Jak Zbudować Bloga

Jak zrobić blogaWłasny profesjonalny blog, bądź strona zbudowane w oparciu o zoptymalizowaną domenę i rzetelny hosting to ważne narzędzia zarówno w tworzeniu jak i rozwoju biznesu online oraz offline. Stronę internetową, w tym bloga można zbudować na  darmowych platformach oferowanych przez google, wordpress.com i innych podobnych, bądź w oparciu o własną domenę i hosting.

O znaczeniu tzw. self-hosted blogs i ich przewadze nad blogami budowanymi na platformach udostępnianych przez Google, WordPress.com i podobnych przeczytasz w moim artykule Blogging Business – wordpress org, wordpress com czy blogspot.

Zbudowanie własnego bloga nie jest trudne. Gdy robisz to po raz pierwszy i nie miałeś do czynienia z domenami czy hostingiem, to jest to pewne wyzwanie, szczególnie w zakresie integracji domeny z serwerem, a następnie instalacji oprogramowania WordPress.org. Jednak jest to wszystko do opanowania.

Spójrz na poniższą mapę, która przedstawia po kolei, jak wyglądają etapy zbudowania bloga. Pod mapą znajdziesz bardziej szczegółowe wyjaśnienie poszczególnych kroków.

Mapa Myśli: Jak zrobić bloga

Jak Zrobić Bloga

A o to 16 kroków

1. Po pierwsze powinieneś wyszukać słowa kluczowe istotne dla niszy, której ma dotyczyć blog. W tym celu skorzystaj z Market Samurai, Google Keyword Tool, Google Insights oraz innych narzędzi dokonując również analizy konkurencji. Przeczytaj na moim blogu o potędze Market Samurai.

2. Wybierz nazwę domeny i po jej zakupie, skieruj ją na serwer, na którym jest hosting dla bloga. Polecam doskonałe i niezawodne usługi hostingowe polskiej firmy Ehost, z których sama korzystam.

3. Zainstaluj bloga w oparciu o aktualną wersji WordPress.org(WordPress.org jest obecnie najlepszym oprogramowaniem do tworzenia różnego rodzaju stron, w tym blogów. Jest łatwy w obsłudze i ciągle ulepszany) oraz instalacji Szablonu Thesis (Thesis to motyw premium, najlepszy obecnie na rynku w odniesieniu do SEO – czyli optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych). Możesz również zainstalować jeden z tysięcy motywów dostępnych w zbiorach WordPress.

4. Jeśli zainstalowałeś Thesis, możesz go jeszcze upiększyć dodając jedną z darmowych skórek, opracowanych i kompatybilnych z Thesis.

5. Zainstaluj i skonfiguruj standartowe, niezbędne pluginy do wordpress (Jedną z najlepszych cech oprogramowania WordPress jest poziom zmian, jakie mogą być dokonywane w tym oprogramowaniu przy zastosowaniu najróżniejszych wtyczek). W moim wpisie o top 12 wtyczkach do WordPress, dowiesz się o części z moich ulubionych i sprawdzonych wtyczkach.

6. Zainstaluj i skonfiguruj inne specjalistyczne wtyczki dostosowane do twoich potrzeb i wymagań. To może być CommentLuv.

7. Zabezpiecz twojego bloga przed atakami hakerów. W tym celu dobrze jest skonfigurować plik .htaccess twojego bloga i zainstalować oraz skonfigurować specjalne wtyczki. O wadze tych działań i ryzyku związanym z nie wprowadzaniem zabezpieczeń przeczytasz więcej w moim wpisie na blogu: Zastanawiasz się nad bezpieczeństwem danych twojego bloga?

8. Skonfiguruj bezpośrednie odnośniki (Jest to sposób, w jaki są nazywane poszczególne strony. Na twoim blogu, strony i wpisy powinny posiadać w tytule słowa kluczowe, co ma ogromne znaczenie dla wyszukiwarek internetowych i daje ci przewagę nad innymi posiadaczami stron internetowych).

9. Zainstaluj specjalną, rzetelną tzw. Ping Listę (Za każdym razem, gdy na twoim blogu pojawi się nowa treść, będzie wysyłany tzw. ping za pomocą serwisów składających się na ping list, informujący inne miejsca i wyszukiwarki internetowe o nowej treści na blogu. W konsekwencji twoja strona nie tylko zostanie zaindeksowana znacznie szybciej, ale za każdym razem będzie ona szybciej sprawdzana przez wyszukiwarki internetowe). Dowiedz się więcej w moim wpisie o Ping List.

10. Zintegruj blog z Google Analytics. W tym ciekawym wpisie dowiesz się jak.

11. Zintegruj FeedBurner. Przeczytaj więcej o tym w moim wpisie o RSS Marketingu.

12. Jeśli chcesz zbudować bazę osób, subskrybentów twojego bloga i wysyłać im ciekawy newsletter, poważnie rozważ skorzystanie z profesjonalnego serwisu oferowanego przez GetResponse. Serwis ten jest w języku polskim i jest łatwy w obsłudze. Sama z niego korzystam.

13. Regularnie twórz nową, ciekawą treść na blogu, pamiętając o umiejętnym wzbogacaniu jej o słowa kluczowe.

14. Zintegruj swój blog z mediami społecznymi typu Facebook czy Twitter, a także z serwisami społecznościowymi, typu Wykop, Polec czy Grono. Dlaczego? Przeczytaj w tym ciekawym wpisie o znaczeniu Facebook i Twitter w pozycjonowaniu stron internetowych.

15. Pracuj nad promocją twojego bloga w różnych miejscach. Ważnym jest, abyś posiadał różnorodność linków prowadzących do twojego bloga (linki z różnych miejsc w powiązaniu z różnymi słowami: zarówno kluczowymi jak i zwykłymi).

16. Zmonetyzuj swój blog, poprzez umieszczanie reklam, linków do programów partnerskich, oferowanie produktów czy usług.

Na moim blogu znajdziesz jeszcze więcej cennych informacji dotyczących poszczególnych etapów budowy profesjonalnego bloga, jego optymalizacji, pozycjonowania i promocji w internecie, w tym w mediach społecznych.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zbudowaniu bloga, potrzebujesz skonsultować pewne zagadnienia, szybciej rozwiązać jakiekolwiek problemy, które pojawiają się podczas budowy przez ciebie bloga, jego optymalizacji, czy promocji, to zapoznaj się z moją ofertą.

Przeczytaj referencje niektórych blogerów, którzy skorzystali z mojej pomocy.

Przeczytaj referencje