Interesująca wtyczka do WordPress do tworzenia zahasłowanych galerii fotograficznych i nie tylko
Publikowanie zdjęć to jedna z podstawowych funkcjonalności, które musi oferować każda szanująca się platforma blogowa i – jak nietrudno się domyśleć – WordPress również to umożliwia. Możemy publikować zarówno pojedyncze zdjęcia jak i całe galerie. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy publikować zdjęcia, do których dostęp ma mieć wyłącznie określone grono odbiorców? P
rzed powyższym problemem mogą stanąć na przykład osoby, które zawodowo zajmują się tworzeniem czy obróbką zdjęć oraz grafiki. Osoby takie potrzebują sposobu na łatwe publikowanie zdjęć, tak aby miały do nich dostęp wyłącznie wybrane osoby, na przykład klienci. Na szczęście z pomocą przychodzą różne przydatne wtyczki do wordpress.
Jedną z bardzo przydatnych wtyczek do wordpress w tym zakresie jest nieodpłatna wtyczka Photography Management, dostępna w repozytorium na stronie WordPress.org.
Zastosowanie wtyczki
Jak nazwa wskazuje wtyczka przeznaczona jest przede wszystkim dla fotografów i grafików oraz innych osób szukających łatwej metody na publikowanie zdjęć tak, aby były one dostępne wyłącznie dla określonego grona osób. Ale nie tylko. Z uwagi na funkcje tej wtyczki, jest ona również doskonałym rozwiązaniem, gdy chcesz dać jedynie określonej osobie czy grupie osób dostęp do prywatnych/poufnych/płatnych dokumentów czy różnego rodzaju plików.
Sposób instalacji wtyczki
Wtyczka instalowana jest z poziomu panelu administracyjnego WordPressa. Można ją zainstalować z pliku .zip lub bezpośrednio z repozytorium wtyczek. Po instalacji, z lewej strony panelu pojawi się menu PHMM, zawierające opcje konfiguracyjne wtyczki.
Konfiguracja wtyczki
Po zainstalowaniu wtyczki, możemy dodać nowego klienta (opcja „add new client”) oraz mamy możliwość stworzenia nazwy użytkownika i hasła, za pomocą których klient będzie logował się do udostępnianych mu galerii.
Poniżej zrzut ekranu do tej opcji:
Po uzupełnieniu danych opisujących danego klienta, kolejnym krokiem jest stworzenie nowego projektu, przypisanego temu klientowi. Po kliknięciu przycisku „create project” rozwija się dalsza część menu, w której możemy stworzyć naszą galerię i ustawić jej opcje.
Darmowa wersja wtyczki pozwala na przypisanie do każdego klienta pojedynczej galerii. Wtyczka posiada również, kosztującą 4 USD/miesiąc, wersję premium, umożliwiającą tworzenie nieograniczonej ich liczby. Wersja premium udostępnia również pełny zestaw opcji widocznych przy tworzeniu galerii.
Po stworzeniu opisu galerii możemy dodać do niej zdjęcia, klikając na przycisk upload. Zdjęcia mogą pochodzić z lokalnej biblioteki mediów lub z serwera zewnętrznego.
Po dodaniu zdjęć do galerii, należy kliknąć na przycisk opublikuj, by galeria pojawiła się na blogu.
Utworzona galeria dostępna jest pod własnym adresem URL, zawierającym nazwę klienta. Pliki można pobrać klikając na przycisk Download all. Nieodpłatna wersja wtyczki pozwala jedynie na pobranie wszystkich plików. Wersja odpłatna wtyczki daje możliwosć pobrania indywidualnych plików.
Jeżeli galeria została zabezpieczona hasłem, to po wejściu na jej adres pojawi się prośba o jego podanie. Aby zapewnić klientowi dostęp, należy wysłać mu hasło wraz z adresem galerii.
Dzięki wtyczce możesz w łatwy sposób utworzyć osobne projekty dla indywidualnych osób z zabezpieczeniem każdego z nich indywidualnym hasłem przeznaczonym dla danej osoby, której dajesz dostęp do projektu.
Wtyczkę można również przetłumaczyć w zakresie fraz zarówno widocznych dla osób korzytsających z ukrytych plików, jak i fraz w ustawieniach wtyczki widocznych w kokpicie bloga.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że zaprezentowana wtyczka okaże się przydatna w realizowanych przez ciebie projektach. Jak wspomniałam jej zastosowanie nie ogranicza się jedynie do galerii zdjęć. Za pomocą tej wtyczki możesz np. dać ograniczony hasłem dostęp do wybranych plików tekstowych czy nawet muzycznych.
Rysiek
4 lipca 2016, 1:33 pmile plików .js dorzuca wtyczka do headera? Jak zwiększa się czas ładowania strony z włączoną wtyczką? Czy jest możliwość podzielenia jednej galerii na grupy? Jakie adresy do plików tworzy wtyczka? Czy dodaje jakieś customowe adresy?
Justyna Bizdra
5 lipca 2016, 4:37 am@Rysiek,
Wersja pro wtyczki daje możliwośc stworzenia różnych projektów dla jednego klienta na tej samej stronie, gdzie tworzy się pierwszy projekt. W wersji free pobierana jest cała galeria dodanych do projektu zdjęć w formie pliku .zip.
Justyna Bizdra
5 lipca 2016, 12:59 pm@Rysiek, nie ma dostępu do poszczególnych zdjęć w wersji free.
Kasia
4 lipca 2016, 9:42 pmSuper artykuł! na pewno użyję tej wtyczki dla swoich klientów. Pozdrawiam
mateusz
4 lipca 2016, 11:36 pmMam niestety złą wiadomość. Ostatnio trafiłem na stronę zahasłowaną przy wykorzystaniu jakiejś wtyczki. Niestety nie spełnia ona swojego zadania, (nie testowałem tej konkretnie polecanej) gdyż Wordpress dalej zapisuje zdjęcia zgodnie ze strukturą swoich plików czyli upload/rok/miesiąc/nazwa-fotki.jpg
Zdjęcie miniaturki galerii jeżeli do niego dojdziemy, wskaże nam konwencję w jakiej zapisane są zdjęcia + rozmiar miniaturki, z adresu URL usuwam rozmiar, mam oryginalne zdjęcie.
Jeżeli zdjęcia dodane są bez zmiany nazwy, to zwyczajnie wywołuje je bezpośrednio z serwera przez adres fotki.
—-
Na demo wtyczki nic nie znalazłem, potrzebowałbym żywego przykładu 🙂
Jakub
5 lipca 2016, 10:37 amWtyczka na pewno interesująca dla fotografów, którzy w ten sposób mogą udostępniać galerie swoim klientom. Z tego co wiem, niektórzy implementowali taką funkcjonalność właśnie przez nakładanie haseł na poszczególne strony – jak komentator zauważył, można było szybko ustalić zdjęcia z galerii na podstawie nazw plików.
Jakub recently posted..Szybkość strony internetowej w służbie SEO
Angelika
6 lipca 2016, 11:57 amLubię wpisy tego typu:) Wprawdzie obecnie taka wtyczka nie jest mi potrzebna, ale kto wie czy nie przyda mi się kiedyś, w każdym na pewno razie dobrze o niej wiedzieć:)
Angelika recently posted..Google żegna się z formatem Flash
Justyna Bizdra
7 lipca 2016, 4:39 amDziękuję Angeliko!
Janunsz Kamiński
12 lipca 2016, 9:54 amHehe, te rozwiązania powinni były stosować panamskie firmy, aby nie stracić dokumenty ofszorowe 🙂
Zbyszek
15 lipca 2016, 6:34 pmW końcu coś idealnego dla mojego bloga, gdzie czasem chcę zamieścić fotki, do których dostęp miałaby tylko rodzinka. Dzięki 🙂
Zbyszek recently posted..Ramka na odcisk rączki i nóżki? Nie dla noworodka 😉
Kamila
18 lipca 2016, 3:11 pmCiekawy wpis. Pierwszy raz spotkałam się z artykułem na ten temat. Wydaje się to być praktycznym rozwiązaniem.
Tomasz
5 sierpnia 2016, 8:54 pmWpis bardzo interesujący, ale mam jedno pytanie techniczne. Jak wygląda sytuacja z robotami Google.
Czy one też nie będą miały dostępu do zawartości ? Bardzo często jest tak, że wtyczka nie blokuje robotów i pozwala indeksować tego typu zawartość.
Tomasz recently posted..Pozyskiwanie klientów poprzez generowanie leadów B2B
Justyna Bizdra
4 września 2016, 4:48 amTomasz, treść zahasłowana nie jest indeksowana, dodatkowo indeksowanie kontrolujesz poprzez odpowiednie ustawienia wtyczki SEO Yoast.
Pelangsing
28 sierpnia 2016, 8:11 pmTo bardzo dobra wtyczka. Myślałam nad czymś w tym rodzaju, ponieważ mam pomysł na serię wpisów z grafikami na swoim blogu. Z tego co widzę, chyba ta wtyczka okaże się odpowiednia. Dzięki za info 🙂
Pelangsing recently posted..Przywracać zdrowie żywieniem – Ewa Dąbrowska
Offon
12 kwietnia 2017, 10:14 amWtyczka bardzo przydatna, choć rzadko wykorzystywana. Przeznaczona jest raczej dla wąskiego grona osób, które posiadają swoją stronę internetową w Wordpress i chcą np. pochwalić się znajomym zdjęciami z wakacji 🙂
Agnieszka
1 czerwca 2017, 4:23 pmInteresująca wtyczka. Jest ich sporo ale wiele z nich ma swoje mankamenty i ja już od dłuższego czasu nie mogę rozwiązać tematu logowania do niektórych zasobów na jednej ze swoich stron. Potestuję zatem tą 🙂
Jędrzej
9 czerwca 2017, 2:05 amWitam
Jak dodać na jednej stronie kilka galeri ale każda dla innego klienta ?
Przemek
7 listopada 2017, 10:22 pmBardzo przydatny wpis, a sama wtyczka sprawuje się świetnie. Galerie wyglądają znakomicie, bardzo przejrzyście.
Przemek recently posted..Wygrana w Lotto – i co dalej? Ułóż plan działania!