Kłopotliwy spam w komentarzach: jak go zdecydowanie ograniczyć
Spam w internecie to codzienność – niestety.
Przejawia się on zarówno w formie ofert zarobienia dużych pieniędzy w krótkim przedziale czasu (wystarczy jedynie, że kupisz kurs albo wpłacisz jakąś kwotę), ale również w formie spamowych komentarzy.
Ten drugi rodzaj spamu potrafi być bardzo dokuczliwy, bo wymaga twojej bezpośredniej ingerencji w usuwanie narastających spamowych komentarzy.
Problem ten jest tym większy:
- im bardziej jest twój blog popularny i dobrze się pozycjonujący,
- również jeżeli używasz CommentLuv (spamerzy za wszelką cenę usiłują zdobyć link z twojego bloga, wykorzystując opcje, jakie oferuje CommentLuv).
Możliwe rozwiązania
Przetestowałam różne rozwiązania skutecznej walki ze spamem w komentarzach. Poniżej przeanalizuję kilka z dobrych rozwiązań, mając nadzieję, że będą dla ciebie przydatne.
Wtyczki ograniczające spam w komentarzach
Jest dużo wtyczek, które w założeniu mają eliminować spam. Tylko niektóre są naprawde skuteczne:
Growmap Anti SpamBot – wtyczka, która przed wysłaniem komentarza dodaje okienko do zaznaczenia potwierdzajace, że komentujący nie jest spambotem. Doskonale blokuje większość automatycznie generowanych komentarzy.
Stop Spammer Registration – wtyczka, która dzięki różnym zaimplementowanym technikom (ponad 15 technik) eliminuje dalszą część spamowych komentarzy.
Akismet – dobre zabezpieczenie, ale jeżeli w jakikolwiek sposób zarabiasz dzięki swojej stronie czy blogowi, to musisz ponosić miesięczne opłaty za korzystanie z wtyczki.
Konkurencyjne do WordPress systemy komentowania na blogu
Możesz również zrezygnować z domyślnego systemu komentowania generowanego przez WordPress i zastąpić go innym systemem:
Disqus – wymaga założenia konta (nieodpłatnie) i zintegrowania go z twoim blogiem za pomocą wtyczki. Skutecznie eliminuje spam w komentarzach i daje dodatkowe opcje. Komentarze Disqus są hostowane poza twoją stroną i otrzymujesz do dyspozycji rozbudowany panel administracyjny do zarządzania komentarzami i ich śledzenia.
Komentujący mogą zostawić komentarz logując się poprzez Facebook, Twitter, konto Google, Disqus a także jako gość.
Zobacz poniżej:
Disqus nie współpracuje z CommentLuv. Druga sprawa to brak możliwości wpisania przez komentującego adresu strony internetowej powiązanej z jego imieniem czy nikiem. To skutecznie eliminuje spam, ale jednocześnie również ogranicza ilość dobrych komentarzy, które możesz otrzymać.
Komentarze Facebook – kolejny system komentowania – skromny w porównaniu z Disqus, bo umożliwia zostawianie komentarzy przez osoby posiadające profil na Facebook. Ten system zainstalujesz u siebie za pomocą np. wtyczki Facebook Comments by Fat Panda.
Korzystając z wtyczki integracyjnej nie masz opcji zostawienia tradycyjnych komentarzy WordPress. Musisz wybrać albo WordPress, albo komentarze Facebooka. Dodatkowym mankamentem jest to, że wyświetlanie się komentarzy Facebooka jest uzależnione od Facebook – jeżeli są jakieś problemy po stronie Facebook – system komentowania znika z twojego bloga np. na kilka dni.
Co ja stosuję na moim blogu evive.pl
CommentLuv jest nieodłączną częścią mojego bloga, również nie chcę pozbawiać komentujących możliwości wpisania adresu URL strony internetowej w jednym z pól formularza komentowania. Dając te opcje komentującym, chcę jednocześnie w ten sposób podziękować za zostawianie komentarzy na moim blogu.
Do walki ze spamem wykorzystuję jednocześnie wspomniane wtyczki: Growmap Anti Spam Bot oraz Stop Spammers Registration. Jestem zadowlona z ich efektu, bo dzięki tym rozwiązaniom ilość spamu została ograniczona na moim blogu do minimum.
A ty
Jakie skuteczne rozwiązania ograniczające spam stosujesz na swoim blogu?
Masa
15 października 2013, 8:44 pmJa używam Akismeta. Nie wiedziałem, że jeśli zarabiam na blogu to muszę za niego płacić co miesiąc. Ba zarobiłem jak dotąd 5zł he he 🙂 Jest jakaś szansa, że mnie namierzą? 😉 Mam tylko Adsense zainstalowany.
Druga sprawa to ten check box – nie jesteś spamerem. Do tej pory uważałem to za banalne zabezpieczenie. Czy spam botom na prawdę tak trudno jest zaznaczyć ten boksik?
Jeśli nie zarobię dużo z bloga, a tak pewnie na początku będzie – czy w tym przypadku mam przerzucić się na wtyczkę Growmap Anti SpamBot?
Do komentarzy z disqus oraz facebooka jakoś nie jestem przekonany.
Masa recently posted..Jakie opony rowerowe wybrać?
Justyna Bizdra
16 października 2013, 3:35 am@ Masa
@ Bielack,
Akismet od pewnego czasu ma dodane płatne opcje. Gdy kilka lat temu instalowałam go na innych blogach, nie było mowy o opłatach. Jeżeli wówczas również zainstalowaliście Akismet nie przejmowałabym się obecną odpłatnością.
Growmap to nie tylko pole do zaznaczenia – ma on również wbudowane inne skuteczne mechanizmy, które sprytnie blokują komentujące automaty. Więcej o tym można przeczytać w opisie tej wtyczki w zbiorze wtyczek Wordpress (link do wtyczki podałam w moim artykule).
Moim zdaniem wtyczka ta jest znacznie bardziej skuteczna niż jakakolwiek inna oferująca Captcha – czasami jest problem z Captcha i jest to irytujące wpisywanie tych wszystkich kodów, dodatkowo jak wskazałam wcześniej Growmap to coś więcej niż tylko pole do zaznaczania.
Andrzej
25 października 2013, 8:57 pmDo tej pory używałem połączenia Akismet + Growmap Anti Spam Bot i sprawdzało się bardzo dobrze przy odfiltrowywaniu spamu. Ale skoro akismet przy zarabianiu jest płatny (a raczej przy próbie zarabiania jak na razie) to spróbuję sprawdzonej mieszanki czyli Growmap + Stop Spammers …
Growmap z tego co pamiętam to między innymi ma ukryte pole, które nie jest zaznaczane przez człowieka (niewidoczne dla niego) a za to automaty je zaznaczają.
Chętnie bym użył wtyczki która pozwala zarówno na normalne komentowanie jak i z użyciem wielkiego F. I bez hostowania na zewnętrznym serwisie. Jakieś sugestie/propozycje?
Andrzej recently posted..Szarlotka- przepis
Mati
15 października 2013, 10:26 pm„Jakie skuteczne rozwiązania ograniczające spam stosujesz na swoim blogu?”
CloudFlare
+
na jednej stronie Stop Spammer Registrations Plugin (wbrew nazwie prócz martwych rejestracji blokuje także spam w komentarzach) oraz Akismet na pozostałych stronach do samych komentarzy
Nie ma się co oszukiwać Akismet sobie najlepiej radzi z komentarzami, z uwagi na pokaźną bazę wzorców.
Mati recently posted..[WordPress] MP6 2.1 z nowym UI dla widgetów
kmlody84
15 października 2013, 11:37 pmPróbowałem ostatnio wielu wtyczek, ale zdecydowanie najwięcej wyłapuje Akismet. Do tego jakiś „zabezpieczacz” typu captcha albo pytanie i już można nad tym zapanować 🙂
Bielack
15 października 2013, 11:59 pmNa blogach zaplecza stosuję Akismet; Rejestruję jedno konto i podpinam do niego dziesiątki blogów. Przyznam też, że nie miałem pojęcia o tym, że Akismet jest płatny. Trochę obciach – niby bezpośrednio na tych stronach nie zarabiam, ale jednak – nie są to dziecięce blogaski*
—
* Chciałem napisać: „blogaski nastolatek”, ale od pewnego czasu dociera do mnie, że nastolatki na swoich blogaskach mogą i czasami zarabiają pieniądze. Zazdroszczę im bycia nastolatkiem w takich czasach 😉
Bielack recently posted..Groszowe sprawy
Wilk
16 października 2013, 8:43 amBrak pola WWW to akurat w Disqusie niewielki problem, jak tekst jest ciekawy, to i tak ludzie chcą komentować. Istnieją jednak inne problemy:
– Właściciel bloga traci content, bo dla wyszukiwarki tych komentarzy na jego stronie nie ma.
– Czasem Disqus sie nie wczyta lub np. zresetuje napisany komentarz. Pół biedy jesli byl krotki, ale jesli ktos sie rozpisal, to moze szlag trafić. Osobiscie jak widze Disqusa jesli nie mam naprawde mocnej potrzeby skomentowania to predzej napisze maila do prowadzacego bloga niz wrzuce komentarz.
Jacek
16 października 2013, 9:31 amDo WordPressa zawsze wydawało mi się, że Akismeta jest już standardem.
A więc jak Akismeta działa – nie powinno być spamu.
Choć zdziwiony jestem tą informacją o odpłatności. Czyżby to oznaczało, że teraz bezpłatny nie będzie już tak skuteczny?
Disqus wydaje się być ciekawą alternatywą – bo wymusza aby komentarze pisały prawdziwe osoby a nie fantomy. Jednak troszkę bardziej skomplikowane dla komentujących którzy np. nie korzystają z niego.
Jacek recently posted..Jak David Allen, twórca GTD, przetwarza skrzynkę odbiorczą?
Justyna Bizdra
18 października 2013, 4:11 am@ Jacek,
tak, sprytnie to zostało pomyślane w zakresie Akismet: podczas instalacji Wordpress Akismet jest automatycznie dodawaną wtyczką – wydawałoby się taką małą dobrą podpowiedzią, co warto mieć. Zaskoczenie pojawia się, chcąc zdobyć klucz API, wtedy każą płacić.
Nic nie wskazuje na to, aby nieodpłatna wersja miała być mniej skuteczna.
Zgadzam się co do Disqus, że dla osób początkujących, a nawet bardziej zaawansowanych stykających się z tym systemem komentowania, wydaje się on mało czytelny i intuicyjny.
Kamila Nitschka
28 października 2013, 5:42 pmKlucz api to Akismet zdobyłam za darmo przesuwając suwak. Nie wiedziałam, że trzeba dokonywać opłaty w przypadku gdy na blogu są jakieś formy zarobku. Czy wiadomo coś więcej w tej kwestii? bo zastanawiam się czy nie przejść na jakieś inne rozwiązanie jeśli chodzi o walkę ze spamem.
Do tej pory co prawda nie miałam na blogu żadnych reklam, jednak chce teraz dodać jakieś elementy aby pomału zacząć zarabiać.
Kamila Nitschka recently posted..Obrazki na blogu warte 1000 słów.
robert
16 października 2013, 10:18 amJak kiedyś czytałem o spamie na komentarzach to się dziwiłem, czy rzeczywiście coś takiego istnieje. Dopiero jak zrobiłem pierwszą stronę na wordpress zobaczyłem co to znaczy 🙂 w ciągu dwóch dni miałem ponad 1000 komentarzy, byłem w małym szoku. Teraz używam wtyczki Captcha BWS, i jak na razie spełnia swoje zadanie, stosuje ją do komentarzy i w formularzu kontaktu i jest cisza i spokój 😉
Mati
16 października 2013, 10:26 am„Rejestruję jedno konto i podpinam do niego dziesiątki blogów. ”
W Twoim przypadku musiałbyś wybrać plan Enterprise bo w komercyjnym Professional ograniczenie do jednej strony (chyba, że już zmienili) 🙂
„Gdy kilka lat temu instalowałam go na innych blogach, nie było mowy o opłatach. Jeżeli wówczas również zainstalowaliście Akismet nie przejmowałabym się obecną odpłatnością.”
Pamiętam jak raz gdzieś posiałem klucz api, wchodzę na Akismet a tu ciach planami po oczach ;P
„Akismet od pewnego czasu ma dodane płatne opcje.”
To było bardziej niż pewne, Atomatic prawie wszystkie swoje/przejęte usługi materializuje.
Mati recently posted..[WebCorner] Blisko 150 darmowych ebooków od Microsoftu
Łukasz
16 października 2013, 10:28 amAkismet płatny? To mnie zatkało! Poważnie, nie miałem pojęcia, że teraz jest to płatny dodatek. Na szczęście instalowałem go lata temu i wtedy też otrzymałem swój klucz API. Mam nadzieję, że nie policzą mi wstecz za wszystkie blogi 😉
Łukasz recently posted..Wörterbuchnetz – lista słowników języka niemieckiego online dla zaawansowanych
Jacek Pastuszko
16 października 2013, 10:40 amNa swoim blogu używam Akismeta i nie mam spamu. Czasami zdarza się, że wtyczka nie przepuszcza wartościowych komentarzy więc warto je przeczytać i ewentualnie „przepuścić” ręcznie.
Co do komentarzy to preferuję tradycyjny sposób z możliwością zdobycia wartościowego linku więc korzystam z CommentLuv.
Komentarze poprzez Disqus i Facebook jakoś do mnie nie przemawiają. Wydaje mi się, że większość komentujących woli to robić bez konieczności logowania się.
Pozdrawiam,
Jacek
Jacek Pastuszko recently posted..Jak nie płacić zus
Ryszard
16 października 2013, 10:49 amJa na swoim blogu poza Akismet mam włączoną opcję zatwierdzania komentarzy przez administratora. Widząc więc że w panelu pojawił się komentarz do mojego wpisu najpierw go czytam i dopiero w tedy zatwierdzam jeśli nie jest to spam.
Ryszard recently posted..Szablon WordPress Gantry Framework
Janek
16 października 2013, 7:55 pmZawsze możesz wyłączyć system komentarzy 🙂 Wtedy problem rozwiąże się sam 🙂 Albo zintegrować go z FB. Tam jest zdecydowanie mniej spamerów 🙂
Martyna Bizdra
18 października 2013, 1:56 pmHey Justynko
Hej przez ostatnie dwa tygodnie miałam zawal spamerskich komentarzy na jednym z blogów. Co się okazało, ze przez przypadek, omyłkę, usunęłam wspomniany przez Ciebie Growmap Anti Spambot. Akismet nie dawał sam rady, dziennie przychodziło 30-40 komentarzy spamerskich.
Po zainstalowaniu na powrót growmap, jest już znaczne lepiej.
dzieki serdeczne 🙂
Martyna Bizdra recently posted..Zacznij od zarabiana $5 dolarów za zadanie. Strategia Biznesowa. Zrewidowana
Justyna Bizdra
19 października 2013, 1:20 amSuper Martynko,
cieszę się, że problem został rozwiązany 🙂
Marcin Gurtowski
20 października 2013, 5:26 pmNa swoim blogu używam do blokowania spamu Akismet. Jak dotychczas radzi sobie całkiem dobrze, większość spamu trafia w odpowiednie miejsce.
Używam standardowych komentarzy na WordPressie, a ponadto wtyczki z komentarzami Facebooka. Do tego zainstalowaną mam wtyczkę CommentLuv i oraz Do Follow. W ten sposób nie tylko proponowany post jest z atrybutem do follow, ale również link pod imieniem. Jak korzystam z wtyczki SEO Facebook Comments do integracji komentarzy z Facebooka, to mam możliwość używania również komentarzy WordPress.
Z Disqus korzystam przy kampaniach promocyjnych. Chociaż przy ostatnich kampaniach stosowaliśmy komentarze z Facebooka i bardzo fajnie to wyszło.
Także do walki ze spamem służy mi Akismet i ja sam, bo komentarze mam moderowane.
Marcin Gurtowski recently posted..Nie wiem jeszcze wystarczająco dużo
Green Day
21 października 2013, 5:49 pmPowiem tak – na moich stronach wystarczy Akismet i sprawa ze spamem załawiona. Żadne wtyczki typu Disquis czy Captcha przy dodawaniu komentarzy nie ma sensu bo tylko spowalnia stronę 🙂
Chris
1 listopada 2013, 5:49 pmTak – Akismet to jest to. Mój znajomy jeszcze, gdy nie wiedział o istnieniu tej wtyczki dostawał setki kementarzy na swojego bloga – głównie niechcianych. Powiedziałem mu wtedy o Akismecie i problem sam się rozwiązał. Spam został całkowicie usunięty, dzięki czemu zostały tylko przejrzyste i interesujące wpisy 🙂
Chris recently posted..7 Intelektualnych Czynników Umysłu Intuicyjnego cz.II
Ania.M
2 listopada 2013, 7:30 pmJa stosuje Askinet, ale nie jestem z niego zadowolona.
Przepuszcza komentarze po chińsku i z kilkoma linkami, a komentarze normalnych użytkowników z Polski korzystających z neostrady albo Play automatycznie oznacza jako spam.
Ręce opadają
Dobijają mnie też komentarze, które na początku są całkiem sensowne i dotyczą mojego artykułu, a ostatnie linijki to zmiana tematu na inny i to napisane tak sprytnie, że zachęca innych użytkowników do udzielenia odpowiedzi.
Ania.M recently posted..Cieniowanie włosów krok po kroku
Łukasz Rosicki
3 listopada 2013, 10:25 amCo do wtyczek ograniczających spam najlepszy jest Akismet. Natomiast co do systemu komentarzy to zależy od tematyki, a raczej zasięgu terytorialnego serwisu.
Np. Jeśli prowdzę bloga o technologiach to zasięg mam ogólnopolski i większość internautów będzie anonimowych.
Trochę inaczej sytuacja ma się w przypadku serwisu lokalnego: Tam mnóstwo ludzi się zna i już nie będzie tak łatwo kogoś zwyzywać 😉
Łukasz Rosicki recently posted..Co to jest grafika wektorowa? Krótki przewodnik w temacie
linoskoczek
3 listopada 2013, 8:39 pmSkuteczną metodą jest lekkie zmuszenie użytkowników do wysilenia się przy pisaniu komentarza, czyli nadanie minimalnej ilości znaków, aby wysłać komentarz. 200 znaków powinno być odpowiednim limitem, a specjalnie teraz sprawdziłem, że mój komentarz ma 265 znaków 🙂
DMati
4 listopada 2013, 9:26 pmUstawianie min ilości znaków to bardzo irytujące jest. Szczególnie tak wysokiego jak 200.
Jeden w odpowiedzi na czyjś komentarz od wstawi emotikon. Inny odwiedzający „super!” „Dzięki, pomogło!”. Komentarze pod wpisem to nie posty na forum!!
A jak chodzi o Google aby znalazł więcej treści na podstronach to trzeba tworzyć bogatsze wpisy.
DMati recently posted..[Drupal] Porusz myszką inaczej zablokuje Ci formularz 😉
linoskoczek
23 sierpnia 2014, 2:19 pmMasz rację. Zapomniałem dopisać jednej rzeczy. Taka weryfikacja powinna się pojawić tylko w wypadku, gdy w poście jest jakiś link. Nie ominiemy wszystkich spamerów, ale nawet kilka wiadomości mniej zawsze pomoże w zaoszczędzeniu czasu.
linoskoczek recently posted..Biznes-Host.pl
Beata
8 listopada 2013, 12:57 pmJak zawsze dobre i uzyteczne informacje. Pozwolilam sobie zostawic link do tego wpisu w moim artykule o bezpieczenstwie bloga. Zainstalowalam obie polecane przez Ciebie wtyczki: Stop spammer registration pluging i Growmap antispam bot plugin (na moim blogu na wordpressie), bo rozumię ze wspoldzialają ze sobą. Ale czy nie ograniczy to w przyszlosci liczbę warosciowych komentarzy? Pozdrawiam. Beata
Beata recently posted..Czy wystaczająco dbasz o bezpieczenstwo Twojego bloga?
Justyna Bizdra
9 listopada 2013, 2:52 amWitaj Beato,
dziękuję! Te wtyczki współdziałają ze sobą. Stop Spammers Registration Plugin może czasem blokować prawidłowe komentarze – od czasu do czasu sprawdzaj w ustawieniach tej wtyczki, jakie komentarze zostały zablokowane i jeżeli znajdziesz tam wartościowy komentarz przywróć go do wyświetlenia na stronie.
Beata
11 listopada 2013, 11:09 pmJustyno Stop Spammers Registration Plugin zablokowal mi kilka komentarzy ze znajomych blogow. Zajrzalam do ustawien wtyczki (wg Twoich zalecen) i widze tam znajome pseudonimy, ale nie wiem jak te komentarze przywrocic. Prosze o wskazowke. Beata
Beata recently posted..Czego nie wolno robic w blogowaniu?
Justyna Bizdra
18 listopada 2013, 7:13 pm@ Beato,
IP komentujących, którzy twoim zdaniem zostali niesłusznie zablokowani musisz wkleić do sekcji List: White List.
Beata
21 grudnia 2013, 6:29 pmDziekuję Ci gorąco i bardzo przepraszam, że wczesniej nie podziękowałam. Wiesz co, poki co zostawiłam bloga bez tych wtyczek. Nie wiem czy to nie stanowi to jakiegos zagrożenia dla jego bezpieczenstwa? Ale prowadzę tego bloga od kilku miesięcy na nowej domenie. Takich spamowych komentarzy otrzymuję tylko kilka dziennie. Stop Spammer Registration eliminował komentarze od zaprzyjaznionych osob, a nie wyłapywał spamu zostawionego przez jakies Seo katalogi. Grow Map Anti Spam Bot na pewno sprawdza się jeżeli na danego bloga zaglądają i komentują osoby oblatane w temacie SEO itp. Ja zastosowałam go do mojego blogu o zdrowym stylu życia modanabio.com. Osoby, ktore komentują u mnie nie są wyczulone na to, by odfajkowac w okienku:” Potwierdz że nie jestes spambotem”. Więc miałam komentarze w stylu: „O kurczę wydawało mi się, że już zostawiłam Ci komentarz, a przepadł”. Płatnej wtyczki nie chcę instalowac, bo piszę bloga dla przyjemnosci. A poki co komentarze kasuję ręcznie. Seo katalogi dały mi już spokoj. Teraz masowo komentują u mnie jakies shopy on line. Co prawda zainstalowałam Comment Luv ale poki co PR = 0. Wiec troche mnie to dziwi. Pozdrawiam i dzięki za wszystkie Twoje cenne rady. Beata
Beata recently posted..Must have blogera: Założ konto na Twitterze i zacznij twitowac.
Paweł
14 listopada 2013, 1:52 pmZ mojego doświadczenia mogę powiedzieć tyle, że nie ma jednego skutecznego sposobu na spam. Można go tylko w mniejszym lub większym stopniu ograniczyć. Ważne jest jednak, aby zrobić to w taki sposób, aby nie zniechęcić przy okazji wartościowych komentujących. Zbyt skomplikowane zabezpieczenia choćby z captchami (czasem podwójne, trudne do odczytania) mogą skutecznie zniechęcić do pozostawienia także dobrej wypowiedzi.
Paweł recently posted..Powrót – K. I. Gałczyński
LUZfan
3 grudnia 2013, 6:25 amKiedyś testowałem „zasobożerność” niektórych dodatków na blogu za pomocą wtyczki, której nazwy już nie pamiętam. Dane były prezentowane także w postaci wykresów – słupkowych i kołowych.
Okazało się, że Akismet pochłaniał więcej, jak trzy czwarte zasobów, czemu przypisywałem wolniejsze otwieranie strony.
Po wyłączeniu akismeta, ładowanie strony było o wiele szybsze, ale też komentarzy spamerskich następnego dnia miałem do skasowania około trzydziestu. Włączyłem ponownie wtyczkę, dostrzegając większą korzyść w zabezpieczeniu przed spamem, aniżeli w szybszym ładowaniu strony.
Moje pytanie: czy przy dwóch wymienionych powyżej wtyczkach także „zyskujemy” wolniejsze otwieranie się stron na blogu?
LUZfan recently posted..Ryanair: drugi, bezpłatny bagaż podręczny !
dan_daki
27 grudnia 2013, 7:50 pmU siebie stosuję w tej chwili wyłącznie Akismeta, wcześniej korzystałam tez z wtyczki Captcha. Co ciekawe jednak, jej stosowanie spowodowało u mnie… Spadek liczby komentujących ogólnie – dziwne, bo nie przypuszczam, by ludziom nie chciało się liczyć, ile to jest 11+7 😉 albo żeby mieli z tak prostymi rachunkami problemy… W każdym razie, po wyłączeniu wtyczki sytuacja wróciła do normy. Nie odczuwam jakoś szczególnie jej braku, spam i tak ląduje dzięki Akismetowi w osobnej kategorii, z którą nic się nie dzieje, póki jej nie przejrzę 🙂
jaddi
17 lutego 2014, 11:37 amJeżeli chodzi o ograniczanie spamu to póki co Akismet wywiązuje się ze swoich zadań wyśmienicie. U mnie jeszcze nie przepuścił żadnego dziadostwa, a próbowało wielu. Spróbuje przetestować Growmapa jako drugie uzupełniające zabezpieczenie bo problem nasila się bardzo ostatnio
jaddi recently posted..Tradycyjne golenie czyli jak się golić na mokro.
Łukasz Przechodzeń
22 maja 2014, 6:04 pmU mnie sprawdza się Akismet, ale mam jedno pytanie. Czy ktoś zna może dodatkową wtyczkę, która z automatu kasowałaby komentarze z podanymi przeze mnie słowami. Nawet jakby dało radę ją ręcznie wywoływać.
Bo niestety Akismetowi zdarza się czasem do spamu wrzucić dobry komentarz. A że ja nie chcę takich przegapić, to przekopuję się przez setki spamowych komentarzy (dziennie potrafi przyjść ponad 100). A tak, to przynajmniej może połowę od razu udałoby się ze spamu wykasować.
Łukasz Przechodzeń recently posted..W co się ubrać na rower? Potówki i koszulki
Grzegorz
23 czerwca 2014, 1:12 pmSpam to faktycznie problem, ale systemy go blokujące czasami są zbyt wyczulone. Rozpisałem się w pewnym komentarzu dosyć mocno, tracąc sporo czasu. Z doświadczenia wiem i stosuję zasadę, że im dłuższy komentarz tym bardziej zasadne jest go skopiowanie przed opublikowaniem, na wypadek gdyby coś poszło nie tak. Tak też zrobiłem, klika „dodaj” a system uznaje moją wypowiedź za spam i nie dodaje komentarza. Ponawiam więc próbę, sprawdzam, czy wszystkie ważne pola są uzupełnione, kliknięte tam gdzie trzeba i … znowu to samo.
To jest dopiero irytujące.
Grzegorz recently posted..ZUS czy OFE
Piotr Bielecki
30 czerwca 2014, 10:43 pmKopiowanie dłuższego komentarza przed dodaniem to podstawa 🙂 Kiedyś się ze mnie MacOSowcy śmiali, że wszystko sobie co chwilkę „sejwuję” z obawy, że mi się Windows przewróci; Oni nie mają podobno takich problemów. Na szczęście, problematyczne strony są problematyczne nie zależnie od systemu z jakiego się je przegląda.
Zawsze zostaje też email z treścią komentarza do właściciela bloga (jeśli się nie ukrywa). Bywa i tak, że to nie jest drobny problem, tylko coś większego a gospodarz był nieświadomy. Często mi się to przytrafia, tzn występować po obu stronach; Raz takie emaile dostaję a raz je posyłam.
Piotr Bielecki recently posted..Kompozycja. Warsztaty fotograficzne.
Michał
6 lipca 2014, 1:02 pmCzy sprawdzają się rozwiązania w stylu „ile jest 2+3”?Według mnie ważna jest też przyjazność dla użytkownika, wiele rozwiązań jest bardzo irytujących dlatego szukam wtyczki, przede wszystkim prostej w użyciu dla komentującego. Możecie coś polecić?
Michał recently posted..Reklama z jajami
Sylwia
5 stycznia 2015, 11:40 pmChciałabym zamieścić na stronie katalog wyrobów/cennik, chciałabym, żeby przed pobraniem osoba zainteresowana musiała się „zarejestrować” podać imię, nr tel, e-mail czy możesz mi podpowiedzieć jakiej poszukać wtyczki?
Justyna Bizdra
23 stycznia 2015, 12:00 pm@ Sylwia,
w tym zakresie niezbędne jest stworzenie zapisów osoób zainteresowanych na listę subskrybentów oraz skonfigurowanie wiadomości, która zostanie do nich wysłana po zapisaniu się, tak, aby osoby te mogły uzyskać dostęp do cennika produktów.
Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z Freshmail. W tym zakresie oferuję również kurs video dostępny tutaj: http://www.evive.pl/kurs-video-dodanie-subskrypcji-wpisow-na-blogu-i-tworzenie-newsletterow/
Mariusz Muzyk
14 stycznia 2015, 7:13 pmNie ma nic lepszego ponad ręczną moderację. Niestety jest to czasochłonne aczkolwiek ma się pełną kontrolę nad tym co pojawia się publicznie a co jest spamem najczystszej postaci.
Mariusz Muzyk recently posted..Fotografia ślubna Wisła – reportaż z uroczystości ślubnej Emili i Tomasza
Jagoda
9 lutego 2015, 1:48 pmJa się właśnie przymierzam do zmian. Zastanawiam się czy CommentLuv nie przyciąga spamerów. Wiem za to, że Disqus nie ma miejsca na wpisanie strony więc spamy same w sobie.
Jagoda recently posted..Etna – zimowe uderzenie
Introwertyczka
9 czerwca 2015, 9:42 pmMoim skromnym zdaniem w zwalczaniu spamu niewątpliwie najlepiej pomaga disqus, przynajmniej jeśli chodzi o blogi na bloggerze. Na wordpressie nawet w domyślnych komentarzach jest większe pole do popisu.
Introwertyczka recently posted..Blogowanie: jak urozmaicić treść posta?
Sekret zdrowia
31 lipca 2015, 10:59 amGdy zainteresowałem wtyczkę CommentLuv
To przeżyłem prawdziwy nalot spamerów
Justyna Bizdra
31 sierpnia 2015, 5:15 amZalecam dodanie wtyczki antyspamowej Akismet.
Barbara
9 kwietnia 2016, 11:20 amWitam serdecznie. Jestem początkującą blogerką. Założyłam blog kulinarno podróżniczy na wlasnej domenie i hostingu na wordpressie. Mam zainstalowaną darmową wtyczkę Akismet,z ktorej jestem jak narazie zadowolona Zauważyłam jednak,że na moim koncie wordpress przychodzi dośc dużo subsrypcji na mój blog których nie widzę na moim blogu (tzn nie widzę informacjii o subs na blogu). Zastanawiam się czy to może być spam? Jak rozpoznać prawdziwą subsrypcję od spamu? czy taki spa może pojawić się na koncie wordpress i czy powinnam zainstalować drugą wtyczkę jako uzupełnienie akismeta? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Justyna Bizdra
9 kwietnia 2016, 10:18 pm@Barbaro,
problem, który opisałaś wyglada mi na nieprawidłowe ustawienie Wordpress. Tam musi być wyłączona opcja rejestracji użytkowników.
Grzegorz
29 września 2016, 6:47 amA ja stosuje disqus, nie wiem tylko czy przypadkiem nie jest tak, że ludzie przez to nie chcą zostawiać komentarzy, ale fakt faktem ilość spamu = 0 hehe 🙂
Grzegorz recently posted..Jak zainstalować motyw wordpress?