Jak zaktualizować szablon sklepowy Woocommerce z Themeforest: mój nowy przewodnik video
W moich kilku wcześniejszych wpisach na blogu mogłeś przeczytać o zaletach i wadach różnych rozwiazań do budowania sklepów internetowych na WordPress. Ja polecam szablony, które współpracują z Woocommerce i takie też sklepy buduję dla moich klientów.
Najwięcej szablonów sklepowych do WordPress i Woocommerce znajdziesz w serwisie Themeforest, o którym również wcześniej pisałam omawiając kilka z wybranych szablonów.
Dlaczego Themeforest
Gwoli przypomnienia i małego podsumowania, oprócz dużego wyboru (obecnie w chwili pisania tego artykułu możesz wybrać spośród 112 szablonów), szablony sklepowe w Themeforest wyróżniają się na tle innych:
- piękną szatą graficzną
- ogromną ilością możliwych stylizacji do wykonania bez dotykania kodu (poziom możliwych zmian zależy oczywiście od wybranego szablonu, niektóre mają więcej opcji, inne mniej)
- są łatwe do przetłumaczenia na wybrany język, w tym polski
- są responsywne
- mają wbudowane kilkadziesiąt, bądź nawet kilkaset różnych shortkodów do tworzenia kolumn, przycisków, cytatów, itd
- są w wiekszości przystosowane do dodania innych wersji językowych
- posiadają skórki do wyboru, które stanowią dodatkowe rozwiązania graficzne
- posiadają gotowe wzory różnych podstron, typu: Kontakt, Landing Page, Strona Portfolio, itd
- są łatwe w instalacji i konfiguracji
- są łatwe w aktualizacji.
I o aktualizacji tych szablonów chciałam dzisiaj więcej napisać
Podobnie jak WordPress, szablony sklepowe są aktualizowane przez swych autorów. W rezultacie powinieneś wykonywać pojawiające się aktualizacje, aby pozostać na czasie ze zmianami. Zmiany te zawierają istotne zabezpieczenia, ulepszenia, dodają nowe funkcje.
Każdy ze wspomnianych szablonów sklepowych ma taki sam sposób wykonania jego aktualizacji. Czy jest on prosty? To zależy od twoich umiejętności obsługi strony oraz pracy na serwerze poprzez połączenie FTP czy w panelu kontrolnym, jeżeli jest on dostępny na twoim serwerze.
Aby wykonać aktualizację potrzebujesz:
- zalogować się do strony, która ma być aktualizowana i przejść do sekcji z instrukcją aktualizacji
- wykonać aktualny backaup bazy danych, bądź całej strony ( w tym zakresie polecam doskonałe oprogramowanie BackupBuddy)
- zalogować się do swojego konta w Themeforest i pobrać nowe zaktualizowane pliki szablonu
- zalogować się na serwer, gdzie znajdują się pliki aktualizowanej strony, poprzez FTP albo do Panelu Kontrolnego
- wykonać backup całego folderu z plikami szablonu z zapisaniem w wybranym miejscu na twardym dysku
- przenieść nowe pliki pobranego z Themeforest szablonu do folderu ze starymi plikami na serwerze
- I Gotowe!
Mój film video
Dla ułatwienia nagrałam film video, na którym pokazuję krok po kroku jak wykonać aktualizację wybranego szablonu sklepowego WordPress i Woocommerce: Bellissima. Oglądniesz go poniżej.
Uwaga:
pokazana instrukcja aktualizacji nie uwzględnia sytuacji, w których przerabiałeś dany szablon w jego plikach źródłowych. W takim bowiem przypadku po wykonaniu aktualizacji szablonu, aby przywrócić wcześniejsze przeróbki szablonu, musisz je nanieść w tych samych plikach, w których były one wykonane jeszcze przed aktualizacją szablonu.
Jacek
12 września 2013, 10:29 amA nie lepiej zlecić aktualizację naszemu administratorowi, lub osobie która tworzyła stronę? 😉
—
Ja bym to zrobił przez Subversion (SVN) – poleceniem svn commit
Dużo szybciej, prościej i zawsze masz kontrolę co się zmieniało w kodzie.
Jacek recently posted..Zabezpieczenie danych gromadzonych elektronicznie
Justyna Bizdra
12 września 2013, 5:11 pm@ Jacek,
jasne, że tak, są jednak klienci, którzą wolą to zrobić we własnym zakresie. Film powstał na prośbę jednego z takich klientów.
Bielack
12 września 2013, 7:08 pm@Jacek, gdzie można poczytać coś o SVN? Temat wydaje się być interesujący.
Bielack recently posted..Inteligo się zmienia. Nadal.
Jacek
16 października 2013, 9:44 amTwój dostawca hostingu powinien mieć taką opcję.
Przynajmniej coraz częściej się spotykam,
np. w Panelach DirectAdmin czasem jest taka opcja.
Najlepiej spytać dostawcy.
A jak nie ma:
• to można sobie lokalnie utworzyć takie repozytorium (TortoiseSVN ma obsługę lokalną wbudowaną w siebie – a więc wystarczy pobrać i uruchomić ten program)
• następnie pobrać z FTP szablon i tam umieścić i wycommitować
• następnie wrzucić na to aktualną wersję i wycommitować
W ten sposób masz kontrolę co się zmieniło.
Jacek recently posted..Jak David Allen, twórca GTD, przetwarza skrzynkę odbiorczą?
Rafał
27 września 2013, 8:49 pmA co jeśli, ktoś sam jest twórcą swojej strony?
Rafał recently posted..… pierwszy krok (!)
Bielack
12 września 2013, 11:06 amJustyna, powiedz proszę – czy znasz themesy takich firm jak Goodlayers czy Rockettheme? Dwa zdania na temat różnic i wartości dodatnich/ujemnych w porównaniu do Themeforest? Jestem ciekawy Twojej opinii.
PS.
Okienko z transferami plików w FileZilla można było na potrzeby filmu zmniejszyć o 3/4 – nie trzeba by było przewijać podglądu plików w takim wąziuteńkim okienku. Troszkę to sadomasochistycznie wyglądało ;-P
Bielack recently posted..Inteligo się zmienia. Nadal.
Justyna Bizdra
12 września 2013, 5:10 pm@ Bielack,
nie pracowałam z Goodlayers i RocketTheme.
Co do okienka, zabieg celowy na potrzeby filmu.
Tomek
12 września 2013, 9:47 pmSuper artykuł. Rowniez polecam Themeforest oraz wtyczkę, moge powiedziec ze spotkalem sie z dobrym supportem 🙂
Tomek recently posted..Narty na Słowacji
Michał
15 września 2013, 9:32 pmThemeforest – Jakość + Unikalność w przystępnej cenie. Często korzystałem z kilku wybranych szablonów podczas tworzenia projektów pod sklepy postawione na WordPress’ie. Najważniejszym i ostatnio modnym trendem są templatki z funkcją „responsive” muszę zajrzeć czy Themeforest też się tym „szczyci i chwali”.
Justyna Bizdra
21 września 2013, 4:53 am@ Michał,
tak od pewnego czasu wszystkie szablony w themeforest są albo od początku tworzone jako responsywne, albo dostosowywane.
Filip
17 września 2013, 2:41 pmMożesz polecić jakiś dobry szablon w Woocommerce. Właśnie szukam.
Igor
18 września 2013, 9:51 pmPrzewodnik przydatny, dzięki.
Themeforest niestety ma swoje wady.. szablony są oklepane i naprawdę warto przejść na inne serwisy z templatkami, które są zoptymalizowane pod AdSense.
Polecam np moje-themes
Igor recently posted..Social Media • Re: Jak samodzielnie reklamować firmę na Facebooku?
Specjalista SEO
24 września 2013, 8:54 pmJa mam inne wrażenie z Themeforest – pomijam grafikę – bo dla mnie to tylko tzw. teatr dla publiczności. Jeśli publiczność ma ochotę pooglądać ciekawe obrazki lub interesujące zestawienia kolorów to jest wiele innych serwisów. Grafika to tylko część strony jednak najbardziej widoczna dla laików.
To czy tzw szata graficzna jest piękna czy też nie, to kwestia indywidualnych upodobań, jak to mówią: „Dla jednego Kryśka, dla innego Maryśka”. Dlatego warto konsultować projekty z niezależnymi obserwatorami i upewnić się, że nie budzi kontrowersji (no chyba, że ma budzić).
Ale wracając do Themeforest – sporo szablonów pojedynczych autorów, opartych o różne frameworki i zawierających dodatki (pluginy), które nie są wspierane (aktualizacja) po kilku miesiącach. Dokumentacja szablonów fatalna (moim zdaniem największa słabość), często brak kontaktu z autorem w celu zmian (tzw. custom). Cena pojedynczego szablonu nie odbiega od ceny szablonu w klubie, który wspiera zaprogramowane przez siebie szablony (np. Rocktheme). Większość sensownych klubów również oferuje szablony typu „Responsive Design”.
Wielu klientów, również marketingowców nadal koncentruje 80-90% uwagi na wyglądzie (grafika) i nie ma już siły, czasu, chęci na zbudowanie przyzwoitej struktury serwisu internetowego w postaci menu jak i w postaci struktury serwisu od zaplecza. Kolejny grzech to niechęć do tworzenia treści, z naciskiem na „wartościowe treści”.
W ten sposób mamy w Internecie miliony pięknych stron we „wspaniałej szacie graficznej”, które znajdują się na odległych pozycjach,, na które trudno trafić poszukującemu informacji Internaucie. Takie strony są jak puste kobiety dbające tylko o urodę a nie o rozwój intelektualny (książki, nauka), są jak kobiety z którymi nie ma o czym rozmawiać (bezwartościowe treści). Piękno zewnętrzne to zupełnie coś innego niż piękno wewnętrzne, najlepiej jak się razem łączy:-)
Wikipedia do dobry przykład oszczędności w grafice z zarazem bogactwa w treść.
Cieszę się, że trafiłem na tego bloga, robiłem research opinii o Themeforest. Fajnie pisany, ciekawe artykuły, dziękuję, że dzielisz się swoim doświadczeniem.
Specjalista SEO recently posted..Usługi SEO
Justyna Bizdra
1 października 2013, 3:15 am@ Specjalista SEO,
dziękuję za twój komentarz.
Czy możesz podać przykłady szablonów z Themeforest, które twoim zdaniem są fatalne pod względem supportu i dokumentacji? To może być bardzo przydatne dla czytelników.
Ja z takimi szablonami się nie spotkałam, wszystkie, z którymi pracowałam miały te elementy dopracowane i bardzo dobre wsparcie techniczne.
Specjalista SEO
20 października 2013, 11:48 amMógłbym podać kilka przykładów, lecz nie w tym rzecz (może miałem pecha?), lepiej budować biały PR:-) Przede wszystkim warto wspomnieć, że Themeforest zarabia kasę na pośrednictwie, a co za tym idzie, można tam znaleźć szablony tysięcy autorów, brzmiące obcojęzycznie – również z Polski, którzy dostają pewien procent ze sprzedaży swojego szablonu:
forum.optymalizacja.com/topic/136884-sprzedaje-ktos-na-themeforest
Prowizja dla serwisu nie jest mała, im większa sprzedaż, tym lepiej. Jeśli autor szablonu chce sensownie zarobić, musi zrobić taki szablon aby się podobał większości – duża liczba transakcji kupna. W takiej sytuacji decydujący czynnik to grafika, ludzie kupują oczami:-)
Przy niskiej cenie szablonu autor zwykle nie ma motywacji aby poświęcać kolejne kilkadziesiąt godzin na stworzenie porządnej dokumentacji do wyprodukowanego szablonu. To jest podstawowa różnica w stosunku do firmy sprzedającej autorskie szablony, która zwykle oferuje dokumentację każdego szablonu, frameworka użytego do jego budowy. Kolejna różnice:
-producent szablonu oferuje forum ze wsparciem,
-producent szablonu oferuje bazę Q&A,
-solidny producent szablonu ma system zgłoszeń serwisowych (tzw. ticket system), dzięki któremu członek klubu ma pewność uzyskania odpowiedzi na problemy techniczne,
-doświadczenie – nigdy nie wiesz kto stworzył szablon kupując od pośrednika.
Dla mnie osobiście doświadczenie dewelopera ma duże znaczenie: brak backdoorów, brak linków, niezoptymalizowany kod szablonu. Kupując w firmie produkującej szablony wiem, że kupuję od konkretnych autorów. Doświadczony deweloper produkuje lepsze jakościowo szablony niż człowiek, który dopiero się uczy (na swoich błędach). Co wiemy o doświadczeniu autorów szablonów sprzedawanych przez pośredników?
Raz kupiony szablon wymaga po pewnym czasie aktualizacji (poprawki bezpieczeństwa, nowe dodatki), w wielu przypadkach brak wsparcia aktualizacji ze strony jego autora. Wszelka zmiana szablonu wiąże się z ilością czasu poświęconego na przeróbkę szablonu. Potencjalni klienci z reguły mają niską świadomość kosztów przeróbki szablonu, często uważają, że dodanie kreski to 5 minut pracy i np. są skłonni zapłacić max. 100zł. A dodanie tej kreski (przy okazji zmiana koloru, zmiana proporcji, zmiana czcionki) w szablonie strony internetowej to kilkanaście godzin pracy programisty. Jeśli znajdziemy programistę, który popracuje za 2zł na godzinę – to OK:-)
Dlatego czasem lepiej zrobić szablon od zera lub wybrać taki szablon, który będzie uwzględniał nie tylko obecne ale i przyszłe potrzeby klienta. To dobry powód dla którego wybór szablonu strony internetowej zawsze należy konsultować z doświadczonym deweloperem, który przedstawi plusy i minusy danego szablonu:-)
Czy możesz się podzielić swoją opinią, co dla Ciebie dokładnie oznacza bardzo dobre wsparcie techniczne?
Specjalista SEO recently posted..Usługi SEO
Justyna Bizdra
29 października 2013, 6:57 pmWitam serdecznie,
nie wiem z ilu szablonów zakupionych na Themeforest korzystałeś – ja mam bowiem inne doświadczenia niż te przez ciebie opisane.
Szablony przeze mnie wykupione miały wsparcie techniczne (każdy z nich), albo w postaci systemu komentarzy, albo w postaci forum, gdzie nie tylko mogłam znaleźć przydatne filmy video, ale również zapoznać się z już stworzonymi wątkami oferującymi przydatne porady oraz uzyskać odpowiedzi na moje pytania.
Piszesz o konieczności aktualizacji tych szablonów – to nie jest nic dziwnego. Wordpress jest oprogramowaniem, które jest ciągle udoskonalane, podobnie wtyczki, jak i szablony. Aktualizacje szablonów to nie tylko domena Themeforest – takie aktualizacje są też wprowadzane do szablonów współpracujących np. z Thesis, na których również pracuję. Aktualizacje to dobry znak, że ich twórcy na bieżąco je usprawniają oraz wzbogacają o nowe przydatne rozwiązania.
Piszesz: „Dlatego czasem lepiej zrobić szablon od zera lub wybrać taki szablon, który będzie uwzględniał nie tylko obecne ale i przyszłe potrzeby klienta” – nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem.
Nie każdego stać na to, aby zlecić zbudowanie szablonu od podstaw, czy też nie każdy posiada umiejętności, aby wykonać to zadanie we własnym zakresie. Przy obecnej możliwości wyboru wśród tysięcy profesjonalnych szablonów, które można również przerabiać i dostosowywać do własnych potrzeb, opisywany przez ciebie zabieg nie jest zbyt korzystnym rozwiązaniem. Dodatkowo, jak odczuwasz zmianę szablonu na stronie, zakupionego za 150 zł w porównaniu z przerabianiem wyglądu twojej strony stworzonego od podstaw za 1000 zł?
„Czy istnieje szablon, który uwzględnia obecne, jak i przyszłe potrzeby klienta (do tego, taki, którego nie trzeba aktualizować, jak należy wnioskować z twojej wcześniejszej wypowiedzi)?” Może i tak, jednak należy sobie zadać pytania: czy w tym momencie wiadomo, jakie zmiany zajdą w sferze technologii i designu za 2, 5, 10 lat? Czy będzie to miało wpływ na zmianę oczekiwań konsumentów w zakresie posiadanych przez nich szablonów? Czy w tym momencie wiesz, jakie będą twoje potrzeby w zakresie szablonu za 2, 5,10 lat?
Oraz ostatnia kwestia: tak – Themeforest jest zbiorem szablonów wykonanych przez różnych autorów. Każdy z autorów przed dodaniem szablonu przechodzi weryfikację w zakresie dodawanych szablonów. Szablon musi spełniać szereg określonych wymagań, aby mógł zostać zakceptowany i udostępniony w zbiorze. Możesz również wystąpić o zwrot zapłaconej kwoty, w przypadku, gdy szablon zawiera błędy.
Ja lubię różnorodność, jaką oferuje Themeforest, nie oznacza to jednak, że jest to jedyne miejsce, gdzie zakupuję szablony. Tak jak wspomniałam korzystam również z wielu szablonów do Thesis oraz pracuję również na szablonach Woothemes.
Dobrze, że jest tak duży wybór i każdy może coś znaleźć odpowiedniego dla siebie.
Bielack
29 października 2013, 7:56 pmJakiś czas temu uważałem szablony od Rockettheme za mistrzostwo świata. Do czasu, aż kupiłem jeden szablon u Goodlayers; Dostosowywanie strony z poziomu kokpitu WP sprowadzało się głównie do wybierania (z mnóstwa) opcji i dodawania własnych treści. Dokumentację którą dostałem wraz z szablonem przeglądałem dwie godziny (raz, że był to dłuuugaśny dokument w HTML, dwa, że były to całkiem dla mnie nowe rzeczy). Całość chodzi jak szwajcarski zegarek – bez fajerwerków, ale i bez żadnych błędów.
Ostatni szablon od Rocketthemes jaki obrabiałem (Metropolis) – przepiękny i bardzo efekciarski, ale dostosowywanie go wymaga stałego dopisywania fragmencików kodu, nie ma translacji na pl_PL i co chwilkę się boję, że coś się przewróci. Co ciekawe, na serwerach Kei.pl (moich ulubionych), Metropolis nie pracuje prawidowo, nie wyświetla kilku obrazeczków backgroundu, co sprawia wrażenie miejscami niedorobionej strony. Uwielbiałem Rocketa, miałem tam wiele razy pakiet deweloperski – ale w wersji dla Joomla!. Pod Joomla! wszystko chodziło jak w tym wspomnianym zegarku, pod WP wcale nie jest szybko czy wygodnie.
Bielack recently posted..Pozyskuj linki z Zemante
Justyna Bizdra
30 października 2013, 11:41 pmDziękuję Bielack za twoją ocenę tych platform!
Specjalista SEO
29 października 2013, 8:26 pmDzięki za rozwinięcie tematu:-)
W pełni podzielam Twoje zdanie odnośnie: ” Dodatkowo, jak odczuwasz zmianę szablonu na stronie, zakupionego za 150 zł w porównaniu z przerabianiem wyglądu twojej strony stworzonego od podstaw za 1000 zł?” – dlatego warto wybierać szablony, których nie trzeba przerabiać (koszt przeróbki często osiąga koszt zrobienia szablonu od podstaw).
Co do: „czy w tym momencie wiadomo, jakie zmiany zajdą w sferze technologii i designu za 2, 5, 10 lat? ”
Niewielu pewnie to wie, warto jednak wspomnieć o parametrze EOL (End of Life) który dotyczy również stron internetowych – zwykle 3-4 lata. Klient, który pierwszy raz raz zamawia stronę www, zwykle ma niewielkie pojęcie o swoich potrzebach w ciągu 2 najbliższych lat – mówimy o funkcjonalnościach strony (nie o designie). A doświadczony deweloper może mu przedstawić plusy i minusy.
Podpisuję się prawą i lewą ręką pod Twoim podsumowaniem:
„Dobrze, że jest tak duży wybór i każdy może coś znaleźć odpowiedniego dla siebie.”:-)
Dzięki za miłą konwersację:-)
Dominika
18 maja 2015, 6:43 pmWitam! Dziękuję za ten film, ale mimo podążaniu za instrukcjami na etapie wysyłania pobranych plików na serwer, pojawiają mi się jedynie błędy a po wszystkim Błąd krytyczny transferu pliku i nie mam pojęcia co źle robię. Wszytko wydaje się ok. Mogę liczyć na jakąś radę? Pozdrawiam serdecznie! 🙂
Justyna Bizdra
25 maja 2015, 6:00 pm@ Dominika,
radzę zapytać admina serwera, wygląda na jakiś problem po stronie serwera, jeżeli już na etapie wysyłki pojawią się taki błąd.