Blogging business – wordpress com, wordpress org czy blogspot?
O becnie Blogi można założyć na różnych platformach i przeważnie za darmo.To może być blog na blogspocie, na wordpress, na onecie itp.
Jaka jest, zatem pomiędzy nimi różnica?
W tytule tego artykułu wymieniłam wordpress. Faktem jest, że Google kocha wordpress:) Tak, nie pomyliłam się.
WordPress jest tak zbudowany, że bardzo dobrze „współdziała” z przeglądarkami. Sposób opracowania funkcjonowania stron i wpisów na blogu czyni obsługę bloga bardzo łatwą. Choć mówi się, że wordpress to głównie blogi, to na bazie wordpress można również budować wspaniale funkcjonujące strony statyczne. Nadto wordpress cieszy się ogromną popularnością, dzięki czemu jest ciągle udoskonalany i rośnie jego funkcjonalność.
W tym miejscu rozróżnię wordpress org od com
Obie wersje są nieodpłatne. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi jest taka, że wordress org jest oprogramowaniem, które zainteresowana osoba może pobrać i zainstalować na posiadanym miejscu na serwerze. W tym przypadku potrzebna jest wykupiona własna domena i hosting. W zakresie wordpress com wszystko to jest zapewnianie przez twórców wordpress.
Dlaczego WordPress org
Lubię mieć kontrolę nad tym, czym, na co dzień się zajmuję i buduję, w tym wypadku mówimy o stronach internetowych.i blogach. Budując bloga samodzielnie mam pełną kontrolę nad jego szatą graficzną, nad tym, jakie wtyczki zainstaluję, nad Google Analitics, nad pinglist (więcej o tym przeczytasz w moim poście na temat pinglist), strukturą nazywania poszczególnych stron i wpisów na blogu. A wszystko to z myślą o doskonałej optymalizacji bloga, o zwiększeniu jego funkcjonalności i doskonałym dopasowaniu do wymagań danego użytkownika!
Nadto wordpress org jest bardzo łatwy w obsłudze, instalacja jest szybka i prosta, szczególnie, gdy korzysta się z firm oferujących hosting z panelami obsługi osobnymi dla różnych stron, jest to tzw. CPanel.
Natomiast blog oparty na wordpress com nie należy do osoby, która z niego korzysta, właścicielem są twórcy wordpress, więc teoretycznie w każdej chwili mogą oni zamknąć tego bloga, podlega się ustanowionym przez twórców programu zasadom i możliwości manewru nie są duże. Naturalnie takiego bloga nie można sprzedać, gdy zbuduje się np. wokół niego biznes.
Poniżej w kilku krokach wskazuję jak łatwe jest zainstalowanie bloga czy strony mając Cpanel i Fantastico.
Zdjęcie poniżej pokazuje część Cpanel mojego bloga ze wskazaniem symbolu Fantastico, który należy kliknąć.
Następnie przechodzimy do okna wyboru instalowanego oprogramowania.
Kolejnym etapem jest wybór nowej instalacji, jak pokazane na zdjęciu poniżej.
Następnie należy uzupełnić wszystkie rubryki pokazane na zdjęciu poniżej.
I w końcu klikamy instaluj WordPress. Następnie po wysłaniu danych instalacyjnych na podany przez nas email, blog powinien już działać.:)
Co wybrać
Wskazany CPanel hosting jest udostępniany przez firmę amerykańską i cała obsługa panelu jest w języku angielskim, więc nie polecam tej opcji dla osób z bardzo słabą znajomością tego języka.
Polską bardzo dobrą firmą, którą polecam (o której już wspominałam powyżej), z której również korzystam i która także oferuje panel obsługi (podobny jak opisany powyżej, ale w języku polskim), jest Ehost.
Przemek
16 listopada 2010, 1:27 pmWitaj Justyno 🙂
polecisz mi jakieś polskie hostingi z cpanelem i fantastico de luxe ?
z górki dziekuję 🙂
Justyna
16 listopada 2010, 9:59 pmHey Przemku,
no ładnie 😉 Serwis, który na 100% mogę polecić to polski Ehosts, który używam. Jeśli dowiem się o innych dobrych, to dam ci znać.
Pozdrowienia
Przemek
17 listopada 2010, 4:37 pmok, a co powiesz o http://tanihost.pl/ ??
Justyna
18 listopada 2010, 5:19 pmTani hosting nie brzmi profesjonalnie, tzn. ja nie polecam takich rozwiązań;) Hosting to podstawa i nie żałowałabym zainwestować w profesjonalny serwis. Byłam na ich stronie i to, co jest niepokojące, to to, że nie ma hotline i nie odpowiedzą również na każdy email, więc to, co na pierwszy rzut może się wydawać jako tani serwis, może się przerodzić w naprawdę drogie rozwiązanie, bo w sytuacji awaryjnej, osoba korzystająca z usług tej firmy, będzie musiała użyć pomocy innego fachowca, na przykład.
A jakie jest twoje zdanie na temat tego serwisu?
Pozdrawiam serdecznie
Przemek
18 listopada 2010, 8:10 pmno moje zdanie jest takie jak i Twoje 🙂 tani znaczy … wiesz 🙂 Generalnie ja nie szukam, bo mam świetny hosting, potrzebuje w innych celach, o których teraz nie chce mówić tylko musi byc w przystępnej cenie, oczywiście z fantastico i znalazłem coś takiego http://www.ehost.pl wziąłem 10 dni za free i narazie jest ok 🙂
Co o nim sadzisz ?
Pozdrawiam
Justyna
19 listopada 2010, 9:26 pmPrzemek, ten serwis wygląda interesująco, demo panelu administracyjnego wygląda baardzo znajomo:) Podoba mi się oferowanie pomocy technicznej, kopie bezpieczeństwa, Fantastico, no i świetna sprawa z możliwością przetestowania za darmo! Nie widzę tam tylko Cpanelu osobnego dla każdej domeny, ale to już jest pewien luksus związany ze znacznie większymi kosztami.
Super znalezisko:)
Przemek Szczęch
19 listopada 2010, 11:24 pmTak wygląda tylko na początku, tez sie cieszyłem 🙂 ale z obsługa gorzej bywa 😉 i wyszło na to ze po 48 h przekierowaniu dns-ów domeny itp. strona nadal nie działała, a obsługa mówi ze wszystko jest ok 🙂
tu znalazłem świetny hosting http://www.hoseo.pl/ z ponad 140 skryptami do zainstalowania w 3 kliknieciami 🙂 I mało tego 3 h po przekierowaniu dns i 15 min od kupna, strona juz działała 🙂
Pozdrawiam Justynko 😉
Justyna
20 listopada 2010, 1:39 pmDobrze, że mogłeś przetestować ten pierwszy wspomniany;)
No, no ten drugi zapowiada się ciekawie:)
Rafal
3 stycznia 2011, 12:18 amWitaj Justyno!
Świetny blog, wszystko u Ciebie wygląda tak proste do zrobienia, to jest mój 1 blog
chciałbym go zrobić w wordpress.org zajmuje sie fotografią i potrzebuje sporo miejsca na zdjęcia znalazłem w podobnej cenie to ; http://home.pl/serwery co o tym myślisz? bardzo mi zależy na „CPanelu” czy myślisz ze Autoinstalator to jest to samo narzedzie? i będę w stanie łatwo zainstalować wordpress.org?
z góry dzieki pozdrawiam rafal
Justyna
3 stycznia 2011, 9:48 amCześć Rafał,
witaj na moim blogu. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj mnóstwo przydatnych informacji 🙂
Mam dostęp do Home.pl poprzez stronę klientki i serwis ten nie oferuje takiego Cpanelu jak np. Hostgator, nie ma tam równiez możliwości automatycznej instalacji Wordpress.org.
Jest inny serwis, ehost.pl. Przemek w komentarzach powyżej pisał już o nim i o niezbyt pozytywnych doświadczeniach w tym zakresie. Pracowałam na tym serwerze ostatnio i było ok. Więc, jak widzisz może być różnie. Na ehost.pl dostajesz Cpanel prawie identyczny jak w Hostgator wraz ze skryptami do automatycznej instalacji Wordpress.org i innych programów. Możesz przetestować ten serwis przez 10 dni za darmo. Myslę, że warto to zrobić i przekonać się, czy ci serwis odpowiada i nie ma problemów.
Jest jeszcze inny serwis, o którym pozytywnie pisze Przemek. Ja nie pracowałam jeszcze na nim, więc nie mam zdania na jego temat.
Mam nadzieję, że te informacje są dla ciebie pomocne.
Podrawiam serdecznie
Justyna
5 stycznia 2011, 12:08 pmMały update:
Wczoraj przyglądałam się jeszcze raz Home.pl i z pozycji serwera można zainstalować Wordpress.org po polsku automatycznie, niestety wcześniej konsultant na czacie, zasugerował ręczna instalację jako jedyna opcję!
Instalacja automatyczna WP przebiega bez zakłóceń, aktualnie oferowana jest wersja 3.0 WP, ale można go szybko zaktualizować w kokpicie. WP jest instalowany w subfolderze, co póżniej wymaga przekierowania domeny. Taj jak napisałam wczęsniej, nie ma tutaj opcji Cpanelu. Zaletą jest jednak całodobowa pomoc techniczna na czacie.
Marek
28 sierpnia 2011, 7:19 pmWordpress org jest zdecydowanie najlepszy pod względami funkcjonalności/ceny/prostoty w obsłudze ze wszystkich dostępnych opcji jakie analizowałem, zarówno dla bloga jak i strony firmowej. Również polecam.
Projektantka
10 marca 2012, 12:49 amO tak WP bardzo ciekawy 😉
keenia
25 maja 2012, 11:56 amWitam. Korzystam z wordpress.com ale czas już chyba przejść na własną domenę. Bardzo jestem zadowolona z tej platformy, ale jest kilka rzeczy których mi brakuje. Ciekawa jestem czy w wersji wordpress.org te elementy są rozwiązane inaczej. Mam na myśli przede wszystkim pisanie w utworzonych stronach. Czy można, tak jak na głównej stronie, wstawiać poszczególne posty? Łatwiej wtedy tworzyć podtematy. Jak jest również z dodatkowymi widgetami. Aktualnie mam bardzo ograniczoną ich ilość. Nie ukrywam, że zarabianie na reklamach też by mnie interesowało. Czy na własnej domenie jest to również możliwe? Czy w taki sam prosty sposób jak na blogspot (np. dobieranie reklam pasujących do treści bloga). Nie jestem mistrzem informatyki i podoba mi się prostota wordpress.com. Nie muszę się znać, a wszystko ładnie wychodzi. Czy mając własną domenę trzeba znać się na języku html?
Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam
keenia recently posted..Bransoletki made by Keenia 😉
Justyna Bizdra
26 maja 2012, 11:00 amWitaj Keenia,
tak blog utworzony na platformie daje ci wszystkie możliwości, o których piszesz plus znacznie więcej 🙂
Jacek
14 czerwca 2012, 4:25 pmJustyno.
Jak można zainstalować wordpressa na kilku adresach www korzystając z JEDNEJ instalacji rzeczywistej??
Dziekuję za podpowiedż.
Justyna Bizdra
20 czerwca 2012, 9:19 pmWitaj Jacek,
tak można taki efekt osiągnać. Czy czytałeś może mój wpis na temat szybkiej możliwości kopiowania strony i powielania na innej domenie: http://www.evive.pl/jak-szybko-latwo-skopiowac-strone/ ?
Magda
18 lutego 2013, 11:48 amWitaj, odnoszę wrażenie, że jesteś jednak za worpressem. Dlaczego nie blogspot.com? W zasadzie z innego postu Twego, gdzie jest porównanie powyższych http://www.evive.pl/gdzie-zalozyc-bloga-za-darmo/ wynika dla mnie jasno, że jednak blogspot.com Patrzę przez pryzmat również zarabiania, a jak widzę na worpress jednak jest wyraźnie zakazana taka działalność. W zasadzie temat niniejszczego postu „Blogging business – wordpress com, wordpress org czy blogspot?” czuje, że nie do końca wyczerpany…drążę temat blogspot.com i czuję niedosyt. Czekam na odpowiedź 🙂 Pozdrawiam!
Justyna Bizdra
19 lutego 2013, 8:46 pmWitaj Magdo,
jestem za Wordpress.org jako zdecydowanie softem nadrzędnym 🙂 Z platform darmowych preferuję Blogspot, bo tak jak wskazałaś jest o wiele bardziej elastyczny niż Wordpress.com.
Gliwice
5 sierpnia 2013, 12:11 pmGoogle kocha WordPress’a i ja też kocham WordPressa 🙂 do stron „wizytówkowych” nadaje się idealnie. Prowadzenie bloga firmowego (do tego zintegrowanego z social media) to idealne narzędzie promocji. Prowadzę też jednego bloga na blogspocie, ale jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które w ogóle nie ogarniają podstaw html, nie są biegłe w „internetach”. Ilość wtyczek do WordPressa jest wielkim atutem tego systemu. All in One SEO, Jetpack, Captcha, Akismet, Contact Form, Easy AdSense, Cookie consent, by wymienić te podstawowe…
Gliwice recently posted..Rodzaje agencji marketingowych
Sylwek Nalepa
29 września 2013, 7:22 pmJeżeli chodzi o CMS-a to najlepszym jest wordpress prosty w obsłudze do tego dostępnych bardzo dużo użytecznych wtyczek, które pomagają w codziennej pracy. Do mojego drugiego bloga też wykorzystam wordpressa :).
Sylwek Nalepa recently posted..Skąd brać darmowe obrazki na bloga?
Opowiadania dieselpunk
16 stycznia 2015, 11:17 pmJeśli ma się pieniądze to tylko i wyłącznie wordpress.org. Istnieje możliwość darmowej instalacji an kiepskim hostingu, ale chyba mija sięto z celem? Blogger fajny dla początkujących, sam mam stronę na bloggerze podpiętą pod wykupioną domenę. Ale chyba tylko z lenistwa jeszcze tam tkwię xD no i trochę się napracowałem. Taki sentyment.
Opowiadania dieselpunk recently posted..Steampunk – między cyber a dieselpunkiem
Amadeusz Szydłowski
8 marca 2015, 12:10 amJa korzystam z oprogramowania z wordpress.org i mam bloga na własnej domenie i serwerze – daje to o wiele większą swobodę i możliwość dostosowania funcjonalności i wyglądu bloga idealnie pod własne potrzeby. Poza tym jeszcze jakiś rok temu nie powiedziałbym, że bedę prowadził bloga, obecnie prowadzę i poruszam na nim takie tematy jak zarabianie pieniędzy oraz rozwój osobisty.
Amadeusz Szydłowski recently posted..Jak Założyć Bloga Na WordPressie – Zalety i Wady
erp
17 czerwca 2015, 12:42 pmBlogi to tylko na WP, szkoda że google wyraźnie preferuje własny produkt, czyli blogspot. Zauważcie, że takie strony mają lepsze pozycje w wyszukiwarce.