Marketing Internetowy Ujarzmiony

Gdzie założyć bloga za darmo – zalety i wady oraz różnice

przez Justyna Bizdra · 49 odpowiedzi

w Dla Początkujących, Wordpress & Blogi

Jeśli czytasz ten artykuł, bo szukasz informacji na temat tego, gdzie założyć bloga za darmo, to polecam dwie platformy. Jedną jest WordPress.com, a drugą Blogger.com. WordPress został stworzony przez Matt’a Mullenweg, natomiast Blogger należy od 2003 r.  do Google. W obu przypadkach, niezbędnym jest założenie kont na tych platformach. Jednak, tak jak w odniesieniu do wszystkich innych produktów Google, jeśli masz konto pocztowe Gmail, to automatycznie możesz w oparciu o nie założyć bloga.

Jakie są zalety obu platform

1. Otrzymujesz domenę dla twojego bloga, której nazwę sam stwarzasz, w ramach wzoru:

Jak zrobić bloga za darmo

http://twojanazwa.wordpress.com

Gdzie założyć bloga za darmo

W miejsce „twoja nazwa” wpisujesz taką nazwę, jaką chcesz, o ile nie jest już zajęta przez innych użytkowników.

2. Otrzymujesz darmowy hosting na jednej bądź drugiej platformie.

3. Stworzenie bloga jest szybkie i łatwe, obie platformy dają dostęp do różnych motywów, które tworzą wygląd twojego bloga.

4. Zdobycie umiejętności stworzenia i prowadzenia takiego bloga, jest pomocne w zbudowaniu i prowadzeniu bloga na własnej domenie i w oparciu o wykupiony hosting.

5. Możesz przenieść treść takiego bloga w każdym czasie na własnego bloga zbudowanego w oparciu o własną domenę i hosting.

6. Blogi z obu platform naprawdę dobrze pozycjonują się w wyszukiwarkach.

Wady

1. Masz ograniczoną kontrolę nad takim blogiem, bo blog ten nie należy do ciebie, ale do twórców platformy.

2. Jest szereg zasad wynikających z regulaminu platformy, które masz obowiązek przestrzegać, ich nie przestrzeganie może się zakończyć zamknięciem twojego bloga bez ostrzeżenia.

3. Jeśli zbudujesz biznes na takiej platformie, nie możesz go sprzedać, bo blog nie jest twój.

4. Masz ograniczone możliwości dokonywania zmian w wyglądzie takiego bloga.

Różnice pomiędzy blogiem WordPress.com a Blogger.com

Kryteria

WordPress.com

Blogger.com

Możliwość umieszczania reklam na blogu i używania linków do programów partnerskich W odniesieniu do większości programów partnerskich i reklamowych – zakazana TAK
Możliwość integracji z ADSENSE Zakazana TAK
Możliwość instalacji wtyczek NIE (jest ograniczona ilość widgetów do wyboru, w zależności od tematu) NIE (wtyczki zastępuje ogromna ilosć widgetów do wyboru)
Możliwość dokonywania zmian w kodzie TAK (po dokonaniu opłaty) TAK (bez opłat)
Możliwość dokonywania zmian w wyglądzie strony Bardzo ograniczona (bez ograniczeń po dokonaniu opłaty) TAK (bez opłat)

 

Co wybrać

Stworzenie bloga za darmo nie wymaga większych umiejętności. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z zakładaniem blogów i stron internetowych, to zdecydowanie polecam skorzystanie z jednej z dwóch wskazanych platform, a następnie zbudowanie bloga bądź strony z wykorzystaniem wordpress.org.
Jeśli jednak, zależy ci na czasie, chcesz założyć biznes w Internecie, bądź chcesz zbudować profesjonalnego biznesowego bloga, to najlepszym rozwiązaniem jest od razu skorzystanie z ogromnych możliwości, jakie daje oprogramowanie wordpress.org.

Przydatne wskazówki

Stworzyłam specjalną mapę myśli, dzięki której łatwiej ci będzie założyć i skonfigurować własnego bloga. Zobaczysz ją tutaj.

Justyna Bizdra marketing w internecie

O autorze: Justyna Bizdra zajmuje się marketingiem w internecie. Buduje profesjonalne strony, blogi oraz sklepy w oparciu o Wordpress oraz pomaga firmom w dotarciu do większej liczby klientów z wykorzystaniem Internetu.

Szukasz informacji na temat tego, jak zrobić bloga? Zobacz szczegółową mapę myśli Justyny w tym zakresie, bądź przeczytaj więcej wartościowych artykułów na temat budowy stron i blogów oraz ich optymalizacji i pozycjonowania na stronie Justyny Thesmania

Dołącz do na Google+

{ 48 odpowiedzi… przeczytaj je poniżejdodaj jeden komentarz }