Optymalizacja strony: 3 cenne wskazówki dotyczące zdjęć
O ile ciekawiej czyta się wpis na blogu, gdy jest on wzbogacony o treści multimedialne, w tym zdjęcia.
Jeśli tworzysz tutorial na dany temat, zdjęcia są tym bardziej, tym niezbędnym elementem wpisu na blogu, który wzbogaca przekaz tekstowy. Jednym z elementów optymalizacji strony czy bloga jest optymalizacja umieszczanych tam zdjęć.
Oto 3 ważne kroki w tym zakresie:
- Umieszczając zdjęcie we wpisie zadbaj, aby zawierało w swojej nazwie dobrze wybrane przez ciebie słowa kluczowe. W tym zakresie znacznie ułatwi ci pracę doskonały Market Samurai.
- Przed wysłaniem na serwer sprawdź wielkość twojego zdjęcia. Im mniejsze zdjęcie, tym mniejsze obciążenie dla serwera i twojej strony w zakresie szybkości jej ładowania. Innym rozwiązaniem jest przechowywanie części plików, szczególnie tych większych na specjalnie stworzonych do tego serwerach. Ja korzystam z bardzo taniego serwisu AmazonS3.
- Zadbaj o to, aby twoje słowa kluczowe znalazły się również w tekście alternatywnym danego zdjęcia. Jest to ten element opisu zdjęcia, który jest na twoim blogu czy stronie czytany przez roboty internetowe przeszukujące i indeksujące strony.
Jak zwykle czegoś nowego się dowiaduje 🙂
Dziękuję Przemku 🙂 Na twoim blogu też jest sporo ciekawych i przydatnych informacji 🙂
Krótko i na temat, dobrze jest, chociać to tylko mały % z całości seo :] Ja za to jestem zupełnie amatorskim pozycjonerem, robię po swojemu…ale dotychczas nie udało mi się osiągnąć PR 5 :/ maks to 4
Co do punktu drugiego, polecam kompresję plików PNG na stronie. Można do tego użyć przeróżnych programów. Kiedyś robiłem dość obszerne testy i mogę polecić Wam pngslim. Jak chcecie mieć ultra małe graficzki PNG to ustawcie Huff_Trials na 15 i Rand_Trials na 100. Największą przeszkodą w stosowaniu tego to czas, który potrzebny jest do rekompresji obrazu, przy dużych grafikach nie zdziwcie się jak zabierze wam to kilka godzin 😉 Dlatego lepiej wcześniej też określić optymalną liczbę kolorów w obrazku lub zobaczyć metodą prób i błędów, czy po zmniejszeniu liczny kolorów będzie znaczący ubytek w jakości. Niestety ale optymalizacja grafiki jest dość złożona, jak będę miał czas to troszkę popiszę na ten temat, między innymi chciałbym przedstawić skrypty do optymalizacji plików JPEG/GIF/PNG, pewnie się to przyda wszystkim 😉
Świetne informacje i ja z chęcią więcej się na ten temat dowiem 🙂
Witam.Bardzo dziękuję za wskazówki.Bardzo przydają się do mojej nauki blogowania.Pozdrawiam serdecznie.Zainstalowałam również comentLuv,ale nie wiem co z tego wyniknie.(przepraszam,ale to nie do tego posta).
Bardzo przydatne podpowiedzi.Pozdrawiam .
Niby podstawy, ale sam często z lenistwa bagatelizuje 😉
Tak jak napisał inwestor, często samemu się o tym zapomina, albo człowiekowi po prostu się nie chce, a tu się seo samo nie zrobi… Dzięki J. za proste i cenne wskazowki
Cenne wskazówki, spróbuję zastosować.
Szanowna Pani Justyno,
Bardzo dziękuję Pani za użyteczne rady. Ostatnio sam wszedłem głębiej w temat pozycjonowania i optymalizcji stron, ze względu na potrzebę promocji mojej witryny. Ponieważ na co dzień zajmuję się programowaniem, więc poznawanie nowego dla mnie tematu jest dla mnie niezmiernie ciekawym zajęciem. Ale największą satysfakcję, przynosi coraz wyższa pozycja mojej strony w Google – co jest najlepszym potwierdzeniem skuteczności stosowanych technik.
Z poważaniem,
Mateusz Maksymiuk
Witaj Mateusz,
dziękuję za Twój komentarz.
Super, że Twoje działania przynoszą tak dobre rezultaty!!!
Osobiście uważam, że optymalizacja i pozycjonowanie to bardzo ciekawy temat. Programowanie i tworzenie pięknych, użytecznych stron, to kolejna fascynująca działka 🙂
Zapraszam ponownie w wolnym czasie.
A ja polecam stronę, która zrobi to online (jeżeli nie lubisz instalować programów na dysku np.Light Images Resizer) – http://www.jpegmini.com Bardzo przydatne i można na „żywo” zobaczyć lub nie różnicę.
elgo recently posted..Zmiany, zmiany, zmiany …
Codziennie można dowiedzieć się czegoś nowego. Dziękuję za przejrzyście napisane przez Panią rady! Sama staram się pozycjonować stronę i nieco czytać na ten temat. A u Pani bogactwo takich informacji. Zabieram się do uzupełniania tekstów alternatywnych (nie wiedziałam, że są istotne 🙁
Dziękuję za wskazówki
Ja u siebie na blogu wykorzystuję wtyczkę WP Smush.It, która automatycznie podczas wgrywania zdjęć kompresuje bezstratnie obrazki, dzięki czemu po strona ładuje się szybciej i oszczędzamy transfer. Wszystkie obrazki, które do tej pory wgraliśmy możemy automatycznie zoptymalizować i zmniejszyć bezpośrednio z panelu wordpressa.
Piotr Skrzypczak recently posted..Nisza rynkowa – Od zera do Master Blogera
Dziękuję za cenne informacje!
Patrycja recently posted..KOBIETA NIEZALEŻNA TO TY!
Zdjęcia na blogu umilają czytanie, tylko bardzo obciążają go. Nie mówię tu tylko o zwykłym „przeładowaniu” posta zdjęciami, co się często zdaża, ale o tym, że nawet 1-2 zdjęcia wysokiej jakości potrafią „przymulić” stronę.
W jakim formacie najlepej umieszczać zdjęcia, tak, żeby nie spowalniały otwierania strony?
Ponieważ ta tematyka jest mi dość dobrze znana z racji tego iż na co dzień zajmuję się fotografią, dodam iż warto zapisać plik JPG z tzw przestrzenią roboczą. Niektóre przeglądarki lub sam Photoshop mają w tym celu specjalną zakładkę – save for web&devices. Chodzi o to, iż większość przeglądarek działa w przestrzeni barwnej sRGB. Jeżeli zapiszemy zdjęcie w innej przestrzeni barwnej, lub ustalimy np inną przestrzeń w naszym aparacie, kolory które będą się wyświetlać w oknie przeglądarki mogą się nie pokrywać z kolorami które widzieliśmy wcześniej. Może to drobiazg ale dla kogoś kto prowadzi bloga opartego głównie o zdjęcia, lub jego biznes jest związany z kolorami – warto zwrócić na to uwagę.
Prowadzę bloga i stronę internetową. Po przeczytaniu Pani artykułu trochę więcej wiem. Jestem też ciekawy Pani opinii o mojej stronie i blogu.