Marketing video: Optymalizacja i pozycjonowanie filmów video Youtube
W jednym z moich poprzednich wpisów wskazałam Youtube jako bardzo dobry zbiór filmów do publikowania swoich filmów video: to zbiór bardzo popularny i filmy tam zgłaszane lepiej się pozycjonują niż filmy z innych zbiorów. Bez wątpienia zatem warto tam zgłaszać swoje filmy.
A oto ciekawe statystyki dotyczące Youtube:
- co minutę dodawane jest 100 godzin filmów,
- w każdym miesiącu ponad 1 miliard unikalnych użytkowników odwiedza Youtube,
- w każdym miesiącu oglądanych jest ponad 6 miliardów godzin filmów,
- 80% ruchu pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych,
- Youtube jest dostępny w 61 krajach i dostępny w 61 językach,
- Tysiące kanałów zarabia co najmniej 100.000 USD na rok.
Pozycjonowanie filmów zgłoszonych do Youtube
Chcąc dobrze wypozycjonować film w Youtube oraz w wyszukiwarkach internetowych należy zwrócić uwagę na różne kwestie. Podzielę je na dwie grupy:
1. Elementy tradycyjne
Do YouTube mają zastosowanie zasady obowiązujące w Google co do używania słów kluczowych, optymalizacji i posiadania linków prowadzących do filmów.
Dodając dany film należy sformułować wartościowy i adekwatny tytuł oraz opis, plus wybrać odpowiednie tagi. W tym zakresie można skorzystać z tradycyjnych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych, bądź ze specjalnego narzędzia Youtube.

Tytuł może zawierać do 100 znaków i warto umieścić wybraną frazę kluczową na jego początku.
Opis może zawierać nawet do 5000 znaków. Warto na jego początku umieścić link do strony internetowej, która jest powiązana z filmem. Ten link zawsze będzie widoczny, jako część krótkiego, widocznego opisu pod filmem. Jest to korzystne dla linkowanej strony z punktu widzenia generowania ruchu oraz posiadania linku z wartościowego portalu.
Jako tagi wpisujesz słowa kluczowe powiązane z publikowanym filmem.
Ważnym elementem jest również popularność filmu na portalach społecznych – to informacja zwrotna dla Google i Youtube odnośnie zainteresowania filmem i tym samym jego ważnością dla odbiorców.
2. Elementy specyficzne
Poniższe elementy są brane pod uwagę, jako czynniki wpływające na lepsze, bądź gorsze pozycjonowanie filmu na Youtube:
- Obecność i ilość komentarzy.
- Liczba wizyt.
- Współczynnik odrzucenia – po jakim czasie oglądający kończy oglądanie filmu.
- Ilość subskrybentów kanału.
- Ilość razy film został embedowany na różnych stronach internetowych.

Podsumowanie
W efekcie końcowym wszystko sprowadza się do konkluzji, że zgłaszane przez ciebie filmy muszą być ciekawe i wartościowe.
Takie filmy w połączeniu z ich dobrymi tytułami, opisami i tagami będą chętnie oglądane i chętnie dzielone na portalach społecznych oraz stronach internetowych.
Przyczynią się one do zbudowania twojego autorytetu na Youtube i lepszego pozycjonowania twoich filmów na Youtube oraz w wyszukiwarkach internetowych.
A jakie są twoje przemyślenia w zakresie pozycjonowania filmów zgłaszanych do Youtube?
Hmm ale do pozycjonowania w wynikach organicznych google potrzeba 3 rzeczy:
Film gdzie fraza kluczowa jest tył + opis + tag
Kilka sherów (profile na forach akceptują taka formę )
Dużo linków
Większość fraz wpada po 1-2 miesiącach do top
Tutaj więcej o tym napisałem http://www.wydra.waw.pl/blog/dalsze-meczenie-gotlinka-czyli-filmy-profile-w-top10/
Tomasz Wydra recently posted..10 ekspertów zdradza tajniki SEO
@ Tomasz Wydra,
„dużo linków: – niekoniecznie, wszystko zależy od konkurencyjności danej frazy kluczowej. Pracowałam nad filmami jednego z klientów i z uwagi na wąską niszę pojawiły się one w top 3 już po kilkunastu dniach, praktycznie bez żadnych linków.
Zgadza się. Ale frazy trudniejsze tym ogarniemy
Tomasz Wydra recently posted..Stary wałek firm SEO dalej w modzie
Mały błąd się wkradł – „codziennie dodawane jest 100 godzin filmów,”
W źródle jest „100 hours of video are uploaded to YouTube every minute „, czyli że 100 godzin wideo jest wgrywane na youtube co minutę, a nie na dzień. Wychodzi na to, że w ciągu dnia jest dodawane 144000 godzin filmów.
Coś mi od razu się nie dziwnie zabrzmiało 100 godzin filmów na dzień? Niemożliwe, za mało 😛
Libetias recently posted..Ciekawe blogi – co musisz zrobić by trafić na tą listę
@ Libetias,
tak, dziękuję, już poprawione 🙂
Czyli tradycyjnie; dobry kontent i do przodu 🙂 Fajny, ciekawy wpis. Postaram się zaglądać regularnie 🙂
czasem dużo łatwiej jest wy pozycjonować film YT na daną frazę niż stronę. 100 godzin na minute to faktycznie sporo, szkoda że nie wiadomo ile z tego google blokuje z powodu łamania praw autorskich, których tak bardzo bronią.
Dokładnie. Na YouTube jest jeszcze stosunkowo mała konkurencja w porównaniu do stron internetowych. Dlatego tworząc tematyczny content YT można się też przebić w Google.
Arkadiusz Podlaski recently posted..Wyszukiwarka Google – fragment ze szkolenia „Sekrety Pozycjonowania”
Wiem, że warto wypełniać pole z tagami na maxa, tyle ile się da.
Ogólnie już jest bardzo dużo filmów, a ludzie wciąż wymyślają nowe.
Widać, że YT już nigdy się nie skończy i warto tam być.
Dominik recently posted..Jak ugotować kukurydzę
Świetny artykuł i bardzo ciekawa kwestia została w nim poruszona, a „ciekawe statystyki” pokazują bardzo rzetelnie jak ogromną platformą jest YouTube.
Jest dosyć dobra książka o marketingu na YT, nazywa się Video Traffic Adrenaline, autorem jest Dan Maynard. Książka w formie elektronicznej kosztuje tylko 4 dolary, myślę, że to dobra inwestycja, jeżeli ktoś się interesuje tym tematem.
Paweł recently posted..First WordPress theme ready, first sale, come on!
Cieszę się, że nie jestem jedynym, który właśnie w ten sposób publikuje filmy na YouTube. Na jednym ze swoich blogów jakiś czas temu robiłem test i okazało się, że z filmami na YT jest dokładnie tak samo jak z wpisami na blogu. Najwięcej zyskuje systematyczna i codzienna praca. Dokładnie tak samo, jak w przypadku każdego innego biznesu 🙂
Irek Wrobel recently posted..Google: Czasami mniej znaczy wiÄcej
Wydaje mi się że najlepszym sposobem na pozycjonowanie jest, a właściwie są portale społecznościowe, reszta to kwestia gustu , jeśli film jest dobry to wystarczy facebook 🙂
Rafał Banaczek recently posted..Jak pisać blog od początku
Z całą pewnością masz rację, tylko pamiętajmy, że najważniejszą są tylko silne linki, aby pozycjonować w wynikach organicznych. A czy ktoś przeprowadzał testy, czy przypadkiem YT nie jest zamrożony na większość fraz w pozycjonowaniu?
Justyna recently posted..Choroba Addisona – pierwotna niedoczynność kory nadnerczy
Na pozycję filmów ma wpływ także długość jego odtwarzania. Jeśli film jest słaby i każdy po 5 sekundach go zatrzymuje, to YT nie będzie go promowało wśród innych widzów.
Klaudia recently posted..Grill węglowy – jak na nim usmażyć?
Nie podoba mi się polityka Youtube, a przede wszystkim Google który z tego co wiem jest jego właścicielem. Jakby Vimeo było popularniejsze, to chętnie tam bym się przeniósł a tak jestem zmuszony z niego korzystać tj. „Jutuba” :p
Ja bym miał pytanie co oznacza, że dla google jest ważna popularność filmu na portalach społecznościowych? Czy chodzi o to, że google jest w stanie zliczać odnośniki z portali, czy raczej google/youtube po prostu zlicza wejścia z portali na linki z filmami?
Sławek Molek recently posted..Odszkodowania powypadkowe w UK
@ Sławek Molek,
Google ma instrumenty do ustalenia odnośników do strony z różnych portali.
W pozycjonowaniu na yt jest bardzo ważny tytuł. Powinien on być spójny z miniaturką oraz treścią filmu. Nie za długi, z użyciem słów klucozwych.
Sam fakt, że będą „ciekawe i atrakcyjne” chyba nie wystarczy, prawda? 🙂
Damian recently posted..Luksusowe marki wydały 22 mln USD na reklamy tekstowe w Google
Wiele osób nabijało sztuczne wyświetlenia po czym film wchodził na wyższe pozycję, teraz youtube wyposażyło się w nowy algorytm i nie jest tak łątwo.
Marek recently posted..Hercules The Official Game Hack Cheats- Add unlimited Gold Coins
Justyno, poruszyłaś bardzo ważny temat.
Youtube jest coraz bardziej popularny – liczba miesięcznych użytkowników zaczyna dorównywać samemu Google. Dlatego warto być tam obecnym i się promować. Jeśli chodzi o czynniki rankingowe – z mojego doświadczenia mogę dodać, że bardzo dobrze pozycjonują linki – tzn. warto publikować link do naszego filmu na forach, grupach dyskusyjnych itp. To wszystko podnosi pozycje naszego filmu nie tylko w samym Youtube, ale i w Google.pl
Kamil Samselski recently posted..Content marketing. Skuteczne metoda zwiększenia sprzedaży
Jeden z moich klientów (notabene – drobny korepetytor, działający w dosyć niszowej branży) z youtube ma więcej wejść, niż z organika:) jednym słowem – filmiki to genialne źródło dobrego, stargetowanego ruchu na stronie:)
Jacek recently posted..Jak działa reklama SMS?
Przedstawiłaś bardzo interesujące fakty jeśli chodzi o statystyki YT. Ciekaw jestem czy można dotrzeć do informacji ile miejsca zajmują wszystkie wrzucone filmy. A wracając do pozycjonowania filmów, to czy używacie do tego SWLi? Podobno całkiem dobrze to działa i ryzyko otrzymania kary jest mniejsze bo przecież YT to YT a nie jakaś tam stronka.
Marek Masalski recently posted..Jaki GPS na rower kupić?
Naprawdę świetne informacje, odnośnie marketingu na YT. Twój blog mi się świetnie czyta, zawsze rzetelne informacje i screeny co i jak. Jeden z filmików w końcu zaczął zbierać wyświetlenia i nawet zarobiłam kilka dolarów. Dziękuję 🙂
W Polsce póki co na YouTube, przynajmniej jeżeli chodzi o firmy, konkurencja jest malutka, a w niektórych branżach nie ma jej w ogóle. Jest dużo na pozór trudnych fraz, na których film można wypozycjonować stosunkowo łatwo. Jeden z pierwszych filmów jaki nagrałem aparatem fotograficznym wygenerował mi w branży budowlanej wielu klientów, pomimo, że jakość fatalna (trudne początki). Koszt był zerowy, no może czas – jakieś 3 godziny, zero pozycjonowania, a do dziś utrzymuje się w pierwszej 10 wyników na kilka fraz.
Michał Andrzejczak recently posted..Jak zarabiać na Youtube?
Twój blog jest rewelacyjny!Super się czyta a informacje są bardzo dokładne i szczegółowe!
Dzięki za praktyczne porady odnośnie YouTube. Od dawna noszę się z zamiarem, żeby zainteresować się mocniej tym medium, ale wciąż brakuje mi pomysłów na filmy. Fajnie byłoby przeczytać taki artykuł na Twoim blogu 🙂
Michał Oniszczuk recently posted..Tylko prawdziwe korzyści