Dlaczego warto mieć własnego bloga?
Własny profesjonalny blog zbudowany w oparciu o zoptymalizowaną domenę i rzetelny hosting to ważne narzędzie zarówno w tworzeniu jak i rozwoju biznesu online oraz offline.
Mając własny profesjonalny blog możesz dzielić się z innymi własnymi hobby, pisać o swojej pasji i zainteresowaniach.
Dzięki prowadzeniu własnego bloga zbudujesz również ekspercki wizerunek w wybranej dziedzinie.
Własny blog właściwie zoptymalizowany oraz zmonetyzowany to także źródło zarabiania dodatkowych pieniędzy.
Rodzaje blogów
Bloga można zbudować na darmowych platformach oferowanych przez google, wordpress.com i innych podobnych, bądź w oparciu o własną domenę i hosting.
O znaczeniu tzw. self-hosted blogs i ich przewadze nad blogami budowanymi na platformach udostępnianych przez Google, WordPress.com i podobnych przeczytasz w moim artykule Blogging Business – wordpress org, wordpress com czy blogspot.
To, co jest najważniejsze to to, że mając własnego bloga uniezależniasz się od wskazanych platform: ich narzuconych reguł i ich potencjalnych problemów z funkcjonowaniem własnej platformy.
Czy jest to trudne?
Zbudowanie własnego bloga nie jest trudne. Gdy robisz to po raz pierwszy i nie miałeś do czynienia z domenami czy hostingiem, to jest to pewne wyzwanie, szczególnie w zakresie integracji domeny z serwerem, a następnie instalacji oprogramowania WordPress.org. Jednak jest to wszystko do opanowania.
Pani Justyna od pierwszego kontaktu ze mną, bez narzucania swojej woli, czy koncepcji, rzetelnie poinformowała mnie o wszystkich aspektach przeniesienia mojego bloga z platformy blogger do wordpress.
Mimo mojej bardzo niskiej wiedzy na temat szablonu, wtyczek, hostingu, przekierowania, z wyrozumiałością reagowała na pytania i w jasny sposób rozwiewała moje wątpliwości. Rzetelność Pani Justyny, profesjonalizm, cierpliwość, to cechy, które sprawiają, że współpraca była przyjemnością. Z tym, że moja współpraca ograniczała się wyłącznie do wykonywania jasno skonstruowanych poleceń.
Mój blog, dzięki Pani Justynie wygląda bardzo profesjonalnie i pięknie . Komentarze odwiedzających bloga – Jaka piękna zmiana!
Powiedziałabym: wyższa kultura ” blogowości” ,czy „Ach jak tu ładnie, lubię takie pozytywne zmiany!!!” – to najlepsza ocena pracy Pani Justyny.
Z pełną odpowiedzialnością polecam usługi Pani Justyny.
Bożena Bryk
smakowekubki.com
Spójrz na poniższą mapę, która przedstawia po kolei, jak wyglądają etapy zbudowania bloga. Pod mapą znajdziesz bardziej szczegółowe wyjaśnienie poszczególnych kroków.
Mapa Myśli: Jak zrobić bloga
A o to 16 kroków<h/3>
1. Po pierwsze powinieneś wyszukać słowa kluczowe istotne dla niszy, której ma dotyczyć blog. W tym celu skorzystaj z Market Samurai, Planera Słów Kluczowych Google, Google Insights oraz innych narzędzi dokonując również analizy konkurencji. Przeczytaj na moim blogu o potędze Market Samurai.
2. Wybierz nazwę domeny i po jej zakupie, skieruj ją na serwer, na którym jest hosting dla bloga. Polecam doskonałe i niezawodne usługi hostingowe polskiej firmy Ehost, z których sama korzystam.
3. Zainstaluj bloga w oparciu o aktualną wersji WordPress.org (WordPress.org jest obecnie najlepszym oprogramowaniem do tworzenia różnego rodzaju stron, w tym blogów. Jest łatwy w obsłudze i ciągle ulepszany) oraz instalacji wybranego szablonu. W tym zakresie masz bardzo duży wybór. Ja polecam profesjonalne szablony Themeforest, bądź szablon Thesis (Thesis to framework SEO, najlepszy obecnie na rynku w odniesieniu do SEO – czyli optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych). Możesz również zainstalować jeden z tysięcy darmowych motywów dostępnych w zbiorach WordPress.
4. Jeśli zainstalowałeś Thesis, możesz go jeszcze upiększyć dodając jedną z darmowych skórek, opracowanych i kompatybilnych z Thesis.
5. Zainstaluj i skonfiguruj standartowe, niezbędne pluginy do wordpress (Jedną z najlepszych cech oprogramowania WordPress jest poziom zmian, jakie mogą być dokonywane w tym oprogramowaniu przy zastosowaniu najróżniejszych wtyczek). W moim wpisie o top 12 wtyczkach do WordPress, dowiesz się o części z moich ulubionych i sprawdzonych wtyczkach.
6. Zainstaluj i skonfiguruj inne specjalistyczne wtyczki dostosowane do twoich potrzeb i wymagań. To może być CommentLuv.
7. Zabezpiecz twojego bloga przed atakami hakerów. W tym celu dobrze jest skonfigurować plik .htaccess twojego bloga i zainstalować oraz skonfigurować specjalne wtyczki. O wadze tych działań i ryzyku związanym z nie wprowadzaniem zabezpieczeń przeczytasz więcej w moim wpisie na blogu: Zastanawiasz się nad bezpieczeństwem danych twojego bloga?
8. Skonfiguruj bezpośrednie odnośniki (Jest to sposób, w jaki są nazywane poszczególne strony. Na twoim blogu, strony i wpisy powinny posiadać w tytule słowa kluczowe, co ma ogromne znaczenie dla wyszukiwarek internetowych i daje ci przewagę nad innymi posiadaczami stron internetowych).
9. Zainstaluj specjalną, rzetelną tzw. Ping Listę (Za każdym razem, gdy na twoim blogu pojawi się nowa treść, będzie wysyłany tzw. ping za pomocą serwisów składających się na ping list, informujący inne miejsca i wyszukiwarki internetowe o nowej treści na blogu. W konsekwencji twoja strona nie tylko zostanie zaindeksowana znacznie szybciej, ale za każdym razem będzie ona szybciej sprawdzana przez wyszukiwarki internetowe). Dowiedz się więcej w moim wpisie o Ping List.
10. Zintegruj blog z Google Analytics. W tym ciekawym wpisie dowiesz się jak.
11. Zintegruj FeedBurner. Przeczytaj więcej o tym w moim wpisie o RSS Marketingu.
12. Jeśli chcesz zbudować bazę osób, subskrybentów twojego bloga i wysyłać im ciekawy newsletter, poważnie rozważ skorzystanie z profesjonalnego serwisu oferowanego przez Freshmail. Serwis ten jest w języku polskim i jest łatwy w obsłudze. Jest on również bezpłatny w określonym zakresie.
13. Regularnie twórz nową, ciekawą treść na blogu, pamiętając o umiejętnym wzbogacaniu jej o słowa kluczowe.
14. Zintegruj swój blog z mediami społecznymi typu Facebook czy Twitter, a także z Google +, Pinterest czy LinkedIn. Dlaczego? Przeczytaj w tym ciekawym wpisie o znaczeniu Facebook i Twitter w pozycjonowaniu stron internetowych.
15. Pracuj nad promocją twojego bloga w różnych miejscach. Ważnym jest, abyś posiadał różnorodność linków prowadzących do twojego bloga (linki z różnych miejsc w powiązaniu z różnymi słowami: zarówno kluczowymi jak i zwykłymi).
16. Zmonetyzuj swój blog, poprzez umieszczanie reklam, linków do programów partnerskich, oferowanie produktów czy usług.
Na moim blogu znajdziesz jeszcze więcej cennych informacji dotyczących poszczególnych etapów budowy profesjonalnego bloga, jego optymalizacji, pozycjonowania i promocji w internecie, w tym w mediach społecznych.
Jak mogę ci pomóc
Jeśli potrzebujesz pomocy w zbudowaniu bloga, potrzebujesz skonsultować pewne zagadnienia, szybciej rozwiązać jakiekolwiek problemy, które pojawiają się podczas budowy przez ciebie bloga, jego optymalizacji, czy promocji, to zapoznaj się z moją ofertą.
Przeczytaj referencje blogerów