Moje inspiracje biznesowe: 17 wybranych książek
Nadal wolę czytać książki w wersji papierowej niż w wersji elektronicznej, (lubię też książki w formie audiobuków). Co więcej w dobie wszędzie obecnego Internetu i dostępu do nieograniczonej ilości informacji, tradycyjne książki są czymś wyjątkowym, w tym interesującą formą oddalenia się od ekranu komputera 😉
Do grona moich inspiracji należy sporo różnych książek z różnych dziedzin, dzisiaj skupię się na tych, które w znacznym stopniu wpłynęły na moje podejście do biznesu i jego rozwój.
Polecam wszystkie te książki, zarówno jeżeli masz swój biznes, bądź nie. Książki te to bowiem genialna i bezcenna skarbnica wiedzy o otaczającym nas świecie i o nas samych, pozwalające „wycisnąć” więcej z nas samych i stać się szczęśliwszymi oraz bardziej spełnionymi w życiu na co dzień.
Oto lista 17 wybranych przeze mnie książek w tym zakresie:
(niektóre z nich przesłuchałam w formie audiobuków, niektóre pochłonęłam zarówno w formie audiobuków, jak i w formie papierowej):
„7 nawyków skutecznego działania” Stephen Covey
“Steve Jobs” Walter Isaacson
“Miliarderzy” Charles-Albert Poissant , Christian Godefroy
“Umysł milionera” T Harv Ecker
„Wywieranie wpływu na innych: teoria i praktyka” Robert Cialdini
„Tak! 50 sekretów nauki perswazji” Robert Cialdini, Noah J. Goldstein, Steve J. Martin
„Tested advertising methods” John Caples – choć opublikowana po raz pierwszy w latach 70-tych, nadal jest fantastycznym zbiorem konkretnych wskazówek dotyczących copywritingu. (Nie znalazłam jej na rynku księgarni polskich w wersji polsko-języcznej),
“The dream” Gurbaksh Chahal – (Nie znalazłam jej na rynku księgarni polskich w wersji polsko-języcznej),
“Psycho Cybernetics” Maxwell Maltz – (Nie znalazłam jej na rynku księgarni polskich w wersji polsko-języcznej),
„Kroki w nieznane” Richard Branson – po angielsku dostępna jako “Losing my virginity”
“Awaken the giant within” Tony Robbins – (Nie znalazłam jej na rynku księgarni polskich w wersji polsko-języcznej),
„Atlas zbuntowany” Ayn Rand
“Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale Carnegie
“4-godzinny tydzień pracy” Tim Ferris
“Myśl i bogać się” Napoleon Hill
„Getting everything you can out of all you’ve got” Jay Abraham – (Nie znalazłam jej na rynku księgarni polskich w wersji polsko-języcznej),
A ty? Jakie książki były i są inspiracją dla ciebie w rozwoju twojego biznesu? Czy wolisz czytać książki w wersji papierowej czy elektronicznej?
Powinno byś „4-godzinny tydzień pracy”.
BTW: Zrobić z jednego tygodnia pracy 4 tygodnia to żaden wyczyn 🙂
Dziękuję Krzysiek,
masz oczywiście rację, już poprawiam tą pomyłkę 🙂
To żeby nie wydłużać nadmiernie listy dodam tylko 5 najbardziej wartościowych dla mnie książek biznesowych, które szczerze polecam:
1) „Jednominutowy milioner” – M.V.Hansen, R.G.Allen – książka w stylu amerykańskim: fajnie się czyta, łatwo wchodzi do głowy i pokazuje, że jak się chce, to się da.
2) „Bogaty ojciec, biedny ojciec” – Robert Kiyosaki (klasyka:) ) – jedni mówią, że Robert to geniusz, inni że szarlatan. Ci drudzy najczęściej jednak tylko gadają i nic nie robią.
3) „Tworzenie modeli biznesowych” – A. Osterwalder, Y. Pigneur – książka, która kupiłem ostatnio i fantastycznie zainspirowała mnie swoim innowacyjnym i kreatywnym podejściem do opisywania biznesu.
4) „Biznes po prostu” – Leszek Czarnecki – nie ma to jak konkretna wiedza od biznesmena z dużym doświadczeniem.
5) „Bloger” – Tomek Tomczyk – jak sama nazwa wskazuje książka głównie dla blogerów. Inspirująca zarówno życiowo jak i biznesowo. Już wiem, że będę do niej często wracał.
Michał – z bloga Marketingowa-Moc.pl recently posted..Poznajmy się. Zróbmy kawał dobrego networkingu.
Dziękuję Michał za twoje dodatkowe propozycje ksiązkowe, dwie pierwsze znam, pozostałe zapowiadają się interesująco!
Abraham, Maltz i Caples to czołówka swoich branż. Mogę tylko potwierdzić, że inwestycja w ich studiowanie zwraca się ogromnie. 🙂
Łukasz Kamiennik, Total Copywriting recently posted..Praca jako copywriter — jak wystartować?
@Łukasz Kamiennik,
dziękuję, tak zgadzam się. Czytałeś Johna Carltona?
O tak, tak – książkę o Jobsie czyta się bardzo, bardzo dobrze.
A „Stay hungry, stay foolish” jest jedną z moich ulubionych myśli.
@Łukasz,
tak, przeczytałam kilka innych pozycji obecnie dostepnych na rynku o Jobsie, ale ta Isaacsona jest moim zdaniem najlepsza. Genialne jest połączenie faktów z opiniami i historiami najróżniejszych osób, które znały Jobsa.
Oj…
Brakuje mi zdecydowanie na liście:
kamil cebulski efekt motyla oraz myśleć jak milionerzy tego samego autora.
pozycjonowanie z arve_lek recently posted..Szkolenia – eddu.pl
Dziękuję za twój komentaz i polecone dwie Kamila Cebulskiego książki.
Z ciekawości się zapoznam.
dobra pozycja „Tak! 50 sekretów nauki perswazji” same przykłady, powoli je wprowadzamy u siebie i są już pierwsze efekty, np. w tworzeniu ofert lub negocjacjach
perbit recently posted..Czy opłaca się brać udział w przetargach publicznych?
@perbit,
tak Robert Cialdini jest geniuszem naukowcem i praktykiem w tej materii 🙂
Jak miło przeczytać, że ktoś jeszcze ceni sobie papier! Zgadzam się, że to świetny sposób na oderwanie się od ekranu komputera. Uwielbiam tak podawaną formę wiedzy.
Justyna, bardzo fajny pomysł na artykuł, tym bardziej, że dla mnie jesteś guru w temacie marketingu netowego, więc i książki polecane przez Ciebie zyskują na wiarygodności.
Dla mnie inspiracją była „Bogaty ojciec biedny ojciec”. Lubię czytać książki, które pozytywnie nakręcają, chociaż im starsza jestem i widzę jak ten świat się kręci, to wiem, że duża część książek jest napisana tak, żeby się dobrze sprzedawały i nie koniecznie pokazują całą prawdę. Dlatego cenię sobie również te, które mówią też o „ciemnej stronie mocy”. Czyli mam już nieco większy dystans do tych z serii: „hop, siup i do przodu!”.
Jestem zdania, że za każdym sukcesem jest ciężka praca i nie chodzi mi o siedzenie godzinami przy komputerze, ale umiejętne połączenie wiedzy z różnych dziedzin życia wraz z nabywaniem umiejętności miękkich, interpersonalnych, współpracy z ludźmi itd.
Aga recently posted..5 symptomów po których poznasz profesjonalną wtyczkę
Dziękuję Aga za super komentarz!
Tak, w pełni się zgadzam, że przeczytanie porcji materiału to jedno, a wprowadzenie w życie to drugie.
Również tutaj doskonale się sprawdza cytat Winstona Churchila:
„Na sukces składa się przechodzenie od jednej porażki do drugiej, bez tracenia entuzjazmu”.
Z prawie każdej z wymienionych przeze mnie książek wyłania się między innymi ta zasada 🙂 To odróżnia ludzi sukcesu od tych, którzy za szybko się poddają.
Świetny cytat, nie znałam go, a dokładnie oddaje to co czuję. Dzięki!
Justyna, nie widzę dat wpisów w nowym szablonie. To tak już zostanie?
Aga recently posted..Zlecenia z WordPressa – studium przypadków z życia wziętych
@Aga,
cieszę się, że podoba ci się ten cytat 🙂
Dat również poprzednio nie było. Tak wolę.
Justyna, daleka jestem od narzucania komukolwiek swojej woli, ale być może tym artykułem przekonam Cię, że daty na blogu to podstawa. Autor czarno na białym przedstawił dokładnie to, co ja myślę w tym temacie.
Aga recently posted..Rozwój nowej strony na WordPressie gdy stara działa w tej samej domenie
@Aga,
dziękuję za link do artykułu. Na moim blogu komentarze posiadają daty i po ich analizie widać, kiedy artykuł został opublikowany 🙂
Podobnie jak i Ty Justyno również wolę czytać książki tradycyjne a to dobra wiadomość. Skoro my lubimy, to znaczy, że więcej osób też lubi a zatem książki w formie papierowej szybko nie znikną 🙂 Co do samych tytułów, cóż kilka z nich znam, kilka przeczytałem 🙂
Patryk recently posted..Blogowe pomysły na biznes
Dziękuję Patryk,
myślę, że Amazon jest tutaj również dobrą wyrocznią 🙂
Dzięki za listę. Część znam, części jakoś nie miałem chęci ruszyć (szczególnie o Jobsie).
Kamil recently posted..Wyniki ankiety „Co sprawia Ci problem w nauce pływania?”
Witaj Kamil,
dziękuję za twój komentarz. Polecam książkę o Jobsie również w formie audiobuka. Dostępna wersja na rynku z polskim lektorem jest fantastyczna!
Książkę o Stivie Jobsie mogę polecić szczególnie osobom, które są sceptycznie nastawione do produktów Apple. Ja taką osobą byłem a w obecnej chwili po przeczytaniu książki chciałbym posiadać jakiś produkt tej marki.
Jeżeli wszystkie książki są tak dobre jak ta to już zabieram się do czytania
Adrian Strójwąs recently posted..Studia dla adwokatów
Witaj Adrian,
tak, zdecydowanie lektura tej książki o Jobsie wskazuje na to, dlaczego wiele produktów Apple jest lepszych od innych podobnych dostępnych na rynku 🙂
Dodatkowo geniusz Jobsa w zakresie tworzenia silnej marki jest dodatkową zachętą do przeczytania tej właśnie książki.
Czas na Ebiznes Piotra Majewskiego
Ogółem polecam ci wydawnictwo GWP, które zajmuje się Książkami z zakresy Psychologii Pedagogiki i zagadnień pokrewnych. Wiele książek pisanych jest przez polskich psychologów na podstawie badań polskich grup podawczych. A trzeba pamiętać, że Polacy trochę inaczej podchodzą do kwestii zakupów a w szczególności do zakupów internetowych
Warto pisząc listę polecanych książek dać link do księgarni gdzie książkę można kupić a dla Ciebie jest to dodatkowy dochód w ramach Programu Partnerskiego
Tomek recently posted..Wtyczki Rich Snippets do wordpress-a
Witaj Tomku,
dziękuję za wskazówkę szczególnie co do wydawnictwa GWP, z chęcią podrążę ten wątek.
Celowo nie umieściłam linków partnerskich. Wole taką formę tego artykułu – bez linków 🙂
Ja polecam inną książkę Ayn Rand – Źródło. Najlepsza książka jaką do tej pory czytałem. Podobała mi się też książka H. Forda – Moje życie i dzieło.
Michał recently posted..Jak się motywować? 5 wskazówek
Witaj Michał,
Żródło jest równie genialne jak Atlas zbuntowany, obie należą do grona najlepszych książek jakiekiedykowliek przeczytałam. Wspaniałe, że też je znasz i wyróżniasz 🙂
Ooo, świetny temat do dyskusji. Dziękuje, za listę książek, nie wszystkie jeszcze znam. Dla mnie największą korzyść przyniosła książka Briana Tracy’ego „Zjedz tę żabę”. Pod niepozornym tytułem kryją się najprostsze i najskuteczniejsze techniki realizacji zadań, małych i dużych.
W kwestii medium to preferuję zdecydowanie książkę papierową. Lubię też audiobooki, ponieważ mogę ich słuchać podczas jazdy samochodem – produktywne wykorzystanie dziury w życiu 😉 E-booki to porażka, czytanie na ekranie jest zupełnie nie wygodne i męczące.
Paweł Rabinek recently posted..Certyfikat Skutecznego Pozycjonowania – czyli zostań jeleniem!
@ Paweł Rabinek,
Dziekuję. Brian Tracy to również fantastyczny mentor biznesowy 🙂
Osobiście wolę papierowe wersje. Czytając mogę oderwać się od ekranu – choć wóczas 😉
Do tego stopnia wolę papier, że jak kupuję i nie ma takiej wersji i tylko ebooki to nie kupuję, ewentualnie drukuję i dopiero czytam, jak nie ma innego wyjścia.
Zestawienie bardzo fajne. Co prawda nie czytałem jeszcze wszystkich pozycji, ale przynajmniej kilka z nich tak. Najbardziej utkwiła mi w pamięci książka Dale’a Carnegie. Tylko Justyno, proszę o korektę tytułu, bo wkradł się błąd. Powinno być:
“Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” .
Naprawdę rewelacyjna pozycja. Podobnie jak inna książka Carnegie – „Jak przestać się martwić i zacząć żyć?”
Piotr – sklep tabletoid.pl recently posted..Jak wstawić polskie litery / znaki w systemie Android na tablecie
Dziekuję Piotrze,
moje tłumaczenie tytułu książki wynikało z przeczytania jej po angielsku i bezpośredniego tłumaczenia 😉 Dziękuję za wskazówkę co do obowiązującego tytułu wersji polskiej.
Już poprawione!
„“4-godzinny tydzień pracy” Tim Ferris” – to jest moim zdaniem klasyczna pozycja którą każdy powinien przeczytać. Dziękuję za ten wpis! 🙂
Dziekuję Aniu za twój komentarz!
A ja czytam głównie pozycje o seo, chociaż w ostatnim czasie nie powstało coś godnego uwagi. W seo wciąż wiele się zmienia…
magiel recently posted..Jak szybko odzyskać vat?
Do listy raczej nic od siebie nie dodam, ale mogę odpowiedzieć na drugą część pytania 🙂
Zdecydowanie wolę książki w wersji papierowej. Mówiąc prawdę nigdy nie lubiłem czytać ebooków. Podobno sprzedaż ebooków wzrasta i nawet Amazon sprzedał ich ponoć więcej, niż książek papierowych. Mimo wszystko ja nie lubię czytać książek gapiąc się w monitor komputera, a na pewno nie takich, które mają więcej niż 150 stron.
Pozdrawiam
Łukasz recently posted..Hello world!
Szczególnie polecam te książki Coveya. Są rewelacyjne i ujmują wiele ważnych zagadnień w specyficzny sposób. Oprócz 7 nawyków skutecznego działania, warto przeczytać chociażby: „Zasady Skutecznego Przywódcy” oraz nieco z innej beczki: „7 nawyków szczęśliwej rodziny.
Sławek recently posted..Nie mam czasu
Dziekuję Sławek,
Zgadzam się, że Stephen Covey jest wyjątkowoważny na tej liście. Znam cytowane przez ciebie książki. Jest jednak jedna S. Covey’a, przez którą nie mogłam przebrnać, nie podobała mi się : 8 nawyk. Czytałeś?
Do listy dodam „Sztukę zdobywania tego, czego pragniesz” Dave’a Lakhani. Bardzo dobra pozycja, napisana przystępnym językiem. Bardzo użyteczna. ciekawie pisze o różnicy pomiędzy perswazją a manipulacją. Polecam
Paweł Kresso recently posted..Informacja zwrotna w marketingu referencyjnym…bezcenne
@ Paweł, nie znam polecanej przez ciebie książki. Brzmi bardzo zachęcająco. Dziękuję.
Brian Tracy – Zjedz tę żabę
Teraz pora wziąć się za lekturę 😉
Alleturysta recently posted..Co warto zobaczyć w nadmorskim Rewalu?
Na początku pochwalę fantastycznego bloga. Dużo inspirujących treści :-). Jeśli chodzi o książki związane z psychologią sukcesu, powiem, że dzięki nim jestem tym kim jestem. Sytuacja rodzinna, społeczna, mieszkaniowa była jasnym dowodem – on jest skazany na patologię i nic z niego nie będzie. Jestem jedynym „z rodziny”, który wyszedł „na ludzi” (prawda, że skromny? :-)) i jestem z tego bardzo dumny. Przeczytałem sporo literatury sukcesu, ale napiszę o dwóch pozycjach, do których wracam. Pierwsza to „Praktyczne metody osiągania sukcesów” (M.R. Kopmeyer) , druga to „Kto zabrał mój ser”, była jeszcze książka o kimś, kto odwiedza milionera, który w fantastyczny sposób udziela mu życiowych rad. Wiem, że zaczynała się od tego, że gość pomylił milionera z ogrodnikiem – za nic jednak nie przypomnę sobie tytułu tej pozycji. Dziś rzadziej sięgam po książki z tej tematyki (w końcu czegoś już się dowiedziałem), ale to właśnie one mnie zbudowały, dlatego każdemu polecam !
Wojtek recently posted..Kredyt gotówkowy w Kredyt Banku – oferta dla wybranych grup zawodowych
Witaj Wojtku,
dziękuję za twoje ulubione przykłady książek, również to szczególne, że podzieliłeś się swoimi osobistymi sukcesami 🙂
Książką, pozornie o ogrodniku, jest wspaniała! Też ją czytałam to „Sekret milionera” Marka Fisher.
Serdecznie cię pozdrawiam
Witaj,
bardzo ciekawe zestawienie. Zapoznałem się z dużą częścią pozycji, w odróżnieniu od większości głównie słucham audiobooków. Pozycję, którą mógłbym dodać / polecić to Potęga podświadomości – Joseph Murphy. Nie jest to książka typowo biznesowa, ale naprawdę warta przeczytania / wysłuchania ze zrozumieniem, może być na pewno inspiracją.
Dla osób, które zapoznały się z większością powyższych pozycji mogę zaproponować DNA innowatora – wydane przez Harvard Business Review. Nie jest to pozycja przełomowa, niemniej jednak warto z nią się zapoznać.
Pozdrawiam!
Psychocybernetyka Maxwella Maltza była tłumaczona na rynek polski. Rewelacyjna książka.
Z tego klimatu polecam jeszcze Przebudzenie Anthony de Mello. Nie jest to książka sensus ctricte biznesowa ale filozoficzna. A jak wiadomo trzeba mięć dobrze poukładane w głowie, żeby nie pogubić się w biznesie.
Inna rewelacyjna książka, która nie jest ściśle biznesowa ale jest o biznesie. Właściwe to książka o systemie ale każdy biznes to system Czerwona Królowa Matta Rileya.
Dziękuję Wam za polecone tytułu. Przeczytałem sporo książek z programowania, biznesu i rozwoju osobistego. W większości były to książki papierowe. Lepiej tak się czyta i mogę je czytać w dowolnym miejscu. Natomiast przekonałem się ostatnio do e-booków, gdy chcę od razu testować nowo poznane metody programowania z książki. Jest mi szybciej gdy mam otwartą książkę na komputerze, kopiuję tekst i analizuję działanie kodu.
Polecę książkę, którą ostatnio przeczytałem po odbyciu szkolenia na żywo autora tej książki. Tematyka to budowa marki osobistej, a książka jest rozwinięciem wiedzy, którą nabyłem na tym szkoleniu. Książka ma tytuł „Ja.com” autorstwa Adama Ubertowskiego.
Paweł Protaś recently posted..Książka jQuery 1.3 Wprowadzenie
Na mojej liście znajdują się przede wszystkim:
Annette C. Anton, „Dziewczyna do wszystkiego. Jak unikać typowo kobiecych błędów na drodze do osiągnięcia sukcesu”
Lois P. Frankel „Kobiety przejmują ster: 99 sposobów na sukces zawodowy i osobisty”
Tomek Tomczyk „Blog” oraz „Bloger”
MJ Demarco „Fastlane Milionera”
@ Dziękuję dan_daki za ciekawe, dodatkowe tytuły.