMap

Po co komentować, na jakich blogach i strategia

Jak zrobić mapę myśli - komentowanie na blogach

Jakie blogi wybrać, technika dobrego komentowania i soft


W mojej książce omawiam szczegółowo wiele aspektów z tym związanych, w specjalnie przeznaczonym rozdziale na temat komentowania na blogach.

Jak zrobić taką mapę myśli?
Korzystałam z prostego i bardzo przyjemnego w użyciu narzędzia iMindMap. 7-dniowy okres próbny daje wiele możliwości stworzenia pięknych map, które możesz na przykład wykorzystać jako bonus zachęcający do zapisania się na twój newsletter ;) Po upływie 7 dni możesz korzystać nieodpłatnie z podstawowej licencji tego doskonałego oprogramowania!

Posługujesz się na co dzień mapami myśli? A może w inny sposób organizujesz zdobywaną przez ciebie wiedzę i cenne informacje w na przykład dalszym rozwoju biznesu?

Podziel się ze mną i innymi czytelnikami swoimi doświadczeniami w tym zakresie, zostawiając swój komentarz.

Justyna Bizdra marketing w internecie

O autorze: Justyna Bizdra zajmuje się marketingiem w internecie. Buduje profesjonalne strony, blogi oraz sklepy w oparciu o Wordpress oraz pomaga firmom w dotarciu do większej liczby klientów z wykorzystaniem Internetu. Jest autorem ebooka na temat zwiększania oglądalności stron internetowych.

Szukasz informacji na temat tego, jak zbudować bloga? Zobacz szczegółową mapę myśli Justyny w tym zakresie.

Dołącz do na Google+

{ 45 odpowiedzi… przeczytaj je poniżejdodaj jeden komentarz }

1 arek 6 kwietnia 2011 o 10:21 pm

Ja używam freeminda do robienia map myśli. Jest za darmo daje możliwość osadzenia na stronie (do oglądnięcia na moim blogu) drukuje jako obrazki i pdf (słabo ) eksportuje wo worda jako listę.
Prosty i szybki moim zdaniem godny polecenia.

Odpowiedz

2 Justyna 7 kwietnia 2011 o 4:46 pm

@Arek, dziękuję za polecenie innego programu. z chęcią się jemu przyglądnę. Szczególnie interesuje mnie szata graficzna tych map, bo w iMindMap, zachwyca mnie kolorystyczna oprawa. Takie mapy są dla mnie bardzo czytelne i niezwykle przyjemne dla oka :)

Odpowiedz

3 Kamil Tracz 7 kwietnia 2011 o 10:39 am

Uwielbiam mapy myśli, można na jednej zawrzeć tyle wiedzy co w 80-cio stronnicowym ebooku :)
Mapy jak najbardziej przydatne. Dowiedziałem się, że jest coś takiego jak keywordluv.
Pozdrawiam i zapraszam do mnie

Odpowiedz

4 Justyna 7 kwietnia 2011 o 4:51 pm

@Kamil, super! Odnosząc się do „80 stron”, twój komentarz przypomniał mi moją koleżankę, która uczestnicząc w różnego rodzaju spotkaniach, warsztatach czy konferencjach, robi notatki tylko w formie map myśli. Coś niesamowitego :)

Odpowiedz

5 Adam Majchrzak 7 kwietnia 2011 o 2:50 pm

Staram się pisać komentarze również pod artykułami nijak mającymi się do tematyki mojej strony. Zwyczajnie, nie potrafię sobie tego odmówić. Przy czym cenię sobie blogi o dużej liczbie kategorii, od designu, po życie, bo każdego z nas dotyczą zwykłe sprawy życiowe, a w gronie komentujących mogą się znaleźć osoby zainteresowane tematyką mojej strony.

Za jedną z najważniejszych rzeczy w komentowaniu uznaję to, by powracać do wątku, pod którym się wypowiadamy, żeby sprawdzić, czy autor, użytkownicy nie zareagowali czasem na naszą wypowiedź, np. krytyką, zapytaniami.

Do tworzenia map myśli nie wykorzystuję narzędzi. Starczy mi kartka papieru, na niej skupiam się najlepiej. Częściej zamiast klasycznej mapki wychodzą mi tabelki.

Odpowiedz

6 Justyna 7 kwietnia 2011 o 6:16 pm

@Adam, dziękuję za Twoje przemyślenia. Pisząc na mapie myśli o podobnych blogach odnosiłam to do siły linku w takiej sytuacji, oczywiście gdy jest on dofollow i, gdy ktoś ten aspekt komentowania chce wziąśc pod uwagę. Ja też odwiedzam różne blogi z ciekawości oraz zainteresowania różnymi rzeczami i niszami, gdy tylko starcza mi czasu :)

Super uwaga co do powracania do wątków. Jest to niezmiernie ułatwione dzięki darmowej wtyczce, subscribe to comments. Cenię i chętnie powracam na blogi, które korzystają z rozwiązania możliwości subskrypcji komentarzy pod danym wpisem. Jest to dla mnie ogromne zaosczędzenie czasu, bo podobnie jak ty, również uważam za ważne dowiedzieć się co dana osoba prowadząca bloga odpowie na mój komentarz, bądź jak skomentują wpis inni.

Odpowiedz

7 Krzysiek 8 kwietnia 2011 o 12:14 am

Odnośnie programu do map, to polecam sprawdzić Mindjet MindManager.

Odpowiedz

8 Justyna 9 kwietnia 2011 o 12:16 pm

Witaj Krzysiek, dziękuję za polecenie programu! Teraz mamy już listę kilku fajnych rozwiązań do mindmapowania :-)

Odpowiedz

9 Mariusz Kołacz 8 kwietnia 2011 o 10:51 pm

Zazwyczaj plany rozrysowuje w standardowy sposób, na kartce papieru. Zaciekawił mnie Twój sposób, zapewne wypróbuję zarowno program jak i metodę.
Pozdrawiam, Mariusz.

Odpowiedz

10 Justyna 9 kwietnia 2011 o 12:21 pm

Cześć Mariusz, dziękuję za komentarz.
Metoda z kartką jest szybsza od korzystania z takiego oprogramowania, ale może ci się spodobać iMindMap, jak go wypróbujesz, szczególnie, że takie mapy super się prezentują np. na blogu :)

Odpowiedz

11 arek 20 kwietnia 2011 o 9:41 am

cóż przy opanowaniu skrótów klawiaturowych i klawiatury moim zdaniem Freemind jest porównywalny jeżeli mapa jest spora a wiązania pomiędzy różnymi gałęziami tworzone na żywca. Czas skreślenia złych powiązań czy przenoszenia liści bezkonkurencyjny wobec kartki papieru, ale trzeba jednak przyznać że kartka zawsze będzie bardziej elastyczna

Odpowiedz

12 Ika 10 kwietnia 2011 o 8:51 am

Mapy myśli! Są świetne. Przyznaję, że stosuję je od jakichś 15 lat. W liceum rozrysowywałam sobie w ten sposób szkolne lektury, potem tematy maturalne, na studiach z kolei potrafiłam przerobić cały podręcznik w taką mapę (czasem nawet kodeksy i inne ustawy). W pracy, czy przy organizacji dnia codziennego też się przydają.
Preferuję jednak ręczne ich tworzenie. Sprawdzę jednak z ciekawości te programy o których piszecie.

Odpowiedz

13 Justyna 11 kwietnia 2011 o 2:47 pm

Witaj Ika!

Wnioskuję, że jesteś profesjonalistką w tworzeniu map myśli!!! Super umiejętność, szczególnie w przypadku kodeksów :)

Odpowiedz

14 Bartłomiej Jakubowski 10 kwietnia 2011 o 1:16 pm

Tworzenie map myśli jest bardzo użyteczne. Ja planuje stworzenie rozbudowanej mapy myśli jako bonus do produktu jaki będę oferował moim klientom.

Odpowiedz

15 Justyna 11 kwietnia 2011 o 3:05 pm

@Bartłomiej, gratulacje co do wykorzystania mapy myśli :)

Odpowiedz

16 Bartłomiej Jakubowski 14 kwietnia 2011 o 8:25 pm

Dziś z nudów napisałem wpis o mapach myśli. Zapraszam i czekam o ocenę. Oto link:
http://zaplanujbiznes.pl/rozwoj-osobisty/mapy-mysli-czym-sa-i-jak-je-zrobic/

Pozdrawiam

Odpowiedz

17 Justyna 16 kwietnia 2011 o 1:37 pm

@Bartek, byłam na twoim blogu i przeczytałam twój wpis.
Jest bardzo zachęcający do tworzenia map myśli, dla tych, którzy jeszcze nie znają tej techniki. Dziekuję za wzmiankę o moim artykule!!

Odpowiedz

18 Anna Urban 12 kwietnia 2011 o 12:22 pm

Rzadko komentuję ;) taka już jestem, ale tu musiałam się odezwać, bo mapy myśli to fantastyczna rzecz, dzięki które potrafiłam opanować procedury postępowania karnego. Do tworzenia map polecam xmind.net – spore możliwości w darmowej wersji i dość fajny pod względem graficznym.

Odpowiedz

19 Justyna 13 kwietnia 2011 o 2:38 pm

Witaj Aniu!

Dziękuję za polecenie softu do map myśli, będę chciała przetestować.

Odpowiedz

20 Krzysztof 23 kwietnia 2011 o 6:53 am

Korzystam z map myśli od 6 miesięcy .są na prawdę super.Do tworzenia map korzystam z kursu Katarzyny Szafranowskiej.Rysowania za bardzo mi nie wychodzi ale to jest nie ważne.Najważniejsze że ułatwia mi to notowanie i oszczędzam czas.

Odpowiedz

21 Rob 28 kwietnia 2011 o 11:52 am

Nigdy nie korzystałem z map myśli, co więcej powiem szczerze, że pierwszy raz się w ogóle z czymś takim spotykam. Jednak widzę, że to naprawdę fajna sprawa, pomaga w organizacji , notowaniu ważnych kwestii. Chyba zacznę korzystać z tego :)

Odpowiedz

22 Robert 10 maja 2011 o 7:59 pm

Witaj Justyna zobacz Mindomo jest za darmo może ci się spodoba

Odpowiedz

23 Justyna 10 maja 2011 o 10:52 pm

Cześć Robert,

dzięki! Te MM wyglądają bardzo profesjonalnie, są również czyste i przejrzyste. Soft wart wypróbowania.

Odpowiedz

24 Julia 12 czerwca 2011 o 1:55 pm

Bardzo dobre są te twoje mapy myśli Justyno jestem pod wrażeniem, a jeśli chodzi o komentowanie na blogach to na pewno każdy właściciel lub właścicielka bloga powinien lub powinna się tym tematem bardziej zainteresować, serdecznie pozdrawiam.
Julia recently posted..Redakcja portali informacyjnychMy Profile

Odpowiedz

25 Justyna 13 czerwca 2011 o 7:49 pm

Dziekuję Julio,

zdecydowanie komentowanie to potężny i ciekawy temat :)

Odpowiedz

26 Mariusz Cieciura 26 lipca 2011 o 12:04 am

Biorąc pod uwagę zamieszanie wokół nowego algorytmu Google Panda prawdopodobnie pozycjonerska siła blogów w istotny sposób wzrośnie. Dlatego artykuł jest jak najbardziej godny polecenia.

Odpowiedz

27 gszesiek 8 sierpnia 2011 o 9:59 am

Teraz wiem, że to co czasami robię ma swoją nazwę „mapa myśli” :D

Jeśli chodzi o komentarze, to nigdy nie lubiłem ich zostawiać. A nad ich konstrukcją, zacząłem się więcej zastanawiać (podziwiać ich autorów), gdy na jednym z blogów dostałem kilkadziesiąt wpisów typu „Bardzo dobry wpis. Nie mogę się doczekać następnego.”

Odpowiedz

28 Justyna 9 sierpnia 2011 o 2:59 pm

Hey gszesiek, najwyraźniej dopadł cię zalew spamowych komentarzy, jeżeli tak były napisane ;)

Odpowiedz

29 Marek Makarewicz 3 grudnia 2011 o 2:25 pm

Trochę odświeżę kotleta :) Grześ! Takie komentarze od razu się wywala, ale.. Nie można wszystkich wrzucać do jednego wora. W sumie komentarze to strategiczny element naszej „twórczości” w Internecie na zasadzie win-win. Obie strony czerpią korzyść, zarówno komentujący jak i komentowany. To że ktoś zostawia takie komenty „fajny wpis” i sobie idzie świadczy tylko o nim, nie o Twoim wpisie. Po to są przecież komentarze, żeby zostawić po sobie ślad (cokolwiek by to znaczyło ;) ), ale trzeba robić to z klasą.
Pozdrawiam

Odpowiedz

30 Mariusz Cieciura 30 sierpnia 2011 o 11:59 am

Twój artykuł skłonił mnie do napisania artykułu nt. mapy myśli na moim blogu:
Mariusz Cieciura recently posted..Blog w e-biznesie – marketing internetowy z wykorzystaniem blogaMy Profile

Odpowiedz

31 Piotr Skrzypczak 7 września 2011 o 7:28 am

Z map myśli do tej pory bardzo rzadko korzystałem, chociaż wiem, że ich wykorzystanie bardzo dobrze wpływa na zapamiętywanie danej partii materiału i naukę. Szukałem już od jakiegoś czasu tego typu narzędzi i nie miałem pojęcia, że to jest soft do map myśli :D Twoja mapa myśli jest imponująca i pokazuje jedną z lepszych strategii, jeśli chodzi o komentowanie. Warto czasem usiąść na chwilę i opracować konkretną metodę działania. Wyniki będą zdecydowanie lepsze.
Pozdrawiam.
Piotr Skrzypczak recently posted..Jetpack WordPress plugin – 8 świetnych funkcjonalności z WordPress.comMy Profile

Odpowiedz

32 Justyna Bizdra 7 września 2011 o 9:45 pm

Witaj Piotrze,

Witaj na moim blogu!
cieszę się, że moja mapa myśli jest dla ciebie przydatna :)

Odpowiedz

33 Kajetan 7 listopada 2011 o 9:04 pm

Już od kilku miesięcy korzystam z map myśli również przy notowaniu. Efekty są niezwykłe – czasem wystarczy sobie przypomnieć jedno, lub dwa słowa z mapy, by chwilę później „widzieć” w pamięci niemal całą. Wszystkim bardzo polecam tworzenie map myśli.
A odnosząc się bardziej do tematu – wyniki dobrego komentarza można sprawdzić na serwerze w statystykach – wystarczy zrobić test – jeden komentarz na często odwiedzanym blogu.
Mam również pytanie Justyno – skoro testujesz różne programy do MM, jaki aktualnie jest nr 1?
Kajetan recently posted..Wykres motywacjiMy Profile

Odpowiedz

34 Jan Cisek 15 grudnia 2011 o 12:54 am

Witam,
uważam, że przy komentowaniu na blogach najważniejsze jest budowanie więzi z ludźmi. W związku z tym, gdybym ja robił tą mapę myśli, to „budowanie relacji” dałbym trochę większymi literami. Moje uznanie za ciekawe podejście do tego zagadnienia.

Mapy myśli stosuję od wielu lat i uważam, że należy je propagować tam gdzie się tylko da.
Pozdrawiam
Jan Cisek recently posted..Czytanie książek – pierwszy i ostatni rozdziałMy Profile

Odpowiedz

35 Justyna Bizdra 25 grudnia 2011 o 8:50 pm

Witaj Janie,

dziękuję za Twój feedback:)

Odpowiedz

36 Iza 19 lutego 2012 o 9:14 am

Jak zwykle, pomocny artykuł, dziękuję.
Iza recently posted..PRACA — pasja czy przymus? Poszukując radości w karierze zawodowejMy Profile

Odpowiedz

37 Michał Kalinowski 8 marca 2012 o 8:37 am

Właśnie od jakiegoś czasu stosuję MindMaster, ale jakoś nie przypadł mi do gustu.
Niby wszystko pięknie wygląda, ale zrobienie prostej lini powiązania między elementami zajmuje mi pare sekund za dużo. Może ręka już nie tak precyzyjna :)
Kliknąłem w Twoją propozycję i zacznę dzisiaj testowanie.
Może ten program bardziej przypadnie mi do gustu.
Michał Kalinowski recently posted..Nisze Rynkowe – Kurs – 1My Profile

Odpowiedz

38 Gosia 8 kwietnia 2012 o 7:34 pm

Witam.
Pierwszy raz zetknęłam się z pojęciem „mapa myśli”, ale już poczytałam na ten temat na Wikipedii i wiem o co chodzi:) Ciekawa metoda, spróbuję się do niej przymierzyć. W powyższej dyskusji pojawiła się nazwa wtyczki subscribe to comments. Justyno, mam pytanie: czy tę wtyczkę można zastosować na blogspocie? Wtyczkę CL, dzięki Tobie, już zainstalowałam :)
A przy okazji rodzi mi się drugie pytanie. Twoje porady dotyczą WordPressa, ale niektóre z nich z pewnością mają zastosowanie również na blogspocie. Czy możesz stworzyć zakładkę, podstronę na Twoim blogu, do której byłyby przypisane wiadomości dotyczące tej platformy? Dla mnie, laika, stanowiłoby to duże ułatwienie w wyszukiwaniu.
pozdrawiam
Gosia recently posted..Wtyczka CommentLuvMy Profile

Odpowiedz

39 Justyna Bizdra 8 kwietnia 2012 o 8:33 pm

@ Gosia,

dziękuję za Twoją propozycję dotyczącą wyszukiwania fraz. Mam stworzoną kategorię wpisów: Wordpress & blogi. Odnośnik do tej kategorii znajdziesz w sidebarze mojego bloga po prawej stronie. Do tej kategorii trafiają wpisy związane z Wordpressem i Bloggerem również. Polecam ci również dotarcie do interesujących cię wpisów na moim blogu dotyczących określonej tematyki po tagach. Tagi umieszczam na końcu każdego wpisu. Kliknięcie w interesujący cię tag otworzy podstronę z podobnymi wpisami, w odniesieniu do których zastosowany został przeze mnie ten sam tag.

Jest również opcja szukania podobnych wpisów poprzez instrument wyszukiwania, który równiez znajdziesz w idebarze po prawej stronie.
Mam nadzieję, że dzięki tym metodom szybko dotrzesz do interesujących cię wpisów :)

Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz

40 Jarek 27 września 2012 o 3:48 pm

CommentLuv to dla mnie nowe i bardzo interesujące narzędzie. Jak tylko wygospodaruję sobie troszkę wolnego czasu to postaram się też wykonać swoją mapę myśli, która na twoim przykładzie doskonale obrazuje proces jaki należy wykonać podczas wzmocnienia swojej witryny :) Twój post pomógł mi zebrać natłok myśli jaki w tej chwili mi towarzyszy.
Pozdrawiam
Jarek recently posted..Hot Promocje! (od 21-go do 30-go września br.)My Profile

Odpowiedz

41 Justyna Bizdra 28 września 2012 o 3:57 pm

@Jarek,

jak zrobisz taką mapę myśli, to podziel się nią u mnie na blogu.

Odpowiedz

42 Jarek 3 października 2012 o 1:01 pm

Dobrze ;) Postaram się.
Jarek recently posted..W sezonie jesiennym polecamy!My Profile

Odpowiedz

43 Gainer 17 listopada 2012 o 6:09 pm

Bardzo dobre przykłady .
Zapraszam do mnie znaleźśc tutaj można porady o mapach myśli
http://gainer2208.blogspot.com/2012/08/notowanie-za-pomoca-map-mysli.html
Gainer recently posted..Szybka nauka słówek w języku obcymMy Profile

Odpowiedz

44 Katherin@wpis 23 grudnia 2013 o 10:19 pm

Fenomenala wypowiedź. Właśnie tego typu opinii szukałem.
Prześlę tę witrynę kolegom. Obiecuję iż będę tu zaliczał koleje odwiedziny.
Powodzenia w dalszym pisaniu.
Katherin@wpis recently posted..wpisMy Profile

Odpowiedz

45 Piotr Skraburski 20 marca 2014 o 9:16 pm

Fajne podejście do sprawy planowania. Powiem szczerze, że ja także próbowałem używać techniki, lecz do nauki słówek w językach obcych. Spisywała się znacznie lepiej aniżeli zwykłe „wkuwanie” nowych wyrazów, jednak i przy tej technice były potrzebne powtórki co jakiś czas. Jeśli chodzi o planowanie jakichkolwiek zajęć itp. to chyba wolę zwykłą kartkę i wypunktowanie podstawowych kwestii, a reszta wychodzi „w praniu”. Niemniej jednak technika warta polecenia przy komentowaniu:-))
Piotr Skraburski recently posted..S&P500 analizaMy Profile

Odpowiedz

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: