Jak zmienić domenę bloga: 5 ważnych etapów
Kilka dni temu zmieniłam domenę, na której pracuje moja strona marketing internetowy ujarzmiony.
Poprzednia nazwa domeny to , a obecna http://www.evive.pl.
Dlaczego taka zmiana?
Bez wątpienia poprzednia nazwa była za długa i trudna do zapamiętania, a także mało brandowa. Nowa nazwa spełnia wszystkie trzy wymienione kryteria i co ważniejsze bardzo mi się podoba 🙂
Zmiana domeny to prosty proces, jeżeli jest przeprowadzony w sposób prawidłowy. Dodatkowo jest to dobry moment, w którym można wprowadzić pewne korzystne zmiany na stronie, np. dokonać drobnych zmian w designie, zadbać o przekierowanie 301 złamanych linków, uaktualnić pewne treści.
Przenosząc stronę na inną domenę powinieneś:
- Przenieść całą zawartość strony na nową domenę. W moim przypadku zarówno w przypadku WordPress, jak i Thesis skorzystałam z fantastycznej opcji eksportu i importu danych.
- Zadbać o zablokowanie nowej strony na nowej domenie przed dostępem wyszukiwarek internetowych. W tym zakresie dokonasz ustawień w panelu strony – Ustawienia – Prywatność. Ten zabieg jest bardzo istotnym, chcesz bowiem zadbać o to, aby na czas procesu transferu strony, nie doszło do zaindeksowania zduplikowanej treści na obu domenach.
- Sprawdzić czy działają wszystkie linki na stronie i dokonać zmian w tym zakresie. W tym zakresie pomoże ci doskonała wtyczka Broken Link Checker.
- Dokonać przekierowania wszystkich dotychczasowych adresów URL powiązanych z nazwą dotychczasowej domeny, czyli URL podstron, wpisów na blogu, URL stron kategorii i tagów. W tym zakresie ważnym jest dokonanie przekierowania permanentnego czyli 301.
- Na koniec powinieneś:
- zadbać o utworzenie nowej mapy XML,
- dokonać niezbędnych zmian w Feedburner, jeżeli tam zgłosiłeś swoją stronę,
- ponownie zgłosić i zweryfikować stronę w Google Webmaster Tools
- umieścić na stronie nowy kod Google Analytics.
Oczywiście przedstawione przeze mnie uwagi to w dużym skrócie opis ważnych etapów w zmianie domeny strony internetowej. Jednak już te informacje powinny dać ci obraz tego, jak wygląda taki proces i co ważnego należy zrobić w jego trakcie.
Na koniec moja mała prośba: jeżeli linkujesz swoją stronę z moją, czy to w zakresie strony głównej, czy też któreś z podstron, zmień ten link, wpisując nazwę mojej nowej domeny. Jest to ważne z punktu widzenia wyświetlania się mojej nowej nazwy domeny w wyszukiwarkach internetowych, odbudowania PR (co ma znaczenie również dla ciebie, jeżeli komentujesz na moim blogu, bądź w inny sposób mój blog jest połączony z Twoim).
Czy dokonywałeś zmiany domeny? Jakie masz ciekawe wskazówki w tym zakresie?
Piotr Peszko
17 maja 2011, 7:15 amwszystko niby ok, ale jak masz bloggera, to robisz to w 3 minuty, bez całej tej zabawy. Plusem jest to, że zaindeksowane strony nie umierają w google i nie tracą swojej pozycji.
Piotr Peszko recently posted..MyNetwork szykuje nowego LMS-a
Justyna
17 maja 2011, 12:46 pmWitaj Piotrze,
tak, na pewno wygodą jest szybkość, o której piszesz, ale blogger nie jest Twój i budowanie na nim głównego bloga nie jest dla mnie dobrym rozwiązaniem. Wolę w tej sytuacji nawet dłużej pobawić się przy zmianie domeny na blogu WP.org 🙂
Konrad
17 maja 2011, 7:32 amCzy ja dobrze zrozumiałem? Mimo tego, że wyeksportowałaś całą zawartość „starego” bloga, to pozostawiasz go przy życiu? W sensie – jako skrypt działa nadal tylko po to, aby była sobie blokada przed wyszukiwarkami i przekierowanie linków na nowy blog?
Nie wiem, jak Ty uważasz, ale ja myślę, że skoro mam już backup bloga, to warto nie zaśmiecać miejsca starym i w jego miejsce wkleić robots.txt, który zablokuje wyszukiwanie w starej domenie i przy okazji odpowiednio skonfigurowany plik .htaccess, przekierowujący kodem 301.
Konrad recently posted..WKZ Nagrody za aktywność w Gronie
Justyna
17 maja 2011, 12:54 pmHey Konrad,
Stary blog nie istnieje, w sensie nie ma do niego dostępu. Wszystkie stare URL zostały przekierowane do odpowiednich na nowej domenie. Pliki starego bloga nadal jeszcze mam w pewnym zakresie. Dziękuję za Twoje wskazówki w zakresie użycia robots.txt. Przyjrzę się takiemu rozwiązaniu.
Konrad
17 maja 2011, 4:02 pmMiałem na myśli raczej oszczędność miejsca na dysku serwera. Po co mieć dodatkowe 20 MB z WordPressem, z którego i tak się już nie korzysta, jeśli można mieć dosłownie 3 kilobajty dzięki plikom .htaccess i robots.txt 🙂
Konrad recently posted..WKZ Nagrody za aktywność w Gronie
Niedoszły Bibliotekarz
17 maja 2011, 8:12 amcóż wychodziłem z bloga na wordpress.com do obecnego adresu, było to zdecydowanie więcej zmian bo platforma się zmieniła z „ich” na prywatną a co za tym idzie część rozwiązań jakie dodawał wordpress.com się skończyła i trzeba było szukać wtyczek.
Generalnie przenosiny nie są problemem, ale warto zwrócić uwagę jeszcze na konfigurację ścieżek miałem bibliotekarz.wordpress.com/2009/12/12/naukoznawstwo/ a teraz mam arek.bibliotekarz.com/iinisb/2009/12/naukoznawstwo co moim zdaniem mimo zburzenia starej struktury w perspektywie długookresowej zaplusowało zyskałem dynamicznie generujące się słowa kluczowe w adresie w zależności od tematu ale wzrosła długość adresu.
Taka decyzja musi być indywidualnie podjęta co jest bardziej opłacalne ukierunkowanie na tagi czy dłuuuugi ogon z pojedynczych tytułów.
Niedoszły Bibliotekarz recently posted..Fotorelacja z 2 Warszawskich Targów Książki
Justyna
17 maja 2011, 12:57 pmCześć Arek,
tak, zdecydowanie moment przenosin to super czas na zmiany w strukturze linków. Ja też je u siebie wykonałam, ale w kierunku skrócenia URL.
Inwestor giełdowy
17 maja 2011, 9:31 amMożna i tak ja zawsze preferuję szybszy sposób, kopiuję wszystkie pliki w wp-config.php należy ustawić dane nowej bazy danych. Później za pomocą phpMyAdmin robimy eksport bazy i na nowym serwerze import.
Na koniec w tabeli wp_options w wierszach siteurl i home wprowadzamy nowy adres bloga.
Cała operacja zajmuje maksymalnie 10 minut, i przenosi nam idealną kopię naszego bloga.
PS. czyżby CommentLuv przestało działać ??
Inwestor giełdowy recently posted..Ponad 7 mln zł zysku netto ATM SA w pierwszym kwartale roku
Linux specialists
17 maja 2011, 9:35 amPod wszystkimi starymi wpisami czyli pewnie sprzed eksportu znikło CommentLuv, podejrzewam że wtyczka nie skopiowała tej tabeli. Jak co odezwij się do mnie na maila mogę ci pomóc ją przywrócić o ile masz do niej jeszcze jakis dostęp.
Linux specialists recently posted..Ponad 7 mln zł zysku netto ATM SA w pierwszym kwartale roku
Justyna
17 maja 2011, 2:24 pm@Linux specialist,
część linków nie została skopiowana. Wiem, że CommentLuv nie tworzy własnej tabeli, ale napiszę do ciebie w sprawie pomocy w rozwiązaniu tego problemu. Dziękuję 🙂
Jarek
17 maja 2011, 4:54 pmWtyczka commentluv przechowuje wszystkie swoje dane w tabeli wp_commentmeta która jest powiązana z tabelą wp_comments
zsączenie odbywa się po wp_commentmeta.comment_id = wp_comments.comment_ID
Więc jeżeli twoja wtyczka do eksportu a później importu zachowała poprawne id w tabeli z komentarzami to wszystko jest proste do odzyskania. W przeciwnym razie niestety może to być dosyć pracochłonne a tym samym już kosztowne.
Przy zaawansowanych operacjach związanych z bazami danych zapraszamy do kontaktu z nami.
Jarek recently posted..Rodzaje danych w MYSQL cz 2
Justyna
18 maja 2011, 6:13 amDziękuję Jarek,
na pewno przekazane przez Ciebie informacje nie tylko mi się przydadzą, ale również i czytelnikom mojego bloga 🙂
Justyna
17 maja 2011, 2:22 pm@Inwestor giełdowy,
Twój sposób przenosin wyglada również interesująco 🙂
Tak, też zauważyłam, że część linków generowanych przez CommentLuv nie została przeniesiona. Musze się temu przyjrzeć.
Przemek
17 maja 2011, 11:44 amNo no 🙂 nie powiem, krótsza domena, prosta, o wiele łatwiejsza do zapamiętania 🙂 Wcześniej gdy szukałem twojego bloga, to wpisywałem frazy pod które wiedziałem że cię znajde na pierwszych stronach w google, bo stara domena, jakoś nigdy nie zapadła mi w pamieci.
Co do całej zmiany domeny, to niezle prosty proces .
A ogólnie to pozdrawiam Ciebie i nową odsłonę bloga.
Przemek
Przemek recently posted..Jak pozycjonować stronę opartą na wordpress Czyli jak w 24 h zdobyłem pierwszą stronę w google
Przemek
17 maja 2011, 11:46 amAaaa, zapomniałem, czy taka zmiana nie zmieni naszych pozycji w wyszukiwarkach ?
Przemek recently posted..Jak pozycjonować stronę opartą na wordpress Czyli jak w 24 h zdobyłem pierwszą stronę w google
Justyna
17 maja 2011, 2:28 pmCześć Przemek,
super, że też ci się ta zmiana podoba 🙂 Wiem, że był problem z zapamiętaniem dotychczasowej nazwy domeny i to był jeden z ważnych powodów tej zmiany.
W wyniku przenosin niestety spada PR strony jako całości, ale nie ma się co martwić, szybko się odbuduje 😉
Też pozdrawiam
Aga
17 maja 2011, 12:47 pmNo, muszę przyznać, że odważny krok, nie chodzi mi tyle o przeprowadzenie procesu od strony technicznej, bo jak widać, odrobina dyscypliny i wszystko hula jak należy. Mam na myśli czas potrzebny na ponowne zindeksowanie nowej domeny i osiągnięcie równie wysokich pozycji w wyszukiwarkach. Tutaj trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale decyzję o zmianie jak najbardziej pochwalam: evive.pl wpisuje się w przeglądarkę ekspresowo!
Dzięki za wypunktowanie wszystkich kroków. Ściąga będzie jak znalazł.
Już poprawiłam odnośniki w miejscach gdzie linkuję do evive.pl z mojego bloga.
Aga recently posted..O pingbackach i trackbackach niekonwencjonalnie
Justyna
17 maja 2011, 3:52 pmHey Aga,
Dziekuję za pochwały;) Takie przenosiny to super doświadczenie. Kroki, które wypunktowałam są ważne, ale to nie jest pełny obraz w szczegółach tego, co trzeba zrobić. Jednak to, o czym napisałam to solidne podstawy.
Dzięki za zmianę linków 🙂
Bartłomiej Jakubowski
18 maja 2011, 1:10 pmJa aktualnie nie planuje zmiany domeny, ale w przyszłości może trafi się jakaś ciekawsza.
Pozdrawiam
Bartłomiej Jakubowski
Bartłomiej Jakubowski recently posted..Pomysły na biznes dla mam
Mariusz
18 maja 2011, 11:59 pmDobrze zrobiłaś 🙂 Poprzednia nazwa rzeczywiście była za długa i trudna do zapamiętania. Przyznam się bez bicia, że nie mając do dyspozycji swojej przeglądarki, aby wejść na Twoją stronę musiałem wpisywać Imię i nazwisko 😛 Ciężko mi zapamiętać takie nazwy, obecna jest po stokroć lepsza 🙂
Mariusz recently posted..Montowanie obrazów- tworzenie ramdysku w OSFMount
Justyna
19 maja 2011, 3:50 amCześć Mariusz,
Dziękuję 🙂 Tak teraz będzie łatwiej dla wszystkich 🙂
Marek
22 maja 2011, 10:15 amZ punktu widzenia użyteczności, na pewno łatwiej wpisać teraz do przeglądarki, krótszy adres URL. Gratuluje odwagi zmiany nazwy.
Justyna
23 maja 2011, 11:35 am@Marek, dziekuję!
Anna
18 sierpnia 2011, 12:04 amWidzę, że pagerank ładnie się odbudował, alexa też (mimo czerwonej strzałki dziś). Ta nazwa faktycznie krótsza, ale i tak musiałam się nauczyć na pamięć, a potem zapisać link, bo wcale nie kojarzy mi się z Twoim blogiem 😉
Anna recently posted..GVO Conference – tańsze niż batoniki czekoladowe!
Justyna Bizdra
19 sierpnia 2011, 2:07 pmWitaj Aniu!
Zabierze trochę czasu, zanim nazwa będzie się kojarzyć. Ale podobna sytuacja miała miejsce w przypadku większości firm, które budowały swój brand. BMW, Coca-Cola, Apple… te i inne podobne nazwy w ogóle na początku nie kojarzyły się z produktami, które opisują 😉
Julia P.
25 sierpnia 2011, 12:24 pmWitam,
Mam pytanko, jak kupię sklep internetowy(gotowiec).
Czy mogę później pozmieniać: domenę, kolor strony, zdjęcia, tak aby wyglądała tak jak ja chcę?
Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Julia P.
Justyna Bizdra
25 sierpnia 2011, 9:56 pm@Julia, w tym zakresie przede wszystkim zapoznaj się z warunkami użytkowania szablonu, który kupujesz. Również najdokładniejsze informacje uzyskasz w tym zakresie u twórcy sklepu internetowego, o którym piszesz.
elgo
24 października 2011, 6:02 pmGratuluję zmiany nazwy domeny, rzeczywiście bardziej „wpadająca w ucho”, a zarazem tajemnicza.
elgo recently posted..Zmiany, zmiany, zmiany …
Mieczysław
14 lipca 2012, 11:48 pmPrzydatne informacje. Pozdrawiam
Mieczysław recently posted..Cyklinowanie KRAKOW I OKOLICE