WooCommerce sprzedany! I co dalej?

Może już dotarła do ciebie dość zaskakująca wiadomość o tym, że oprogramowanie WooCommerce do budowy sklepów internetowych w oparciu o WordPress zostało sprzedane. Zakupu nie dokonał byle kto, ale firma Automattic, której założycielem i CEO jest Matt Mullenweg – twórca WordPress.
Zakres transakcji
Automattic kupił wszystko – cały biznes zbudowany wokół WooCommerce. Pozostaje ta sama nazwa platformy i oferowane przez nią usługi. Z wypowiedzi zespołu Woo, jak i Automattic wynika również, że wszyscy zatrudnieni przy projekcie WooCommerce (55 osób w 20 krajach) nadal utrzymują swoje posady.
Dlaczego taki manewr
Jest kilka powodów:
- Twórca WordPress oraz zespół Automattic doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo dynamicznie rozwija się handel w internecie. Z roku na rok rośnie liczba osób dokonujących zakupów przez internet oraz rośnie liczba sklepów internetowych. Z konserwatywnych szacunków wynika, że obecnie WooCommerce jest wykorzystywany jako platforma e-commerce w ponad 650.000 sklepach internetowych.
- WooCommerce doskonale współpracuje z WordPress. A wszyscy wiemy, jak genialnym systemem jest WordPress – kiedyś platforma do blogowania, a obecnie gigant, na którym można zbudować każdy rodzaj strony internetowej, sklepy internetowe, fora, itd.
- WordPress jest obecnie wykorzystywany przez 23 % wszystkich witryn internetowych. To naprawdę wysoka liczba, szczególnie jeżeli spojrzysz na porównanie z innymi platformami. Zamierzeniem Automattic jest zdobyć udział w rynku na poziomie 51%, w czym ma pomóc zakup WooCommerce. Ten cel nie jest wcale tak nierealny, szczególnie jeżeli się uwzględni fakt, że w 2011 r. WordPress używany był przez jedynie 13.1 % stron internetowych. Obecne 23 % to prawie 100 % zmiana w tym zakresie.
Ile to kosztowało
W internecie można przeczytać, że nabycie WooCommerce kosztowało w granicach 30 milionów dolarów. Automattic nie chciał zdradzić dokładnej kwoty, jedynie pojawił się komentarz, że to przejęcie było najdroższym w historii firmy (0 6 razy).
Co to oznacza na przyszłość
Matt Mullenweg chce utrzymać, to, co do tej pory doskonale funkcjonowało, czyli cały system WooCommerce, łącznie z nazwą. Są spekulacje, że WooCommerce może zostać dodany jako jedna z dodatkowych opcji na platformie WordPress.com.
Deweloperzy wtyczek czy szablonów współpracujących z WooCommerce mogą również oczekiwać zwiększonej popularności i więcej sprzedaży swoich produktów z uwagi na wsparcie i potęgę Automattic.
Film video
A oto krótki film video na temat tego interesującego wydarzenia:
Twoja opinia
Co sądzisz o tym przejęciu? Moim zdaniem to bardzo korzystne wydarzenie. Według zapowiedzi zostanie utrzymane to, co jest i dobrze działa, plus będą na pewno wdrażane jeszcze lepsze usprawnienia i rozwiązania. Dodatkowo wszystko pod parasolem giganta, jakim jest Automattic. Buduję sklepy z wykorzystaniem obu platform, tym bardziej będę bacznie śledzić dalszy rozwój wydarzeń.
Jestem ciekawa twojej opinii w sekcji komentarzy.
Można powiedzieć że to bdb deal. Możemy teraz oczekiwać jeszcze lepszej aplikacji…dla mnie super 🙂
@Lukas,
myślę, że to deal win win dla wszystkich stron 🙂
To przejęcie nawet gdyby kosztowało więcej niż 30 baniek to było dla automattica opłacalne i potrzebne. Od dłuższego czasu chcieli oddać do użytku na wp.com alternatywę dla usług typu shopify. Ale to co oferowali dotychczas było po prostu słabe albo słabo reklamowane – teraz zyskali i gotowe rozbudowane rozwiązanie i popularne rozwiązanie i zespół.
Grubo 😀
DMati recently posted..[WordPress, Wtyczki] Dopasuj wypis do swoich potrzeb z Advanced Excerpt
@DMati,
dziękuję za komentarz. Ta inwestycja gigantycznie szybko im się zwróci 🙂
Poniekąd już się zwraca. W oczach inwestorów wp.com zyskał sporo. Info o nowym graczu na rynku usług ecommerce rozchodzi się niczym viral. No i konkurencyjne usługi poczuły oddech na plecach ;-)))
Ciekawe jak to opakują teraz. I ciekawe który team następny ;-))))
Nic tylko się cieszyć. Widocznie Wordpress chce rozwinąć swoją platformę w stronę e-commerce, a jeśli chcesz sklep i myślisz Wordpress to pozostaje tylko WooCommerce. Może nawet będziemy mogli w przyszłości stworzyć sklep na Wordpress z ogromną bazą produktów i nie zajedziemy serwerów.
Ależ Automattic naciułał grosza. Niezły rozmach. Po przejęciu myślę, że lepiej nie będzie, bo nie może. Całość dotychczas dobrze funkcjonowała.
Jeśli uda się nowym właścicielom dokonać zmian w WooCommerce które pozwolą obsługiwać dużą liczbę produktów z wieloma wariantami (np. kolorystycznymi), bez dodatkowej optymalizacji to będzie naprawdę pozytywna zmiana 🙂
Chciałabym założyć sklep. Bardziej polecasz mi otworzyć go na wordpressie czy na prescie?
@ Hanna,
zdecydowanie Wordpress 🙂
Teraz już wiem skąd na platformie Wordpress zakładka „sklep”. W zasadzie to jeszcze nie sprawdzałem co się pod nią kryje 🙂
Jezeli przejął to WordPress to można mieć pewność że będzie rozwijane i że będzie dobrze współpracować z oprogramowaniem, a może nawet stanie się jego częścią. Byle tylko nie stało się płatne.
No to konkret. 23% wszystkich witryn zbudowanych na Wordpressie? To ogrom. Już wiem czemu mam tyle włamań. Inwestycja, moim zdaniem, bardzo dobra. Bardzo łatwo będzie zmonetyzować użytkowników sklepów.
Wojtek recently posted..Zaprzeczenie ojcostwa – aspekty prawne.
WooCommerce mimo swojej popularności najlepszym sklepem niestety nie jest. Mam nadzieję, że teraz się poprawi, bo główny mankament stawiania stron komercyjnych na Wordpressie, jaki dostrzegłam do tej pory, to właśnie brak naprawdę profesjonalnego oprogramowania sklepu pod WP. Pozdrawiam
AniaRand recently posted..Ile kosztuje wydanie książki?
Nie ma to jak zrobić zarąbistką wtyczkę do Wordpress. 30mln, masakra. Jeśli nie będą wywracać niczego do góry nogami, to będzie dobrze 🙂
Paweł recently posted..Problemy z transportem pianin i fortepianów
Na pewno zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą. Coraz więc osób, min z braku czasu czy „wygodnictwa” robi zakupy przez Internet, więc i sklepów internetowych będzie przybywać.
Merks recently posted..Upadłość konsumencka w Polsce – działa!
Myślę, że przejęcie wpłynie na plus i rozwój, no ale trzeba oczywiście poczekać i zobaczyć co przyniesie przyszłość 🙂
vabo recently posted..Łazienka na poddaszu – 6 aranżacyjnych wskazówek
No to fajnie, ciekawe jak teraz będzie wyglądał updejt….
str9led recently posted..CGI Animated Short Film HD 'THE WAITER’
Co tu duzo mówić, mają łeb na karku i tyle.
Inwestycja zwróci się na pewno, bo jak na moje to póki co nie było lepszego narzędzia do tworzenia sklepów opartych na WP. Jeśli chodzi o wp.com może i zyskał on sporo ale tylko właśnie „w oczach inwestorów”, gdyż jako alternatywa dla shopify nie wykazała się w żaden szczególny sposób. Tyle ode mnie. Pozdrawiam
Direct mailing recently posted..Czym jest Gembird MF-95-01?
Trochę zainwestowali, ale zobaczycie, że bardzo szybko im się to zwróci.
Pewnie. Trzeba inwestować, aby zyskiwać, a ta wydaje się być trafna!
Kiedyś z mężem prowadziliśmy sklep na Woocomerce, jednakże nie był on na tyle funkcjonalny.
W zasadzie wynika z tego, że to taki deal, gdzie nikt nie jest poszkodowany, a wszyscy zadowoleni. Użytkownicy miejmy nadzieje nie ucierpią, a i poprzedni właściciele dobrze na tym wyszli. Ja się ciągle zastanawiam nad wprowadzeniem sklepu opartego na woocommerce, może się w końcu zdecyduję… Pozdrawiam
Marcin recently posted..Projektowanie reklamy
Hmm mam mieszane odczucia co do WooCommerce. Bawiłem się tym swego czasu (ok dwóch lat temu) i owszem platforma dobra ale nie na polskie warunki – chodzi o spolszczenia, polskie płatności itp. Druga sprawa, która mnie odstraszała to, że większość ważnych rozszerzeń była płatna, bodaj po 50$ za sztukę. Mam nadzieję, że teraz to się zmieni.