Sklep internetowy WordPress z WooCommerce czy WP e-commerce?
W kilku moich artykułach pisałam o WordPress jako doskonałej platformie nie tylko do budowania profesjonalnych blogów, stron firmowych, stron wizytówek, stron sprzedażowych, ale i również sklepów internetowych. W tym zakresie, jest dostępnych sporo różnych rozwiązań w formie odpłatnych i nieodpłatnych wtyczek, które łatwiej czy trudniej integrują WordPress ze sklepem w internecie.
Przed wybraniem któregokolwiek rozwiązania dobrze jest rozważyć jego zalety i wady, przejrzeć fora z opiniami użytkowników i dopiero wówczas zdecydować o wyborze konkretnego oprogramowania. Jest to o tyle istotne, iż różne wtyczki sklepowe oferują różne rozwiązania funkcjonalne, różne konfiguracje, integrują się z odmiennymi szablonami i płatnymi rozszeżeniami. Wybór konkretnego rozwiązania to zatem zarówno inwestycja czasowa, jak i finansowa, co należy uwzględnić już na samym początku.
W tym artykule porównałam sklep internetowy na WordPress zbudowany w oparciu o WooCommerce z WP e-store oraz z Tradematik.
WooCommerce a WP e-commerce
Dzisiaj skupię się na porównaniu WooCommerce z jeszcze innym rozwiązaniem do budowania sklepów internetowych z WordPress – WP e-commerce.
Podobieństwa
- Obie wtyczki są dostępne nieodpłatnie. WooCommerce jest rozwiązaniem zespołu WooThemes, natomiast WP e-commerce została stworzona przez zespół Getshopped.
- Obie wtyczki są dostępne po polsku (W zakresie WP e-commerce jest jednak część pól nadal w angielskiej wersji językowej).
- Obie wtyczki można połączyć z polskimi bramkami płatności. Są one z reguły dostępne w formie odpłatnych wtyczek.
- Obie wtyczki pozwalają na stworzenie wariantów produktów oraz kuponów.
- Obie wtyczki pozwalają na sprzedaż zarówno produktów fizycznych, jak i wirtualnych do pobrania po ich zakupieniu.
- Obie wtyczki pozwalają na integrację z rozwiązaniem do stworzenia sklepu internetowego w różnych językach.
- Obie wtyczki mają rozbudowany panel zarządzania sklepem, dając sporo opcji w zakresie ustawień.

Ustawienia sklepu WP e-commerce
Różnice
WooCommerce
- Ma znacznie więcej domyślnie wbudowanych przydatnych form płatności: PayPal, przelew bankowy, karty kredytowe, czeki, płatność przy odbiorze.
- Łatwy i przyjazny z punktu widzenia SEO sposób konfiguracji bezpośrednich odnośników w odniesieniu do stron sklepowych.
- Bardzo duży wybór profesjonalnych gotowych szablonów sklepowych: przykładowo, w chwili pisania aż 39 dostępnych jest w sklepie WooThemes (w tym część jest nieodpłatna) oraz ponad 150 w Themeforest. Szablony są również dostępne na różnych stronach internetowych firm oferujących gotowe szablony do WordPress.
- Bardzo duży wybór rozszerzeń: płatnych i nieodpłatnych. Rozszerzenia dotyczą dodatkowych form płatności, wysyłki, dodania nowych funkcji do sklepu podnoszących jego użyteczność i zwiększających konwersję.
- Słabo rozwiązane dostępne formy wysyłki. Brak możliwości ustawienia wysyłki np. według wagi.

Bezpośrednie odnośniki sklepowe WooCommerce
WP e-commerce
- Wśród domyślnie wbudowanych form płatności są jedynie: PayPal, Google Wallet, ChronoPay, Testowa bramka (można ją ustawić jako np. przelew bankowy).
- Łatwiejszy sposób wyboru i ustawienia, które pola w zakresie danych klienta mają się wyświetlić na stronie składania zamówienia.
- Znacznie więcej form opcji wysyłki, również te oparte o wagę sprzedawanych produktów.
- Nie ma możliwości manualnej zmiany sposobu wyświetlania bezpośrednich odnośników w zakresie stron sklepowych. Jedynie dostępne ustawienie dotyczy kategorii.
- Ilość dostępnych na rynku profesjonalnych, gotowych szablonów sklepowych jest bardzo ograniczona. Autorzy wtyczki nie oferują żadnych szablonów w tym zakresie. Themeforest posiada jedynie 13 szablonów (dane aktualne na dzień publikacji tego artykułu). Autorzy wtyczki odsyłają do kilku stron internetowych oferujących kilkanaście rozwiązań w tym zakresie.
- Bardzo ograniczona liczba rozszerzeń.

Bezpośrednie odnośniki WP e-commerce
Uwagi końcowe
Wybierając jedno z omawianych rozwiązań warto również zapoznać się z opiniami użytkowników obu wtyczek.
Na wielu forach i stronach internetowych można znaleźć szereg bardzo przydatnych wskazówek ułatwiających podjęcie właściwej decyzji co do wyboru właściwego rozwiązania.
Opinie o obu wtyczkach na forum WordPress.org
WP e-commerce
- Wśród wielu opinii przeważają opinie negatywne.
- Użytkownicy zgłaszają błędy w funkcjonowaniu wtyczki skutkujące jej złym funkcjonowaniem w zakresie podstawowych funkcji (np. płatności czy wysyłki), brak odpowiedniego wsparcia technicznego – nawet w przypadku wykupienia dostępu do płatnego forum.
- Dodatkowo są opinie, że aktualizacje wtyczki nie uwzględniają wcześniej zgłaszanych problemów w jej funkcjonowaniu. Uzytkownicy podnoszą, że wtyczka ta dobrze funkcjonowała na początku, gdy została udostepniona publicznie, co nie ma obecnie miejsca.
- Autorzy wtyczki nie odpowiadają na negatywne opinie na forum WordPress.org.
WooCommerce
- Wśród wielu opinii przeważają opinie pozytywne.
- Są również opinie negatywne głównie dotyczące długiego okresu oczekiwania na odpowiedź na nieodpłatnym forum WooThemes. Prawie każdy komentarz w tym zakresie posiada odpowiedź autórów wtyczki WooCommerce.
Twoje doświadczenia
Które z rozwiązań stosujesz we własnym sklepie internetowym?
Czy w przypadku zastosowania WP e-commerce pojawiły się problemy podczas zwykłego korzystania z wtyczki? Czy takie problemy powstały w przypadku sklepu internetowego WooCommerce?
Moim zdaniem Wordpress jako platforma do ecommerce to kompletna bzdura. Do tych celów nie został stworzony ten system. Jasne, skoro są odpowiednie rozszerzenia do tego, to znaczy że się da. Tylko jakim kosztem?
sunpietro recently posted..[JS] Jak wykryć wykorzystanie AdBlocka w przeglądarce użytkownika?
Mam witrynę opartą o woocommerce i o tym się mogę opowiedzieć – polecam, bo łatwo i przyjemnie. Bardzo ładne strony z produktem – chociaż to akurat zaleta szablonu, łatwy i intuicyjny panel – nawet dla początkujących i nie znających angielskiego
Zakładając sklep na word pressie w oparciu o woo commerce opierałam się w pierwszej chwili na estetyce szablonu i kosztach postawienia strony.Potem okazało się,że mam sporo problemów( min. tłumaczenia, aktualizacja wtyczki woo commerce itp.) ale z czasem nauczyłam się je rozwiązywać i teraz mogę powiedzieć panuję nad tym. Pomogły mi tym niewątpliwie informacje m.in z tego bloga.
W tej chwili w sklepie jest ponad 1000 produktów i cały czas wprowadzam nowe.
Na razie mi wystarcza a co będzie z czasem to się okaże.
Beata recently posted..Uwielbiam poniedziałki i nie tylko …
Gratulacje Beato!
@sunpietro – to zależy od sklepu. Jak ktoś ma mały sklepik to taki WP mu w 100% wystarczy. Jednak masz rację, że lepiej już na początku pomyśleć przyszłościowo i jak ktoś planuje mieć spory sklep to lepiej od razu używać jakieś platformy dedykowanej pod te rozwiązania niż później wszystko przenosić jak się rozrośnie. Ponadto WP ma w stosunku do innych skryptów sklepowych jeden wielki plus – jest darmowy.
Maciej recently posted..Zakaz podawanie w sklepie jedynie cen netto
@ Maciej,
Woocommerce jest w stanie obsłużyć kilkaset, a nawet kilka tysięcy produktów. Oto wyniki badań w tym zakresie: http://marketpress.com/2013/maximum-size-for-woocommerce-shops/.
Co prawda ludzie są w stanie wymyślić chyba wszystko, jednak nie jestem pewien czy stosowanie wtyczek wordpress do obsługi sklepu jest najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeżeli ktoś planuje stworzyć większy sklep. Oczywiście ostateczną decyzje każdy musi podjąć sam.
Hubert Oleszczuk recently posted..Nie znasz punktu startowego? Zapomnij o sukcesie i zarabianiu!
Według mnie Woo bardzo dobrze sprawdza się przy sklepach, może nie przy tych największych, ale przy tych średnich/małych jak najbardziej.
Firmownia recently posted..Sklep seo Time4seo.pl
Do mało skomplikowanych sklepów jak najbardziej WooCommerce chociaż można wybrać również polską wtyczkę TradeMatik.
Do bardziej zaawansowanych i rozbudowanych (w tym zautomatyzowanych) głównie pod względem integracji np z systemem Finansowo-Księgowym, firmą kurierską, Allegro, Porównywarkami cen itd. niezastąpiony jest „PrestaShop” sam silnik darmowy, ale dodatki już płatne.
SERVITIUM recently posted..Optymalizacja WordPress
@ Servitium,
Nie polecam Tradematik, testowałam to rozwiązanie i jest ono bardzo podstawowe. Może się coś zmieniło w tym zakresie od czasu, gdy testowałam tą wtyczkę – wówczas jej funkcje były znikome.
WooCommerce też jest darmowy, ma wiele dodatkowych darmowych. Te bardziej zaawansowane są płatne.
Udane porównanie. Ja polecam również łatwą wtyczkę Cart66.
Pozdrawiam!
Fajny wpis, ostatnio właśnie zastanawiam się na stworzeniem sklepu internetowego i zastanawiam się czy użyć wordpress do tego czy gotowych stron, które można od razu zintegrować z hurtowniami i mieć już gotowy sklep.
Kamil recently posted..Jak zainstalować wordpress na serwerze Gvo.
Wordpress czy Joomla, na wszystkim w zasadzie jak się ktoś uprze to zrobi sklep, serwis ogłoszeń czy inny specyficzny rodzaj serwisu, ale myślę nie na tym to polega. jak ktoś chce sklep to powinien szukać dedykowanych rozwiązań a nie strony + wtyczki bo to się mija z celem i nie ma sensu chyba ze komuś nie zależy na jakości i wygodzie.
Do woo commerce są dostępne polskie wtyczki e płatności jak np. transferuj pl. Więc wiadomo, że support w tym wypadku będzie zagwarantowany
Tomasz Wydra recently posted..Spywords.pl – zacznij śledzić konkurencje
Nie zgadzam się jak ktoś tu napisał, że WP nie nadaje się jako platforma sklepowa. Z powodzeniem można wykorzystać wtyczkę albo motyw. Koszt niewielki, a wydajność bardo przyzwoita nawet przy nieco większej skali
Witam. Testowałem różne dodatki sklepowe do wordpressa i wyglądają ciekawie. Najbardziej przypadły mi do gustu właśnie te opisane w artykule. Nadają się świetnie przy małych wymaganiach co do sklepu i jako fajny dodatek do już prowadzonego bloga. Można w tedy łatwo powiązać wpis z produktem i odwrotni produkt ze wpisem na blogu. jeśli jednak planuje się sklep z prawdziwego zdarzenia to polecam jednak przyjrzeniu się rozwiązaniom typowo sklepowy,. Polecam wymieniany tu już darmowy system sklepowy PrestaShop zwłaszcza że niedawno wyszła najnowsza wersja 1.6.
Ryszard recently posted..Niedziałające linki ? Jak je naprawić.
Dla małych sklepów (a nawet średnich;) lub dla tych, którzy chcą spróbować sił w internecie, wordpress w zupełności powinien wystarczyć, tym bardziej że jest darmowy.
avitax recently posted..50% koszty uzyskania przychodu od wynagrodzenia twórcy.
Jeśli ktoś chce postawić coś grubszego to proponowałbym WooThemes. No i nie wolno zapomnieć o Sleekstore, który często wystarcza na podstawowe potrzeby.
Marek recently posted..Motor Show w Poznaniu i kolejny konkurs
Ciekawa propozycja dla początkujących i średnio rozbudowanych sklepów. Rozwija się w bardzo dobrym kierunku
Rekuperator recently posted..Systemy odkurzania centralnego
Mam 2 sklepy na WP e-coomerce i działają sprawnie 🙂 Jedyny problem jaki ja zauważyłem z punktu widzenia SEO, to duplicate content w przypadku, gdy jeden produkt dodajemy do kliku kategorii lub tagów. Jest na to rozwiązanie, ale trzeba zmienić jedną linijkę w kodzie. Nie wiem jak to wygląda w najnowszej wersji, bo jeszcze nie aktualizowałem, natomiast dla początkujących to może być problem, bo sklep wtedy będzie się gorzej pozycjonował.
Jak dla mnie sklep na WP do produktów wirtualnych jak najbardziej się opłaca 🙂 Do innych zastosowań, gdzie potrzebny jest magazyn i kontrola stanów magazynowych lepszym rozwiązaniem będzie uruchomienie sklepu na presta shop.
Piotr Skrzypczak recently posted..Sklep internetowy na WordPress – od czego zacząć
@Piotrze,
Woocommerce ma bradzo fajnie rozwiązane kontrolowanie i zarządzanie stanem magazynowym. Co do duplicate content problem ten rozwiązuje odpowiednie skonfigurowanie wtyczki Wordpress SEO Yoast.
Dzięki za to zestawienie Justyna. Stawiem pierwsze kroki z woocommerce, wszystko fajnie śmiga i jestem w małym szoku, że za darmo można mieć dobrze wyglądający i łatwy do zainstalowania sklep. Mam jednak mały problem, czy istnieje jakiś łatwy sposób aby url wyglądał następująco: nazwasklepu.com/shop/cameras/nikon ? Z góry dziękuję.
Pawel recently posted..Jak otworzyć sklep internetowy – wideo tutorial
WordPress ma ogromne możliwości i w odpowiednich rękach można na nim postawić nawet wymarzony sklep. Ogromna ilość wtyczek jakie są dostępne do WordPressa również przemawiają za tym, że jest to doskonałe narzędzie. Wtyczka, która opisałaś również jest wspaniała. Przy odpowiedniej konfiguracji można z niej wycisnąć dosłownie wszystkie soki. Pozdrawiam.
Tomasz recently posted..Generowanie ruchu na stronie – 1000 wyświetleń w 7 dni – [Studium Przypadku]
Korzystam z woocommerce i musiałoby się naprawdę coś dziwnego wydarzyć, żebym zmienił wtyczkę, czy przeszedł na inną platformę e-commerce. tak jak niektórzy piszą powyżej – rzeczywiście możliwości tej wtyczki, nawet w wersji bezpłatnej są naprawdę potężne i dla niewielkiego sklepu naprawdę wystarczają.
Marek recently posted..Tablice reklamowe Wrocław
Posiadam woocommerce i przyznaję, że jest prosty i intuicyjny – za cenę prawie zero nie potrzeba mi nic więcej
Gajowczyk recently posted..Ozdobne torebki papierowe
Szukałam właśnie takiego porównania. A jak sklep z dużą liczbą produktów spisuje się na WooCommerce, ktoś ma jakieś doświadczenie?
Witam,
Poszukuję platformy do prowadzenia sklepu z artykułami dekoracyjnymi dla domu.
Chodzi mi o możliwość stworzenia kalkulatora szycia – mógłby ktoś podsunąć jakąś ciekawą platformę?
Sklep internetowy z dekoracjami kasandra.com.pl
Sławek -Potrzebujesz stricte modułu na zamówienie niż konkretnej platformy. Zapewne taniej będzie napisać taki moduł pod jeden z opensourcowych silników sklepów jak: Prestashop, WooCommerce, osCommerce itd. niż pod zamknięty (komercyjny) silnik sklepowy.
SERVITIUM recently posted..Jak przyśpieszyć Firefox, Chrome, Thunderbird lub Skype?
witam, dziekuje za ten wpis , przydal mi sie w podjeciu decyzji co do wtyczki WooCommerce. Ciekawa jestem czy dla laika bedzie latwy w obsludze ale to wszystko w swoim czasie pokaze jak zaloze sklep internetowy. pozdrawiam
Anita recently posted..Możemy jeśli tylko chcemy..
W moim przypadku wybór padł na woocommerce. Naczytałem się wielu opinii na temat tego skryptu i się przekonałem ostatecznie do tego wyboru. Co więcej wiele firm szkoleniowych oferuje treningi, szkolenia właśnie do tego skryptu tak więc wydaję się on bardziej popularny.
Bartosz recently posted..Kamerzysta Koluszki
Witam.
Jest jakiś darmowy lub płatny plugin z możliwością zakupów za punkty??
Ma zainstalowany Ultiman Member do logowania użytkowników do tego Wp Points (przyznaje punkty np.za logowanie lub dodanie komentarza) i chodzi mi to to aby użytkownicy mieli możliwość zakupów za zdobyte punkty produktów.
Jest jakiś taki widget??
Ciekawy artykuł dla osoby, która planuje dopiero uruchomienie sklepu. Dziękuję za dobre podsumowanie tematu.
Właśnie zamierzam postawić sklep. Waham się pomiędzy WordPressem z wtyczkami a PrestaShop. Trochę testowałem obydwa rozwiązania, ale nie jestem do końca zdecydowany, które rozwiązanie będzie lepsze. Co poradzicie? Produktów ok 1200-1800.
A jak w Woocommerce można ustawić ręcznie kolejność produktów?
@ Paweł,
Czy możesz wyjaśnić dokładniej, co chcesz osiągnąć?
Mam listę książek w określonej kolejności, chciałbym np: pozycje na 3 miejscu umiejscowić na 6 miejscu widocznym w sklepie:-).
Dziękuję za odpowiedz 🙂
Witam,
Zastanawiam się czy WP z wtyczką woocommerce spełni moje oczekiwania. Chcę stworzyć stronę na której będą filmy do których dostęp będą mieli tylko użytkownicy zalogowani ale dodatkowo film oglądać będzie można po dokonaniu płatności. Żeby utrudnić to film ląduje w zakładce „Moje filmy” gdzie zawsze wrócić będzie można do tego filmu. Generalnie wyglądać to ma tak. Lista filmów, wybieramy film, dwa trzy dokonujemy płatności i oglądamy. Potem zawsze możemy dokupić kolejne i wracać do kupionych wcześniej.
Proszę o podpowiedzi.
pozdrawiam
WooCommerce ma dodatkową ciekawą wtyczkę do automatycznego księgowania przelewów dostępną wraz z aplikacją emSzmal 3.
Prowadzę sklep Internetowy z gadżetami, zabawkami dla dzieci i modelami zdalnie sterowanymi giftback.pl na Woocommerce. Szczerze ? Banalnie prosty w obsłudze ( oczywiście nie obyło się bez płatnych dodatków do woocommerce, ale jest to koszt praktycznie zerowy ), wszystko chodzi płynnie i nie miałem z nim nigdy żadnych problemów mimo sporej ilości produktów. Osobiście polecam 😉
Dużo jest informacji o funkcji sklepu dla worpressa, a czy istnieje wtyczka jedynie do filtrowania produktów? Bez opcji zakupu, jedynie możliwość wyboru produktu, jego pojemności itp.
Woocommerce zdecydowanie do budowy sklepu internetowego. Może się na początku wydawać lekko skomplikowany ale ogólnie to bardzo dobry system. Warto stworzyć sobie listę opcji jakie ma sklep posiadać wybierając plaformę sklepową , gdyż czasem może się ukazać że na pozór prosta wtyczka, która jest darmowa w innych systemach dla wordpress’a kosztuje $200.
Marcin recently posted..Czym jest strona internetowa i dlaczego warto ją mieć?