Audyt optymalizacji bloga: 3 ważne kwestie
Wykonując audyty stron i blogów dla firm oraz indywidualnych blogerów w zakresie prawidłowej optymalizacji ich serwisów pod kątem wyszukiwarek internetowych natknęłam się na pewne powtarzające się błędy warte wskazania ku lepszym praktykom dla innych.
Moje wskazówki dotyczą przede wszystim blogów czy stron zbudowanych na platformie WordPress.org. W części mają one również zastosowanie do stron budowanych na innych CMS, chociażby głównie w zakresie efektu końcowego, bo rozwiązania techniczne mogą się bardzo różnić.
Oto 3 wybrane przeze mnie istotne zagadnienia:
1. Bezpośrednie odnośniki
Często powtarzającym błędem okazuje się nieprawidłowo ustawiona struktura linków bezpośrednich. Z reguły jest ona pozostawiona tak, jak domyślnie wyświetla ją WordPress, bądź wybrany jest jeden z innych formatów nieprzyjaznych dla wyszukiwarek w zakresie prawidłowej optymalizacji strony. Np. wybierany jest zły format liczbowy:

Strzałki wskazują nieprawidłowe ustawienie.
Prawidłowo ustawiona struktura to nazwa wpisu, czyli tak jak jest to prawidłowo zaznaczone na powyższym obrazku.
Taka struktura pozwala na umieszczenie w linku słów kluczowych i słów z nimi powiązanych, które stanowią treść wpisów na twoim blogu.
Aby tak ustawić strukturę odnośników wystarczy, że udasz się do sekcji Ustawienia, a następnie Bezpośrednie Odnośniki i zaznaczysz prawidłową strukturę.
UWAGA: Ta metoda dokonania zmiany jest wskazana, gdy dopiero zaczynasz pracę na swoim blogu i nie masz zaindeksowanej treści, Jeżeli jednak jest inaczej to dokonanie takiej zmiany wymaga podjęcia dodatkowych działań. Należy wówczas wykonać przekierowanie wszystkich dotychczasowych bezpośrednich odnośników dotychczas zaindeksowanych do ich nowych odpowiedników.
Brak przekierowania spowoduje, że dotychczasowe URL będą zwracały błąd 404, co w zależności od ilości zaindeksowanych stron, może negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie się twojej strony. Dodatkowo, gdy ktoś znajdzie dotychczasowy link w wyszukiwarce to zamiast obiecanej treści trafi na stronę błędu 404.
2. Meta Tagi
WordPress.org nie jest wyposażony domyślnie w opcje dodawania meta tytułów i opisów do strony głównej i podstron twojego serwisu. Są one bardzo ważne dla atrakcyjnego wyświetlania się twojej strony w wynikach wyszukiwania oraz jest to informacja dla wyszukiwarek o tym jak adekwatna jest twoja strona do wyszukiwanego przez daną osobę słowa kluczowego.
W tym zakresie musi zostać zastosowana odpowiednia wtyczka, chyba że korzystasz z frameworku SEO Thesis, który ma wbudowane ustawienia w tym zakresie .
Jeżeli szukasz dobrej wtyczki to polecam wtyczkę WordPress SEO Yoast.
Dzięki tej wtyczce można nie tylko dodać tytuł i opis do strony głównej, ale również wtyczka ta dodaje odpowiednie pola pod oknem edycji każdego wpisu czy podstrony, gdzie te dane można wpisać, plus ustawić kilka innych opcji.
Polecam szczególnie tą wtyczkę, bo jest ona nieodpłatna i bardzo dobra: zawiera szereg innych opcji przydatnych w zakresie optymalizacji strony internetowej czy bloga zbudowanych z wykorzystaniem WordPress.org.
Poniżej na obrazku zobaczysz miejsca do uzupełnienia w zakresie meta tagów dla strony głównej.

Tutaj wstawisz Meta Tytuł i Opis strony głównej
Absolutnie odradzam upychanie którejkolwiej z tych sekcji słowami kluczowymi. Spotkałam się na jednej z analizowanych stron z takim meta opisem, który zawierał jedynie słowa kluczowe istotne dla witryny wymienione po przecinku. Czy Google jest zainteresowany wyświetlaniem takiej strony wysoko w wynikach wyszukiwania? Jasnym jest, że nie.
3. Optymalizacja zdjęć
Niestety w wielu przypadkach administratorzy stron i blogów zapominają o tej ważnej kwestii. Przed jeszcze wysłaniem zdjęcia na serwer musi mieć ono odpowiednią nazwę. Również, dodawane zdjęcie musi mieć za każdym razem uzupełniony tekst alternatywny oraz tytuł. Należy również pamiętać o optymalizacji zdjęć w zakresie ich wielkości.
Moje wskazówki:
- tekst alternatywny powinien uzyskać format krótkiego opisu oddającego albo treść zdjęcia albo tekstu, z którym jest powiązany. Wskazane jest umieszczenie słowa kluczowego powiązanego z danym artykułem w treści tego opisu,
- nazwa zdjęcia nie może zawierać przerw czy znaków diakrytycznych typu ą, ę, ś, ć itp. Zalecam unikanie używania liczb w nazwie pliku. Nazwij zdjęcie używając słów kluczowych istotnych dla danego artykułu. Jednego wyrazu, dwóch lub trzech oddzielając je myślnikiem czy podkreślnikiem,
- tytuł zdjęcia również powinien być krótki, zwięzły, opisujący treść zdjęcia czy wpisu na blogu,
- kategorycznie odradzam używania w którymkolwiek z wymienionych powyżej elementów listy słów kluczowych po przecinku. Taka praktyka to czysty spam,
- zdjęcia nie powinny być większe jak 100 kb, w formacie .jpg czy .png. Jest fantastyczny, nieodpłatny serwis, który umożliwia zmniejszanie zdjęć bez uszczerbku dla ich jakości.Jest nim Yahoo Smush.it (po uprzednim skorzystaniu z możliwości, jakie daje np. Microsoft Office Picture Manager).

Tutaj uzupełnisz tytuł i tekst alternatywny zdjęcia
To tylko 3 przykładowe, wybrane przeze mnie kwestie, ale jak ważne dla prawidłowej optymalizacji strony internetowej czy bloga.
Więcej o SEO
Jeżeli jesteś początkującym, bądź średnio-zaawansowanym blogerem, bądź właścicielem strony internetowej i chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego SEO (optymalizacji twojego bloga czy strony) to przyda ci się moje 17-stronicowe opracowanie w tym zakresie. Stanowi ono wyodrębioną część mojego zaktualizowanego ebooka dotyczącego metod zwiększania oglądalności stron i blogów.
Ten 17-stronicowy poradnik kupisz za 19 zł! A w nim super przydatne wskazówki, wartościowe linki do bardzo przydatnych stron i programów, a wszystko napisane w prosty i zwięzły sposób.
Uzyskaj dostęp do wartościowych informacjiUWAGA: Klikając w przycisk zostaniesz przeniesiony do bezpiecznego serwisu Przelewy24, gdzie możesz dokonać płatności korzystając z wielu dostępnych opcji.
Justyno bardzo pomocne jak dla mnie porady. Gdybym to wszystko wiedział kiedy zakładałem pierwszego bloga 🙂 Ale cóż nauka kosztuje – a człowiek z każdym dniem uczy się czegoś nowego. Ważne aby to czego udało się dowiedzieć – wdrażać.
Ad punkt 1 o błędzie 404 – WordPress umie przekierować sam z siebie stary, w formacie liczbowym link na nowy, z nazwą wpisu.
bastetmilo recently posted..Moje potyczki z Polylangiem
@ bastetmilo,
w teorii tak powinno to zadziałać, ale niestety nie działa. Na blogach, z którymi pracowałam w tym zakresie Wordpress nigdy nie zrobił przekierowania automatycznie. Nawet szybka strategia prezentowania u Yoasta w tym zakresie nie zadziałała – jednak sam Yoast zaznacza, że tylko na niektórych blogach automatyczne przekierowania zadziałają.
SOA#1
Sprawdzone na stronie powadzonej od kliku miesięcy, sprawdzone na świeżym, praktycznie pustym blogu. Działa.
bastetmilo recently posted..Moje potyczki z Polylangiem
Niestety zmniejszanie rozmiaru zdjęcia (przeskalowanie) w zależności od proporcji w wielu przypadkach nie spowoduje zmniejszenia rozmiaru pliku, czasem lepiej dać zdjęcie nieprzeskalowane a jedynie zmniejszyć go za pomocą parametrów height i width. Podobnie z optymalizacją, smush jest kiepskim serwisem, do faktycznego zmniejszenia sugeruję użyć dedykowanych optymalizatorów jak pngout czy jpegoptim.
Mariusz Kołacz recently posted..Pozycjonowanie Myszków
Witaj Mariusz,
za każdym razem przeskalowanie zdjęcia powoduje zmniejszenie rozmiaru pliku. Używam w tym zakresie doskonałego programu Microsoft Office Picture Manager, który jest częścią pakietu Microsoft Office. Yahoo Smush it jest super dodatkiem, bo wycinając niepotrzebne bajty jednocześnie nie wpływa, ani na już ustalony przeze mnie rozmiar zdjęcia, ani na jego jakość.
Z pwnością polecone przez ciebie serwisy są warte przetestowania.
Bardzo słuszna ta uwaga z ramki! Ja wyrobiłam już sobie odruch, że po instalacji WP, zmiana formatu wpisów jest pierwsza czynnością, którą robię i przyznam, że był okres, kiedy zupełnie nie myślałam, że to wpłynie niekorzystanie (przez jakiś czas przynajmniej) dla istniejących już witryn. Dlatego słusznie, że to podkreślasz Justyno.
Pokrewny problem jest w przypadku przenoszenia WordPressa z instalacji na wordpress.com na wordpress hostowany u siebie. Można zrobić przekierowanie na nową domenę, ale będzie ono działać tylko jeśli zachowamy zgodność permalinków.
Aga recently posted..Spece od WordPressa – jak oni to robią
Dziękuję Ago za dodatkowe informacje!
Witaj. Przy tworzeniu linków do wpisów można się jeszcze zastanowić aby dodać nazwę kategorii do linku. Można to zrobić poprzez wybranie opcji własny format i wpisanie /%category%/%postname%/
Na blogach również używam wtyczki WordPress SEO Yoast . Zaletą tej wtyczki jest funkcja podpowiadania na jakie elementy artykułu trzeba zwrócić jeszcze uwagę, aby zyskać więcej punktów dla pozycjonowania artykułu na dane słowo kluczowe. Poza tym od razu można zobaczyć jak nasz wpis będzie wyglądał w wyszukiwarce google.
Ryszard recently posted..Nagrywanie ekranu komputera
@ Ryszard,
owszem można dodać kategorię. Ja jestem jednak zwolennikiem wyłączania kategorii w zakresie wpisów na blogu. Bezpośredni odnośnik jest wówczas krótszy i nie są powtarzane te same kategorie w różnych linkach do artykułów.
Natomiast, w przypadku sklepów czy bardziej zaawansowanych serwisów włączenie kategorii zalecam jak najbardziej.
Ja zdjęcia zmiejszam w Gimpie. Ciekawą formą optymalizacji bloga jest wrzucenie go do chmury. Ja swój jeden blog, a właściwie użytą tam grafikę trzymam w chmurze, i całość chodzi o kilkadziesiąt procent szybciej.
Wtyczka Wordpress Seo to niezły kombajn, polecam ją każdemu. Artykuł jest poświęcony optymalizacji technicznej. Czy w tym poradniku są porady poświęcone optymalizacji treści. A może jest on częścią Twojego ebooka, którego wydałaś kilka miesięcy temu?
Bartłomiej Jakubowski recently posted..Jak założyć firmę krok po kroku?
Witaj Bartek,
poradnik zawiera porady dotyczące optymalizacji treści. Jest on częścią mojego ebooka, lecz został on mocno zaktualizowany niż w momencie, gdy go zakupiłeś. Część SEO jest teraz nie tylko ulepszona, ale i obszerniejsza.
Pozdrawiam serdecznie
Justyna
Co wspólnego z linkiem ma tytuł obrazka?
Tytuł pojawia się w kodzie jako title=”” i może zawierać polskie znaki i odstępy.
To tak, jakby w tytule wpisu nie robić spacji 🙂
Paweł,
uwaga o odstępach i znakach diakrytycznych dotyczy nazwy obrazka, a nie jego tytułu. Wyraźnie to zaznaczyłam w moim artykule.
Nazwa to, np: optymalizacja-strony.png
Korzystam z wtyczki WordPress SEO Yoast i w prosty sposób jest w stanie pomóc przy SEO. Duże możliwości daje szczególnie przy postach sprawdzaniu ich pod kątem słów kluczowych, tylko nie radzi sobie u mnie z polskimi znakami.
Justyno wiesz jak to można poprawić, czy tak zostaje?
Adam Kopeć recently posted..Cele wielkie dziel na mniejsze cele i realizuj je
Na szczęście trafiłem na tego bloga na początku mojej kariery blogowej i wszystkie te rady stosuję od początku. Chociaż tuż po lekturze przeleciałem szybko swoje wpisy i kilka rzeczy jeszcze poprawiłem:)
Wystarczy wyrobić sobie nawyk pilnowania kilku takich spraw związanych z pozycjonowaniem i dbaniem o wizerunek, a efekty same przyjdą po kilku tygodniach lub miesiącach.
PS. Wesołych Świąt dla Ciebie Justyno i dla wszystkich czytelników Evive!:)
Michał – blog Marketingowa-Moc.pl recently posted..Magiczna recepta na tworzenie profesjonalnego wizerunku
Dziękuję Michał,
super, że moje artykuły są dla ciebie wartościowe 🙂
Życzę Tobie i również wszystkim innym czytelnikom mojego bloga Wesołych Świąt!
Justyno,
Świetny wpis, zwłaszcza opis błędu nr 1. Porządne ustawienia od początku zaprocentują na przyszłość i nie trzeba będzie później ręcznie ustawiać przekierowań. Pobrałem i przeczytałem tez Twoją książkę, którą polecam…jest warta swojej ceny. Polecam i życzę Wesołych Świąt!
Paweł Kresso recently posted..Networking na autopilocie
Dziękuję Paweł,
również życzę Wspaniałych Świąt i Szampańskiego Nowego Roku 🙂
Z powyższych punktów, które zostały wymienione w powyższym wpisie polecam również dodanie mapy strony do Google WebMaster Tools oraz do skorzystanie z programów, które ściągają roboty google, takie jak WebSite Indexer. Prowadzę z bratem również bloga matematycznego i wpisy są bardzo często na 1 stronie Google już następnego dnia. Pozycjonowanie i optymalizacja to nie wszystko- podstawą jest wiedza jak pisać wpisy SEO. Pozdrawiam.
Paweł recently posted..Jaka wtyczka WordPress przyspiesza dochód poprzez programy partnerskie?
Witaj Paweł,
Dziękuję za twój komentarz. Zagadnienie mapy i Google Webmaster Tools jest przeze mnie między innymi omówione w moim SEO poradniku. Zagadnienie optymalizacji to również tworzenie treści na blogu czy stronie.
Pozdrawiam serdecznie
Właśnie przed chwilą kupiłem Twój mini poradnik w podziękowaniu za bardzo trafne porady, które prezentujesz na swoim blogu. Czekam już kilka minut i nie mogę się go doczekać.
Od jakiegoś czasu zwracam uwagę na staranne używanie słów kluczowych w tagach, zdjęciach i kategoriach. Jako początkujący bloger webmajster nie zwracałem na to wcale uwagi. Natomiast przynosi to bardzo dobre rezultaty.
Od siebie polecam wtyczkę: Easy WP Seo, która pilnuje mnie abym nie pominął istotnych rzeczy tworząc wpisy.
Tomasz Mirkowicz recently posted..Betterware Katalog Grudzień 2012
Witaj Tomku,
dziękuję za komentarz oraz zakupienie mojego SEO poradnika. Już powinienieś go mieć u siebie 🙂
Nie czytałem jeszcze poradnika, więc nie wiem czy jest to tam uwzględnione. Blogi ze sporym ruchem, generuję duże obciążenie na serwerze, jeżeli dołożyć do tego ruch generowany przez boty internetowe, może się okazać że wykorzystujemy więcej, niż mamy opłacone u nasze dostawcy hostingu. Dobrze jest blokować tzw. złośliwe boty, w ten sposób zaoszczędzić transfer i moc serwera, którą można spożytkować na innych odwiedzających.
Artur recently posted..Mikroformaty i Rich Snippets
Dzięki za poradę na temat optymalizacji dodawanych zdjęć. Teraz widzę, że nie robiłem wszystkiego tak, jak powinienem. Właśnie takie artykuły lubię, bo zawsze mogę znaleźć jakieś wskazówki, które pomogą mi zoptymalizować bloga. Dzięki.
Punkt pierwszy to podstawa. Niestety bardzo często spotykam się z sytuacjami błędnego ustawienia tej opcji. W oczywisty sposób utrudnia ona poprawne indeksowanie i późniejsze pozycjonowanie.
O meta tagach przyznam się, że sam nie wiedziałem. Od dziś będę się stosował.
Zdjęcia – starałem się zawsze minimalizować ich rozmiar. Jednak stosowałem polskie znaki.
Także koniec końców artykuł bardzo przydatny.
Adrian Strójwąs recently posted..Zawody ograniczonego dostępu
@ Adrian, super!
hej, dodam jeszcze, że Yoast napisałe też wtyczkę do optymalizacji automatycznej zdjęć, czyli wstawianie z miejsca alt tagów i chyba też zmiana nazw pliku (a może nie?).
W ogóle polecam jego bloga, bo facet ba bardzo dobre rozwiązania w dziedzinie optymalizacji wordpressów.
Rafał recently posted..Sposoby walki o małego klienta
Pierwsze dwie rady raczej dla początkujących. W trzeciej zaś całkiem przydatne rady dla każdego (W większości przypadków nie przykładam zbytniej uwagi do opisywania zdjęć). Dzięki 🙂
Krzysiek recently posted..Projekt logo – Dieto Centrum
Te wymienione przez Ciebie 3 punkty biorę pod uwagę podczas tworzenia stron www. Przyznam, że nie za bardzo zwracałem uwagę na wielkość obrazków. Dzięki Wam za polecenie narzędzi do optymalizacji obrazków.
Dodam od siebie, że warto dla tytułu wpisu nadać znacznik nagłówka H1 w kodzie HTML oraz korzystać z podtytułów ze znacznikami H2 i H3. Dla podtytułów łatwo można wybrać to z listy w ikonach narzędzi podczas edycji wpisu w WordPress. Natomiast znacznik H1 dla tytułu wpisu już trzeba sprawdzić w kodzie plików motywu. Zdarza się, że niektóre motywy WordPressa mają znaczniki H2 dla tytułów wpisów.
Pewnie to się bierze z tego względu, że dla tytułu strony lub dla loga jest nadany znacznik H1. Znacznik H1 może wystąpić tylko raz na stronie. Wolę nadać znacznik H1 dla unikalnych tytułów wpisów, które będą umieszczone też w znaczniku title i widoczne w wyszukiwarkach, niż nadać znacznik H1 dla tytułu strony, który będzie taki sam na każdej podstronie serwisu internetowego.
Paweł Protaś recently posted..Jak postawić serwer na swoim komputerze? – część 1