4 interesujące szablony na bloga podróżniczego z WordPress.org – część 1
Blogi podróżnicze od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Tysiące osób publikują w sieci sprawozdania ze swoich wojaży po mniej lub bardziej egzotycznych miejscach i nieustannie dołączają do nich kolejne. Dla najpopularniejszych blogerów, blogowanie stanowi główne źródło utrzymania, z którego opłacają kolejne wyprawy. Czego chcieć więcej?
Oczywiście nie każdy blog podróżniczy musi być blogiem profesjonalnym, poświęconym podróżom po niedostępnych czy mało znanych zakątkach globu. Możemy prowadzić go z myślą o rodzinie i znajomych lub tylko dla własnej satysfakcji. Nie musimy też jeździć na drugi koniec świata, by zapewnić sobie ciekawe przeżycia lub wrócić z kolekcją efektownych zdjęć.
Treść a przekaz wizualny
Tak czy inaczej, niezwykle ważnym elementem takiego bloga jest jego strona wizualna, ponieważ to właśnie przekaz wizualny jest najczęściej głównym sposobem dotarcia do odbiorcy. Sam opis naszych przygód to w dzisiejszych czasach stanowczo za mało, dlatego też blog powinien zawierać szeroki wachlarz materiałów audiowizualnych ilustrujących i uzupełniających treść. Najważniejsze będą tu oczywiście zdjęcia, ale nie są one jedynym sposobem na udokumentowanie naszych podróży. Blog może zawierać również filmy czy mapy odwiedzanych miejsc.
Oprócz zebrania wspomnianych wyżej materiałów, niezbędna jest również ich odpowiednia prezentacja, będąca kluczowym czynnikiem decydującym o estetyce naszego bloga. Dodatkowo, blog powinien być również zintegrowany z platformami społecznościowymi czy serwisami do udostępniania treści. Standardowe szablony mogą nie zdać tu egzaminu, warto więc wspomóc się dedykowanym rozwiązaniem.
Szablony podróżnicze do blogów z WordPress.org
Jest dostępnych szereg profesjonalnych szablonów tworzonych z myślą o blogach podróżniczych opartych o WordPress.org. Są to szablony płatne, ale pozwolą nam zaoszczędzić dużo pracy związanej z dopracowywaniem wyglądu bloga, oraz znacznie poprawią jego estetykę, co ma nieocenione znaczenie szczególnie w przypadku blogów komercyjnych. Autorzy takich szablonów oferują również niedopłatnie wsparcie techniczne przez wskazany okres czasu.
-
Travelmatic
Pierwszym z wybranych przeze mnie szablonów jest Travelmatic, udostępniany w cenie 59 dolarów za pojedynczą licencję. W ramach licencji otrzymujemy również sześciomiesięczne wsparcie użytkownika, obejmujące pomoc w rozwiązywaniu problemów z szablonem i dodatkowym oprogramowaniem wchodzącym w jego skład. Istnieje też możliwość wydłużenia wsparcia za dodatkową opłatą.
Szablon jest w pełni zintegrowany z serwisem Google Maps, co pozwala nam w łatwy sposób udostępniać mapy odwiedzanych miejsc i zaznaczać ich lokalizację. Możemy również oznaczyć na mapie przebytą trasę, zarówno ręcznie jak i na podstawie danych z urządzenia GPS. Travelmatic wspiera również dedykowane style map, za pośrednictwem serwisu Snazzy Maps.
Możesz dodać mapę do każdego wpisu na blogu. W tym zakresie są dwie opcje: większa mapa na całą szerokość strony albo mniejsza mapa nad samym wpisem. Poniżej obrazuję tą drugą wersję:
Oprócz opisanych funkcjonalności, szablon jest również zintegrowany z serwisami społecznościowymi oraz jest w pełni przystosowany do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Sam wygląd szablonu jest estetyczny i przejrzysty, a użytkownik może dodatkowo wybrać spośród różnych wersji zaprojektowanej strony głównej oraz innych części bloga, co pozwala na dodatkowe dostosowanie wyglądu bloga do własnych potrzeb.
Szablon ma bardzo ciekawie rozwiązaną stopkę:
2. WPVoyager
Podobne funkcjonalności oferuje szablon WPVoyager, również dostępny w cenie 59 dolarów za licencję obejmującą jednego użytkownika i jednego bloga. Tutaj również otrzymujemy dodatkowe, sześciomiesięczne wsparcie ze strony autorów.
Podobnie jak Travelmatic, posiada pełną integrację z Google Maps i mediami społecznościowymi oraz jest w pełni kompatybilny ze smartfonami i tabletami. Szablon pozwala na zaawansowaną konfigurację strony przy użyciu shortcodes oraz umożliwia stworzenie własnego układu elementów.
Do wyboru jest kilka różnych wersji wyglądu strony głównej oraz układu wpisów na blogu. Szablon ma bardzo ładnie dobrane czcionki i kolory:
A oto przykład mapy Google we wpisie na blogu:
3. Fabulous
Tańszą alternatywą jest kosztujący 39 dolarów szablon Fabulous. Tak jak w przypadku dwóch poprzednich szablonów, licencja obejmuje również sześciomiesięczne wsparcie użytkownika. Szablon oferuje szeroki wachlarz możliwości związanych z dostosowaniem wyglądu bloga. Do dyspozycji mamy między innymi możliwość wybrania dowolnego schematu kolorystycznego czy możliwość dowolnej zmiany czcionek. Mamy też możliwość podglądu efektów wprowadzanych zmian.
Ponadto, szablon ten wykorzystuje bibliotekę Masonry, pozwalającą na automatyczne rozmieszczanie elementów o różnej wielkości i wymiarach - takich jak zdjęcia - w prostokątnej siatce, bez potrzeby ręcznego dopasowywania. Dodatkowo, arkusz pozwala również na ustawienie własnego podziału stron bloga. Oprócz wspomnianych funkcji dodatkowych, Fabulous oferuje również wszystko to, co znajdziemy w pozostałych opisywanych tu szablonach.
Szablon ten pozwala również na bardzo ciekawe i przejrzyste wyświetlanie stron kategorii:
Ciekawie się również prezentują strony pozsczególnych wpisów na blogu szablonu Fabulous:
4. Your Yourney
Czwartym godnym uwagi szablonem jest Your Journey. Odznacza się on ciekawym, przejrzystym wyglądem z możliwością dodatkowej modyfikacji. Do dyspozycji mamy 26 różnych układów strony, z możliwością dowolnej zmiany kolorystyki elementów. Ponadto, szablon wspiera standardowy zestaw widgetów stron społecznościowych oraz obsługuje shortcodes. Standardowa licencja kosztuje 43 dolary i oferuje sześciomiesięczne dodatkowe wsparcie.
Jedną z wersji strony głównej jest pokazana powyżej piękna układanka zdjęć reprezentujących poszczególne wpisy na blogu. Kążde zdjęcie jest klikalne i przenosi do wybranego wpisu na blogu.
A oto przykład wpisu na blogu. Zaczyna się od bardzo ciekawej prezentacji zdjęć z wpisu. Jest również możliwość wyświetlania wyszukiwarki wpisów na blogu na pasku nad każdym wpisem.
A oto inny sposób wyświetlania wpisu na blogu z pokazaniem mapy przebytej trasy na samym początku wpisu.
Podsumowanie
Zaprezentowałam cztery ciekawe moim zdaniem szablony na bloga podróżniczego. W jednym z kolejnym wpisów przedstawię jeszcze inne propozycje w tym temacie.
Mam nadzieję, że wybrane motywy zainspirują cię do prowadzenia własnego bloga podróżniczego. Jeżeli tak i szukasz pomocy w stworzeniu takiego bloga, to przeczytaj więcej o tym tutaj.
Janusz Kamiński
12 marca 2018, 11:26 amCiekawy wybór do tworzenia tematycznego blogu. 🙂
Justyna Bizdra
16 marca 2018, 2:06 amDziękuję Janusz 🙂
Magda
26 marca 2018, 1:58 pmCiekawe szablony! A strona wizualna jest rzeczywiście bardzo ważna, to obrazki przyciągają uwagę 😉
Justyna Bizdra
1 kwietnia 2018, 1:43 pmDziękuję Magdo za twój komentarz!
Janusz Kamiński
3 kwietnia 2018, 10:32 amKlient kupuję oczyma. 🙂
Bolo
9 kwietnia 2018, 8:48 amKiedyś bym powiedział, żeby zlecić budowanie od podstaw albo na frameworku. Ale obecnie jest tyle gotowych rozwiązań, które z łatwością można dopasować do wymagań, że to się po prostu nie kalkuluje.
Adrian
9 kwietnia 2018, 10:50 amSzablony są rewelacyjne. Lubię dużo koloru w motywie. W połączeniu z ciekawymi zdjęciami z podróży staje się malowniczy i ciekawy dla oka .
Mariola
Adrian recently posted..Jak zarabiać na kontach bankowych?
Patrycja
14 kwietnia 2018, 11:34 amGotowe szablony bardzo ułatwiają pracę zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym blogerom. Dają duże możliwości w kwestii dopracowania wyglądu strony, co w przypadku bloga podróżniczego (ale też każdego innego) ma według mnie ogromny wpływ na zainteresowanie użytkowników. Pozdrawiam.
Słowodaję Copywriting
15 maja 2018, 8:20 amBardzo fajne, przejrzyste i nieprzesycone szablony. Z tego zestawienia każdy, kto nie ma wygórowanych wymagań znajdzie coś dla siebie. Dodatkową ich zaletą jest to, że w panelu admina można je personalizować, np. zmienić kolory, obrazki, fonty, a w niektórych nawet układ elementów na stronie 🙂
goabroadpl
4 czerwca 2018, 2:22 pmBardzo fajny artykuł. Sami zaczęliśmy jakiś czas temu prowadzić Naszego bloga podróżniczego i szukamy właśnie możliwości jak sprawić by był on jeszcze bardziej funkcjonalny, przejrzysty ale równocześnie miły dla oka. Na początek najlepiej skorzystać z któregoś z szablonów. 🙂
goabroadpl recently posted..Kupujemy bilety na podróż do USA. Ops niespodzianka! Zmiana planów! 🙂
Tommy
24 lipca 2018, 11:43 pmNaprawde swietne propozycje, powoli zaczynam przygode z wordpressem i jestem mocno zainteresowany 3 opcja:)
na pewno skorzystam, dziekuje za wyczerpujacy material.
Tommy recently posted..Rowerowa Masa Krytyczna 2018
GreenParrot
28 sierpnia 2018, 3:54 pmFajne proste i przejrzyste szablony, dzięki za polecenie 🙂
Tobiasz
25 września 2018, 9:19 amSuper inspiracje na własnego bloga. Szkoda, że wszystkie są płatne 🙂
Forum Praca
16 października 2018, 1:41 amCiekawe templatki, bedziemy musieli pomyśleć nad wdrożeniem 🙂
Adrian
20 listopada 2018, 7:11 pmBlog podróżniczy według mnie powinien być prowadzony na autorskiej skórce, aby mieć szansę wyróżnić się i możliwie wykorzystać zdjęcia i filmy z wypraw…
Adrian recently posted..Autor: Marek