Dedykowany serwer – kiedy i dlaczego warto w niego zainwestować
Twoja strona internetowa może się tak szybko otwierać, jak szybko może się poruszać samochód na prezentowanym zdjęciu, może też jednak być gorzej….
Właściciele stron internetowych, muszą mocno się starać, aby pozyskać potencjalnych klientów. Składa się na to kilka elementów. Jednym z nich są wszelkie działania (SEO), ułatwiające wyszukiwarkom umieszczenie naszej strony możliwie wysoko na liście innych zbliżonych tematycznie witryn. Po otwarciu strony klient nie może się do niej zbyt szybko zniechęcić. Istotny jest więc nie tylko przyjazny Interface (wygląd i łatwość korzystania), ale także szybkość otwierania się strony – przecież klient ma jeszcze wiele innych pozycji do przejrzenia i nie chce tracić zbyt wiele czasu na każdą z nich. Szybkość działania witryny jest pochodną oprogramowania oraz samego serwera.
Zatem stworzenie firmowej strony internetowej to dopiero początek. Aby mogła ona spełniać swoje zadanie, należy ją jeszcze udostępnić klientom, czyli umieścić na serwerze. Sam serwer może znajdować się w siedzibie firmy i stanowić jej własność lub też być udostępniany w ramach usługi hostingu świadczonej przez zewnętrzną firmę. Jednak również w takim przypadku mamy do wyboru korzystanie z udostępnionego miejsca na serwerze, z którego korzysta wielu użytkowników lub też wynajem fizycznego urządzenia. Istnieje również rozwiązanie pośrednie czyli serwer wirtualny (VPS).
Hosting współdzielony
Najpopularniejszą i najprostszą formą hostingu jest tzw. hosting współdzielony. W ramach takiej usługi z jednego serwera korzysta wielu klientów a wszelkimi sprawami związanymi z administracją serwera zajmuje się firma oferująca hosting. Korzystanie z hostingu dzielonego nie wymaga z reguły żadnej specjalistycznej wiedzy, zazwyczaj jest to również najtańsza opcja.
Hosting współdzielony ma jednak pewne wady, z których właściciel strony powinien sobie zdawać sprawę.
- Bezobsługowość oznacza również brak kontroli nad konfiguracją i działaniem serwera (oczywiście administrator strony nadal ma kontrolę nad treścią i konfiguracją samej witryny). Brak kontroli nad serwerem sprawia, że klient jest zdany na łaskę pracowników firmy hostingowej, co w przypadku awarii może oznaczać długie przestoje, w trakcie których witryna będzie niedostępna. Mimo, iż renomowani dostawcy będą starali się maksymalnie ograniczyć prawdopodobieństwo awarii, duża liczba stron działających na jednym serwerze zawsze będzie oznaczać podwyższone ryzyko.
- Problemem jest również konieczność współdzielenia zasobów z innymi użytkownikami. Powszechną praktyką jest sprzedaż przepustowości i przestrzeni dyskowej w ilościach większych niż fizycznie dostępne na serwerze, co wynika z założenia że wszyscy użytkownicy i tak nie będą wykorzystywać całości udostępnionych im zasobów. Jest to jednak dodatkowe źródło ryzyka.
- Z innymi stronami dzielimy często również adres IP – jedna „czarna owca” wykorzystująca serwer w sposób niezgodny z prawem, na przykład do wysyłania spamu, może spowodować że jako spamerzy zostaną oznaczeni również uczciwi użytkownicy korzystający z tego samego adresu IP.
Więcej na temat takiego hostingu możesz przeczytaj w moim artykule: Jaki wybrać hosting na stronę czy sklep internetowy z WordPress.org
Ja korzystam z takiej formy hostingu w zenbox.pl. i jestem bardzo zadowolona. Dla mniej wymagających użytkowników i prostych blogów polecam hosting w Ehost.pl, gdzie za niewielką cenę otrzymujesz bardzo fajny hosting i super wsparcie techniczne.
Dedykowany serwer
Sposobem na uniknięcie tego typu problemów jest wykupienie dedykowanego adresu IP, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Rozwiązaniem większości problemów związanych z hostingiem współdzielonym jest wynajęcie dedykowanego serwera lub tzw. serwera VPS.
W przypadku serwera VPS nie wynajmujemy fizycznego urządzenia, lecz maszynę wirtualną działającą na serwerze dostawcy. Maszyna wirtualna zachowuje się jak „prawdziwy” serwer dedykowany i pozwala użytkownikowi na dokonanie samodzielnej konfiguracji w zakresie przypominającym fizyczne urządzenie. Jest to jednak nadal forma hostingu dzielonego, gdyż na jednym fizycznym serwerze będzie działać wiele serwerów wirtualnych korzystających z tych samych zasobów. Jest to więc rozwiązanie pośrednie, którego główną zaletą jest większa kontrola nad działaniem serwera oraz niższe koszty w porównaniu ze stosowaniem fizycznego urządzenia.
Ostatnią – najbardziej elastyczną i jednocześnie najdroższą – opcją jest zakup lub wynajem dedykowanego serwera. Oznacza to, że dostajemy do dyspozycji całe, fizyczne urządzenie. Możliwa jest również tzw. „kolokacja” czyli wstawienie własnego serwera do serwerowni dostawcy. Kolokacja oznacza, że sami będziemy musieli zajmować się obsługą techniczną urządzenia oraz oczywiście ponieść koszty jego zakupu. W większości przypadków lepszą opcją jest więc wynajem serwera dedykowanego.
Dedykowany serwer możemy w pełni dopasować do swoich potrzeb. Mamy pełną kontrolę nad zastosowanym oprogramowaniem i konfiguracją sprzętową – ilością RAM-u (pamięci operacyjnej), liczbą procesorów czy ilością przestrzeni na dane. Dobrze skonfigurowany i administrowany serwer dedykowany oferuje również dużo wyższą wydajność i stabilność w porównaniu z wcześniej omawianymi opcjami.
Potencjalnie oznacza on również wyższe bezpieczeństwo, choć musimy sobie zdawać sprawę, że korzystając z serwera dedykowanego to my jesteśmy za nie w pełni odpowiedzialni.
Serwer dedykowany posiada zatem szereg zalet, których nie oferują tańsze metody hostingu. Zalety te będą miały jednak decydujące znaczenie w przypadku stron o bardzo dużym ruchu oraz tych, gdzie kluczową kwestią jest stabilność działania. Jest to zatem rozwiązanie przeznaczone głównie dla większych firm, które mogą pozwolić sobie na poniesienie zwiększonych kosztów oraz firm, dla których strona internetowa stanowi kluczowy element prowadzenie działalności.
Reasumując:
Zalety serwera dedykowanego:
• Pełna kontrola nad konfiguracją serwera
• Możliwość pełnego wykorzystania zasobów takich jak RAM, przestrzeń dyskowa czy procesor
• Skalowalność – możliwość dostosowania ilości zasobów do potrzeb hostowanej witryny
• Wyższa wydajność, stabilność i bezpieczeństwo
• Brak konieczności dzielenia serwera z innymi użytkownikami
Wady serwera dedykowanego:
• Wysoka cena i koszty utrzymania w porównaniu z hostingiem współdzielonym
• Skomplikowana konfiguracja
• Konieczność samodzielnego administrowania serwerem
JB
8 stycznia 2018, 9:13 pmWarto napisac oddzielny tekst na temat chmur obliczeniowych i ich mozliwosci. Maja spora przewage nad vps i dedykiem… Mozna stawiac www na tego typu rozwiazaniu.
Justyna Bizdra
11 stycznia 2018, 12:50 amDziękuję JB,
czy korzystasz z chmury obliczeniowej? Jak znacznie lepsze jest to rozwiązanie?
Paweł
20 sierpnia 2018, 4:02 pmWszystko zależy od docelowego zastosowania. Podstawową przewagą chmury obliczeniowej nad serwerami VPS oraz serwerami dedykowanymi jest ich wyższa dostępność osiągnięta dzięki odmiennej architekturze. W odróżnieniu od serwera VPS, awaria jednej jednostki chmury obliczeniowej nie zatrzymuje działania hostowanych usług.
Z drugiej strony – cena rozwiązań chmurowych jest znacznie wyższa. Za podobne zasoby, u większości dostawców usług IaaS, zapłacimy około 2-3 razy więcej niż w przypadku serwerów VPS. Z tego powodu stawianie statycznej strony internetowej firmy o charakterze wizytówki wydaje się być wątpliwym rozwiązaniem. Oczywiście inaczej będzie w przypadku systemu CRM czy backendu aplikacji mobilnej.
Kamil_lic
11 stycznia 2018, 12:06 pmCiekawy artykuł. Nie mogę doczekać się wpisu o chmurach obliczeniowych. Mam nadzieje, że taki będzie.
Damian
13 stycznia 2018, 11:44 pmWitam, całkiem niedawno kupiłem serwer dedykowany na swoje potrzeby i strona wczytuje się o 2 sek szybciej ze względu na opóźnienie serwera. Ja raczej serwer dedykowany raczej zalecałbym osobą które mają duże potrzeby np. duży sklep lub wiele stron internetowych. Na prostą stronę czy blog wystarczy VPS.
Justyna Bizdra
16 stycznia 2018, 2:58 amDziękuję Damian za twój komentarz,
W pełni się zgadzam.
Janusz Kamiński
15 stycznia 2018, 1:55 pmMam jednego VPN do działania programów. Jest to świetna rzecz i się opłaca, niż utrzymanie włączonego kompa.
Justyna Bizdra
16 stycznia 2018, 2:59 amDziękuję Janusz za komentarz!
Redcart
17 stycznia 2018, 12:12 pmA jakaś kwestia bezpieczeństwa i prywatności danych – jak to wygląda?
Kamil
21 stycznia 2018, 7:39 pmSam używam taniego VPSa i do podstawowych funkcjonalności spokojnie wystarcza. Pozdrawiam 🙂
Gabi
24 stycznia 2018, 11:36 amZalety są wyraźne, jednak przy małym biznesie takim jak mój chyba jeszcze długo pozostanę na współdzielonym.
Robert
26 stycznia 2018, 9:08 pmMoim zdaniem serwer dedykowany ma sens dopiero w momencie naprawdę dużego ruchu na stronie. Dla większości małych i średnich stron wystarczy hosting współdzielony, to tylko kwestia znalezienia odpowiedniej oferty adekwatnej do własnych potrzeb. Przy serwerze dedykowanym trzeba wziąć pod uwagę fakt, że albo sami posiadamy wiedzę i umiejętności potrzebne do obsługi serwera albo będziemy musieli kogoś opłacić.
Robert recently posted..Rozmowy z Bogiem. Tom IV / Neale Donald Walsch
henio_k
31 stycznia 2018, 10:35 amW prawdzie nie mam jeszcze własnego serwera ale myślę, że niedługo zakupię. Artykuł bardzo mi pomógł i muszę powiedzieć, że będę zaglądał tu częściej.
Rafał
31 stycznia 2018, 11:35 amVPN czy VPS? 😉 raczej VPS…
Daria_K11
7 lutego 2018, 12:36 pmTrafiłam na ten blog całkiem przypadkiem. Myślałam, że jest to kolejny blog o nudnej nieciekawej tematyce z mało interesującymi wpisami, a tu wielkie zaskoczenie. Tematy poruszane na tym blogu są ciekawe, wiele dowiedziałam się i nabyłam cennych informacji, które przydadzą mi się w moim planie internetowym. Chciałabym stworzyć to i owo ale nie powiem co. Jedno co wiem, to to, że będę częściej tu zaglądać.
Bogdan
7 lutego 2018, 2:46 pmCzy jak wykupiłem serwer współdzielony a nie dedykowany dla mojej witryny to będzie mi ją ciężej wypozycjonowac? Czy inni współużytkownicy serwera wpływają swoimi działaniami istotnie na pozycję mojej strony? Jak dużo przeciętnie jest takich współużytkowników przy wykupowaniu tradycyjnego hostingu?
Bartosz
16 lutego 2018, 10:29 amMoim zdaniem na potrzeby małej firemki pod stronę www czy sklep dedyk się nie nada bo to przerost formy. Jeśli jednak firma ma jakiś swój wewnętrzny system wówczas owszem!
papilotka.pl
16 lutego 2018, 2:51 pmJa zastanawiam się nad zakupem VPS-a ale nie wiem czy w moim przypadku to dobre rozwiązanie.
Bartosz
19 lutego 2018, 4:44 pmDla małej strony dedyk jest bez sensu ale gdy firma posiada jakieś dedykowane rozwiązania to wtedy na pewno warto. Bardzo ciekawy i pomocny artykuł.
Trader
20 lutego 2018, 9:58 pmZawsze warto inwestować w dedykowany serwer
Beata
25 lutego 2018, 6:56 pmBiorąc pod uwagę opisane wady z pewnością nie jest to rozwiązania dla każdego. Co niektórzy musieli by korzystać z pomocy techników.
Penny79
13 marca 2018, 6:38 amPodstawowa zaleta – stoi to gdzieś, gdzie infrastrukturą się martwi kto inny. Mnie nie interesują backupy, czy działanie łącza. Po prostu stoi i działa.
Damian
19 marca 2018, 3:58 pmWybór odpowiedniego serwera to podstawa, jednakże to tylko niewielka część całego procesu optymalizacyjnego strony www. Istnieje jeszcze wiele innych narzędzi, które przyśpieszą stronę internetową i pomogą na osiągnięcie dobrej pozycji w wyszukiwarce.
Karol
5 kwietnia 2018, 11:49 amMoim zdaniem jeśli ktoś chce mieć swoją stronę, to powinien zdecydować się na teki serwis, dzięki czemu klient będzie mógł w szybki sposób się po niej poruszać i nie będzie na nią narzekać. Dodatkowo jest on tylko dla jednego użytkownika i ma dużą wydajność. Jeśli ktoś ma taką możliwość, to powinien się zdecydować na taki serwer.
Norbert
30 września 2018, 11:21 amJak dla mnie fenomenalny artykuł. Dużo praktycznej wiedzy. W szczególności dla ludzi takich jak ja, którzy prowadzą własnego bloga.
Norbert
30 września 2018, 11:22 amJak dla mnie fenomenalny artykuł. Dużo praktycznej wiedzy. W szczególności dla ludzi takich jak ja, którzy prowadzą własnego bloga. Dziękuje za wpis.
Norbert recently posted..Jak Sobie Znaleźć Chłopaka – 11 Powodów Dlaczego Nie Masz Jeszcze Chłopaka
wirtualne-biuro-nowogrodzka.pl
22 stycznia 2019, 11:45 amDedykowany serwer to bardzo dobra opcja przy bardziej rozbudowanych serwisach internetowych 🙂
Krystynka, sprzdawca profili i listew PCV
15 marca 2019, 2:27 pmU nas w firmie, produkcja dominująca profile PCV oraz listwy PCV , zdecydowaliśmy się na serwer dzielony. Może dlatego, że jesteśmy stosunkowo niewielkim producentem i dystrybutorem, ale chyba przez prostotę. Stawianie własnego serwera było problematyczne i kosztowne, serwer dedykowany zaś z pojemnością XXXXX GB dla kilkunastu podstron i paru baz o pojemności może 5 GB? Najlepiej żeby produkt był dobry i tani, a nie na wyrost.
myszka z audi
27 marca 2019, 9:34 pmDedykowany serwer to wydatek, czasami się zwraca, ale czasami warto rozważyć te współdzielone. dla przykładu regeneracja przekładni kierowniczych jest tańsza, ale zakup nowych części samochodowych czasami może być pewniejszy. Tak samo z serwerem. Jeżeli za sąsiada mamy śmieciarza na IP, to i może on obniżyć pozycję naszego sklepu internetowego.
myszka z audi recently posted..Jak znaleźć numer zaworu EGR?
Sławomir Pawluk
29 marca 2019, 8:39 pmZ pewnością jest dużo plusów w dedykowanych serwerach. Niestety nie każda mała firma, która zaczyna swoją działalność może sobie pozwolić na taki wydatek :/