Konto w Gmail to świetne nieodpłatne rozwiązanie, jest jednak pewne ale…

Bardzo dobre narzędzie do zarządzania pocztą
Dobre zarządzanie czasem z wykorzystaniem dostępnych narzędzi do automatyzacji i porządkowania pewnych czynności to dla mnie podstawa w zarządzaniu moim biznesem.
Dlatego też, między innymi, bardzo lubię konta pocztowe w Gmail. Można w nich w łatwy sposób dobrze zorganizować przychodzące wiadomości. Do dyspozycji masz różne filtry i możliwość sortowania wiadomości z ich wysyłką do odpowiednich stworzonych przez ciebie folderów (nawet z pominięciem ich pojawienia się w skrzynce nowych wiadomości).
Nie jesteś jednak 100% bezpieczny w Gmail
Choć Gmail należy do Google i wydawałoby się, że takie konta pocztowe są na pewno domyślnie świetnie zabezpieczone, to niestety tak nie jest.
Dostałam ostatnio email z zespołu Gmail informujący o dokonanym włamaniu do jednego z moich kont emailowych. Nikomu nie udostępniałam hasła, więc było to dla mnie duże zdziwienie.
Niestety jak się okazało haker z Rosji (sprawdziłam adres IP hakera podany przez Google) skutecznie przełamał zabezpieczenia i zalogował się do jednego z moich kont. Natychmiast zmieniłam hasło dostępu i posprawdzałam kilka sekcji skrzynki pocztowej chcąc się upewnić, że nie zostały wyrządzone szkody. Na szczęście dzięki mojej szybkiej reakcji szybko odcięłam hakerowi dostęp do mojego konta.
Dlaczego o tym piszę?
Nadal uważam Gmail za jedno z lepszych nieodpłatnych rozwiązań w zakresie obsługi poczty emailowej i nadal go używam, ale stosuję więcej zabezpieczeń.
Jeżeli używasz kont Gmail to przydadzą ci się poniższe wskazówki, szczególnie, że dzięki nim bardzo dobrze zabezpieczysz swoje konto i są one również polecane przez Google oraz Matta Cutts z zespołu antyspamowego Google.
Cenne wskazówki
- Wybierz trudne hasło składające się z kombinacji liter małych i dużych, cyfr, znaków specjalnych. Hasło, które jest bardzo trudno złamać. (Hasło do mojego opisanego powyżej konta, do którego było włamanie, nie było zbyt trudne. Konto to założyłam kilka lat temu jako jedno z pierwszych i nie zmieniałam hasła).
- Absolutnie nie używaj tego samego hasła do wielu różnych kont, nie tylko w Gmail, ale do innych serwisów. W takim przypadku, w przypadku rozszyfrowania twojego hasła przez hakerów, sytuacja jest o tyle skomplikowana, że potencjalnie dajesz łatwy dostęp do wielu twoich kont w różnych serwisach. Ja wybieram trudne, przeważnie długie hasła i nigdy ich nie powtarzam. Jednocześnie nie zapamiętuję ich, bo nie ma to sensu. Korzystam z programu Roboform, który wszystko zapamiętuje za mnie i automatycznie wypełnia odpowiednie pola podczas logowania się do moich serwisów.
- Jeżeli możesz co kilka miesięcy zmień hasło dostępu do twojego konta Gmail.
- Zespół Antyspamowy Google zaleca włączenie dwu-stopniowego procesu logowania się do konta w Gmail: poprzez wpisanie hasła oraz następnie specjalnego kodu wysłanego na twój numer telefonu. Na pewno jest to niezmiernie bezpieczny system logowania, ja jednak z niego nie korzystam. Bardzo intensywnie korzystam z moich wybranych kont w Gmail i jest to dla mnie zbytnie utrudnienie czasowe.
Wybranie odpowiednio trudnego hasła i jego zmiana co kilka miesięcy (oczywiście nie udostępnianie hasła nikomu) to bardzo dobre zabezpieczenie twojego konta.
Na pewno sprawdź to miejsce, gdy już miało miejsce włamanie
Na koniec cenna wskazówka: jeżeli już doświadczyłeś włamania do konta Gmail, to bardzo ważnym jest sprawdzenie w ustawieniach konta, w sekcji Filtry czy nie zostały tam utworzone jakieś podejrzane nowe reguły zarządzania twoją pocztą, w tym przekierowania wiadomości przychodzących na skrzynkę pocztową hakera.
Ja od dawna korzystam z dwuetapowego uwierzytelniania, więc mogę spać spokojnie 🙂 Jest nawet wtyczka do WP, która dodaje dwuetapowe uwierzytelnianie na bazie Google Authenticator 🙂
Łukasz – Majsterkowo.pl recently posted..Drewniany labirynt z kulką
Super Łukasz, to zdecydowanie najsolidniejsze zabezpieczenie 🙂
Nie mam zaufania do Gmaila i współpracującą FBI. Darmowe nie znaczy dobre, nawet gdyby to znaczyło najlepsze wśród darmowych. Jest tyle bezpiecznych płatnych operatorów, że już dawno przestałem używac Gmaila z powodu lepszego wyboru w komercyjnych ofertach.
Kamyk recently posted..Spotkanie autorskie z Krzysztofem Spadło. Kędzierzyn-Koźle
Witaj Kamyk,
dziękuję za interesujący feedback.
Gmail jest moim zdaniem dobry z wielu powodów, których wszystkich nie wymieniłam, skupiając się na doskonale zorganizowanej metodzie sortowania i organizowania wiadomości. To, że jest nieodpłatny jest fajnym dodatkiem.
Co do FBI i innych podobnych służb, bez względu na to, z jakiego serwisu korzystarz do obsługi poczty, jeżeli dokonujesz jakiś działań, które są w zainteresowaniu tych służb, to każdy serwis ma obowiązek udostępnić korespondencję swoich użytkowników, jeżeli zostanie przedstawiony odpowiedni nakaz sądowy, czy inny równie ważny dokument (w zależności od jurysdykcji i uregulowań obowiązujących w danym kraju).
Po włączeniu 2 etapowego uwierzytelniania Google pojawia się problem z synchronizacją kalendarzy Google w iOS !
Wojciech Stępkowski recently posted..Odc.7: Albo działasz po swojemu, albo właściwie [MLM Podcast]
Dziękuję Wojtek za tą wskazówkę.
Jest jeszcze jeden problem z kontem gmail. Niestety nie rozróżnia ono abcd@gmail.com od ab.cd@gmail.com (przykładowo) – dla gmail, te 2 konta to jedno i to samo… ale wszelkie możliwe kombinacje zakładać można… więc nie ma problemu by założyć a.bcd abc.d lub a.b.c.d …
Najgorsze jest to że to nierozróżnianie powoduje losowe wysyłanie poczty…
Akurat dziś dostałem mail od dr z uczelni… Koło czerwca informacje o kole, wcześniej plan zajęć, jakąś tam pracę do poprawy od kogoś innego (też do niego skierowany był mail) itp. – błędu w mailu nie było…
Warto sprawdzić, jakie kombinacje naszego maila są pozajmowane – ewentualnie je samemu pozajmować 😉
Mariusz recently posted..Co zabiera Ci szczęście?
@ Mariusz,
to poważna sprawa, którą opisujesz. Zgłosiłeś może ten problem do pomocy technicznej Gmail?
Google już o tym wie – > https://support.google.com/mail/answer/10313?hl=pl 🙂
Mariusz recently posted..Wielki lajk dla ING Bank za obsługę klienta
Można jeszcze wspomnieć o tym, że wiele nowych urządzeń typu smartfon czy tablet też non stop „wołają” do google o synchronizacje, geolokalizacje i uwierzytelnienie w celu korzystania korzystania w pełni z możliwości tych urządzeń. Także nasze dane logowania są wszędzie. I zgadzam się upilnować je to trzeba być ostrożnym i uważnym. Wspominasz o aplikacji dodatkowej RoboForm. Taką możliwość zapamiętywania haseł oferuje każda wyszukiwarka jak i dodatki do niej. I tu również rodzi się pytanie, które od jakiegoś czasu krąży mi po włosach – Skąd mogę wiedzieć, że RoboForm, lub przeglądarka, lub dodatek do niej nie skanuje moich haseł. Wiadomo, że idąc tym tokiem rozumowania możemy popaść w paranoje, jednakże poruszając tylko kwestie zabezpieczenia hasłem wiemy jaki to problem przy rosnącej liście formularzy do wypełnienia. Ja też miałem włamanie. I lekkie załamanie, bo ktoś podszywając się pod znajomość ze mną rozsyłał spam i nękał listę moich kontaktów. Wyprostowałem temat. Ale od tego czasu zmieniam regularnie hasła i dbam, dbam, dbam, dbam o zachowanie ostrożności podczas logowania
Cześć Marcin,
Tak przeglądarki też zapamiętują hasła, ale jest to inna historia niż Roboform. Roboform jest oprogramowaniem, które instalujesz na swoim komputerze i konfigurujesz, w tym zahasłowujesz. Gdy już masz zapisane dane logowania do wybranych kont w sieci w przepustkach Roboform to, aby z nich skorzystać musisz wpisać główne hasło ustawione na samym początku konfiguracji. Roboform pyta o to hasło. Tylko w ten sposób Roboform uruchomi automatyczne wypełnianie zapisanych danych.
Od dawna korzystam z dwuetapowego uwierzytelniania hasła i śpię spokojnie. Google pozwala jednak zapamiętać bezpieczne urządzenia, dzięki czemu na moich laptopach i w smartfonie nie muszę za każdym razem podawać kodu SMS.
Marcin recently posted..Jeden powód, dla którego każdy bloger powinien używać Google+
Korzystam z usług Googla od 7 lat (sic!) jestem naprawdę bardzo zadowolony. Niestety trochę się też sprzedaję firmie ponieważ maja wgląd do mojej poczty i podsuwają celowane reklamy. Taka jest cena bezpłatnych usług.
masz racje – nic niema za darmo. Ktoś w google miał bardzo dobry plan który udało im się zrealizować. Google zrobiło naprawdę niezwykłego przekonało (prawie) wszystkich i przyzwyczaili darmowymi dodatkami aby korzystali z ich usług. Czytałem jakiś czas o profesorze na uczelni który powiedział ze przez rok nie będzie korzystał z niczego co zrobiło google. Przeżył rok czasu 🙂 ale pisał ze łatwo nie było .
Dwustopniowe zabezpieczenie (sms) zdecydowanie warto mieć włączone. W miejscach gdzie często logujesz się do konta, np.własny laptop możesz zawsze wyłączyć zabezpieczenie i logować się normalnie, pod warunkiem że nie czyścisz ciasteczek po każdej sesji 🙂
To dodam jeszcze jedną/dwie zasady.
• Jeśli już uparłeś się, aby korzystać z Gmail, nie trzymaj tam wiadomości.
Na bieżąco czyść skrzynkę odbiorczą i nie trzymaj nic w Archiwum.
(W ten sposób, jeśli już ktoś tam się dostanie, to nie będzie miał twojej historii z kilku lat)
• Jeśli chcesz archiwizować stare wiadomości, użyj do tego IMAP i lokalny folder na komputerze.
PS
Konto na Gmail możesz obsługiwać przez POP3, IMAP – za pomocą dowolnego programu np. MS Outlook, Thunderbird, Opera Mail itp.
Jacek recently posted..Zabezpieczenie danych gromadzonych elektronicznie
Dziękuję Jacek za twój komentarz!
Jakiś czas temu miałem podobną sytuację. Długo zastanawiałem się jak skutecznie zabezpieczyć dostęp a jednocześnie aby nie komplikować sobie życia.
Dwuetapowe zabezpieczenie jest z pewnością skuteczne ale zabiera czas. Jeśli loguję się na jedno konto jeden raz na dzień to pewnie nie stanowi to problemu 🙂 Inaczej, jeśli jest potrzeba częstszego korzystania z poczty – wówczas staje się trochę mniej wygodne.
Jestem ciekawy opinii innych czytelników, jak sobie z tym radzą 🙂
Irek Wrobel recently posted..Andy Harrington, NAC 2013
Myślę, że używanie z programu typu Robofom lub inne do zapamiętywania haseł to pośredniczenie w przekazywaniu twojego hasła czyli zapisywanie w jednym miejscu wszystkich twoich haseł.
Witam.
Faktycznie włamują się nie tylko na konta pocztowe, ale też ktoś z HonKongu przejął mój dłużej nieużywany serwis i zrobił sobie reklamę porno. Zmienił mi hasło dostępu do serwisu i musiałem go później zlikwidowac.
Korzystam aktywnie z konta na gmail. Używam jednoetapowego logowania i na szczęście nie miałem jeszcze ataku na konto.
Hasło zmieniam co jakiś czas używając zgodnie z Twoimi wskazówkami małych i wielkich liter oraz znaków specjalnych.
Co do Roboform to ciekawe rozwiązanie. Muszę go przetestować u siebie.
Pozdrawiam,
Jacek Pastuszko
Jacek Pastuszko recently posted..Jak odzyskać pieniądze z polisy
Dzięki za przypomnienie! Ja jestem od gmaila totalnie uzależniona i katastrofą byłoby, gdyby ktoś się włamał. Już zmieniam hasło!
Agnieszka Drummer recently posted..Tlen a nauka
No niestety ale warto mieć zaufanie ograniczone, logowanie dwuetapowe to nie dla mnie jednak
Ja już od dawna korzystam z tej poczty i na szczęście nie miałem jeszcze problemów. Jednak jak przeczytałem Twój artykuł to uświadomiłem sobie, że ostrożności nigdy za wiele, dlatego warto pomyśleć o jakimś dodatkowym zabezpieczeniu.
Dziękuję za ten artykuł.
Sławek recently posted..Wdzięczność to krok do szczęścia
Dzięki za info na temat programu roboform, ułatwia życie.
Również korzystam z zabezpieczenia dwuetapowego, wybierając opcję pamiętaj ustawienia przez 30 dni, kod wpisuję tylko na komputerach z których korzystam sporadycznie.
Do info na temat gmaila dodam tylko informację o możliwości sprawdzenia czy ktoś zrobił coś złego w przypadku włamania. Wchodzimy na konto a następnie zakładka aktywność na koncie. Raport możemy również otrzymywać na e-mail.
Reguły, o których piszesz dotyczą wszystkich kont pocztowych. To czy serwis jest darmowy, czy nie, nie ma tutaj znaczenia – jeżeli użytkownicy nie mają odpowiednio mocnych haseł, które często zmieniają i chronią to w przypadku każdego konta uwierzytelnianego tylko hasłem nie mamy gwarancji bezpieczeństwa.
Dodatkowo utrzymanie bezpieczeństwa komplikują smartfony, gdzie ciężko za każdym razem wpisywać hasło.. a co się może stać jeżeli telefon zgubimy lub go ktoś ukradnie? warto zabezpieczyć też smartfona, to jedno z przydatnych narzędzi: http://www.avgmobilation.com/
Mateusz Wisła recently posted..Chcesz zwiększyć sprzedaż przez Internet? Poznaj 3 praktyczne rady jak testować nowe rozwiązania (cz.2)
Jestem tak niesamowicie przyzwyczajony do Gmail’a, że wyobrażam sobie korzystania na co dzień z innej, konkurencyjnej poczty. Synchronizacja z Nexus’em 4, solidny filtr antyspamerski i nowy przyjemny dla oka design skrzynki uświadomił mnie, że zostaję z nimi do końca. Silne hasło to podstawa, jeśli nie wiesz nic na ten temat zainteresuj się zanim ktoś skorzysta z Twoich danych – znaki specjalnie, cyfry, duże, małe litery – to świetna kombinacja 🙂 Zajmę się dwu etapowym procesem logowania – dziękuję.
Wstyd się przyznać ale ja swoje hasło mam uniwersalne od wielu lat 😉 Jedynie do ważniejszych rzeczy je lekko modyfikuje dodając jakieś cyferki. Nie słyszałem o takim czymś jak roboform. Będę musiał się tym zainteresować i dokonać zmiany haseł póki nie jest za późno. Dzięki bardzo!
Masa recently posted..Podlaski Szlak Bociani z PROT
Perspektywa posiadania wielu różnych trudnych haseł mnie przeraziła. Jednak aplikacja Roboform którą tutaj opisujesz powinna ułatwić sprawę. Osobiście używam długo jednego hasła do większości kont i nie miałem problemów z włamaniem. Jednak lepiej jest dmuchać na zimne i zmienić je w najbliższym czasie 😉
Masa recently posted..Podlaski Szlak Bociani z PROT
Gmail wydaje się robić regres. Kolejne updat-y zamiast poprawiać jakość poczty, obniżają je.
Witam. Ja używam konta gmail od dłuższego czasu i nigdy nie zastanawiałem się nad dodatkowym zabezpieczeniem, nie miałem nigdy problemów z włamaniem się na różnego rodzaju konta. Ale po przeczytaniu tego artykułu trzeba jednak coś zrobić w tym kierunku, dlatego biorę się do instalacji programu Roboform. 🙂
pozdrawiam Sylwek
Sylwek Nalepa recently posted..Automatyczna kopia zapasowa bloga w wordpress
Ja zauważyłam, że często zabezpieczenia w Gmailu uruchamiają się gdy logujemy się na pocztę w innym państwie. Wtedy uruchamiają się procedury typu sms na telefon lub podanie drugiego, alternatywnego adresu email.
Klaudia recently posted..Jak zamontować świetlówki led?
Na dobrego hakera nie ma sposobu, zawsze będzie jakaś luka bo człowiek to nie robot i się myli. Należy jednak mieć nadzieje że wraz z postępem technicznym luk będzie mniej bo będą różne dziwne wynalazki… Sam mam 6 kont na gmailu i troszkę mnie zdziwił artykuł.
Bartas recently posted..CommentLuv – wtyczka która zwiększa ruch na stronie
Też korzystam prawie ze wszystkich usług google, w tym gmail. Dzięki za taki artykuł i wskazówki.
Krzysztof Gromek recently posted..Wykaz prac wykonywanych przez co najmniej dwie osoby
Zawsze znajdzie się coś co nas zdradzi. Idealnego zabezpieczenia niema i każdy o tym wie jednak zakładając hasła typu asd musimy mieć świadomość, że jesteśmy narażeni na ataki brutforce.
A ja mam takie pytanie ten numer telefonu podawany przy rejestracji konta w serwisie gmail jest jakoś wykorzystywany oprócz rejestracji? wysyłają jakieś reklamy czy coś?
@ bartekot – nie wykorzystują numeru kom. do żadnych reklam (na obecny czas)… 😉